Tunç, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında 'Emek ve alın teriyle ülkemizin büyümesi ve kalkınmasında önemli rol oynayan işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum' dedi.

PAYLAŞ

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi:

"1 Mayıs, dünyada işçilerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için verdikleri mücadelenin başlangıcı olup, tüm çalışanların ve dünyanın evrensel ortak değeridir. Bu güne kadar tüm dünyada Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olarak kutlanmakta olan 1 Mayıs Ülkemizde de ilk kez AK Parti hükümetinin attığı adımla  "emek ve dayanışma günü" olarak kabul edilmiş ve resmi tatil ilan edilmiştir.   1 Mayıslar, insanlarımızı tedirgin eden değil, bahara girerken, insanların eşiyle, çocuğuyla hep beraber bayram havasında kutlayacağı bir gün olarak anılmalıdır. 1 Mayıs, kavganın, şiddetin, çatışmanın günü değil, birliğin, dayanışmanın, mücadelenin, demokrasinin, barışın, kardeşliğin ve baharın günü olmalıdır. Demokrasimizin güçlenmesi, örgütlü toplumun büyümesi için atılan bu adım geleceğimiz için çok önemli tarihî bir adımdır.

“İşçilerimizin haklarını koruyacak önemli adımlar attık”

Bölgemizde yaygın olan maden sektöründe çalışan işçilerimizi yakından ilgilendiren düzenlemeler başta olmak üzere AK Parti dönemlerinde işçilerimizin haklarını koruyacak önemli adımlar atıldı. Darbe yasaları (2821-2822) yürürlükten kaldırıldı. 6356 sayılı Kanun ile sosyal diyalog mekanizmaları etkin olarak işletilerek, AB normları ve ILO Sözleşmelerine uygun olarak yeniden düzenlendi. Örgütlenmenin ve özgürlüklerin önü açıldı. Sendikanın kuruluşu kolaylaştırıldı, organların oluşumu ve sendika kuruculuğundaki sınırlamalar kaldırıldı. İşkolu sayısı 28’den 20’ye indirildi. Yetki tespitinde barajı yüzde 1’e indirildi. Sendikaya üyelikte ve üyelikten çekilmede noter şartı kaldırıldı ve e-üyelik sistemine geçildi. Yetki tespitinde SGK kayıtları esas alınmaya başlandı. Esnek çalışanlara örgütlenmenin önü açıldı. 1 yıl boyunca işsiz kalan işçinin sendika üyeliğinin devamı sağlandı. Toplu pazarlık süreci kısaltılıp, formaliteler azaltıldı. Grev ve lokavt yasaklarının kapsamı daraltıldı.

“İşsizlik Fonu'nu güçlendirdik”     

Türkiye olarak salgın hastalık olan Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde devletimizin ilgili tüm kurumları emekçi kardeşlerimizi korumak, üretimin aksamaması ve istihdam kaybının önüne geçilmesi için gerekli önlemleri almış ve başarılı bir yönetim ortaya koymuştur. Sosyal devlet olmanın gereğiyle toplumumuzun tamamını kapsayan ve özellikle çalışma hayatında istihdamın korunmasını için önlemler alınmıştır. Çalışan kesimi korumak amacıyla 3 ay süreyle işten çıkarmaların yasaklanması, işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği gibi destekleri bu dönemde hayata geçirdik, İşsizlik Fonu'nu güçlendirdik. Tüm çalışan kesimin yanında olduk.

Daha güçlü bir Türkiye için emekçimizin yanında olarak, hakkının korunduğu daha müreffeh bir Türkiye için çalışıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde emekçinin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz, tüm çalışanlarımızın ve işçilerimizin 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kutluyor, sevgi, kardeşlik ve barış duygularının artmasına vesile olacak, huzur dolu nice 1 Mayıslar diliyorum."  

Haber Merkezi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN