Ekonomi

Ekonomi Toplantıları yeniden başlıyor Ekonomi Toplantıları yeniden başlıyor
Tarım-ÜFE  yıllık  ,20 arttı, aylık %0,43 azaldı Tarım-ÜFE  yıllık ,20 arttı, aylık %0,43 azaldı
Bartın'da enflasyon ülke ortalamasının üstünde! Bartın’da enflasyon ülke ortalamasının üstünde!
Bartın'da ihracat azaldı Bartın’da ihracat azaldı
BARTIN'DAKİ ATIL ALANLAR TARIMA KAZANDIRILIYOR BARTIN’DAKİ ATIL ALANLAR TARIMA KAZANDIRILIYOR
Akdeniz '1500 TL nakdi yardım biran önce başlamalı' Akdeniz “1500 TL nakdi yardım biran önce başlamalı”
TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma
Özkan'dan gramaj oyunu uyarısı! Özkan’dan gramaj oyunu uyarısı!
Akdeniz'den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı Akdeniz’den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı
Bankoğlu'ndan KOBİ ziyaretleri Bankoğlu’ndan KOBİ ziyaretleri
Bankoğlu'dan Albayrak'a 3 esnaf önergesi birden Bankoğlu’dan Albayrak’a 3 esnaf önergesi birden
Akdeniz: 'Esnafa nakdi destek yapılmalı' Akdeniz: “Esnafa nakdi destek yapılmalı”
Bankoğlu 'Esnaf nakit desteği bekliyor' Bankoğlu “Esnaf nakit desteği bekliyor”
Bartın'da Ağustosta 381 konut satıldı Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı
Akdeniz 'BAĞ-KUR ödemelerine zam yok' Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”
Bankoğlu, 'Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek' Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”
Uzun, OSTİM'de Filyos Projesini anlattı Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı
ERDOĞAN'DAN KARADENİZ'DE DOĞALGAZ MÜJDESİ! ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!
Bartın'da 429 konut satıldı Bartın’da 429 konut satıldı
Araç alım satımında yeni dönem Araç alım satımında yeni dönem
Ekonomi Haberleri

Ekonomi Toplantıları yeniden başlıyor

İlki 2019 Aralık ayında gerçekleştirilen ancak pandemi nedeniyle ara verilen İl Ekonomi Toplantıları Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında yeniden başlayacak.

Bartın’da enflasyon ülke ortalamasının üstünde!

Zonguldak, Karabük ve Bartın’da enflasyon mayıs ayında yüzde 1,20 yıllık ise yüzde 18,01 oranında arttı. Ülkemizde de enflasyon mayıs ayında yüzde 0,89, yıllık da yüzde 16,59 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 28,39 ile ulaştırma, yüzde 21,79 ile ev eşyası ve yüzde 19,30 ile sağlık oldu.

Bartın’da ihracat azaldı

Bartın'da Nisan ayında ihracat 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 0,3 azalarak 2,3 milyon dolar, ithalat ta 58,2 artarak 0,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta da Nisan ayında ihracat yüzde 44,6 azalarak 28,8 milyon dolar, ithalat yüzde 72,9 artarak 198,3 milyon dolar olurken Karabük'te ise ihracat Nisan ayında yüzde 48,2 artarak 49,8 milyon dolar, ithalat yüzde 181,4 artarak 117,7 milyon dolar oldu.

BARTIN’DAKİ ATIL ALANLAR TARIMA KAZANDIRILIYOR

Bartın’da Atıl Tarım Arazilerinin Etkinliğinin Artırılması Projesiyle 1400 dekar alanda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Çiftlik Köyündeki 55 bin metrekarelik alanda ve Akçamescit Köyünde dane mısır ekimi gerçekleştirdi. Mısır ekimine katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Bartın’da 20 bin hektarın üzerinde ekilebilir atıl alanı il ekonomisine kazandırmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Akdeniz “1500 TL nakdi yardım biran önce başlamalı”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, hizmet sektöründe ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara 1500 TL nakdi yardım ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi çok olumlu olduğunu ifade ederek nakdi yardımların biran önce başlaması gerektiğini söyledi.

TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Halkbank Bartın Şubesi arasında KOBİ'leri rahatlatacak "Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" protokolü imzalandı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Kocaeli Bölge Müdürü Okan Saraç ve Bartın Halkbank Şube Müdürü Erol Demirel'in imzaladığı protokol kapsamında, Bartın TSO üyesi işletmelere Paraf Kredi Kartı ile aldıkları ürün için 1,5 yıla yayılan esnek vade imkanı sunulurken, satıcı işletmeler de Halkbank garantisi ile tahsilat sorunu yaşamayacak.

Özkan’dan gramaj oyunu uyarısı!

Paketli ürünlerin birçoğunda sırf daha ucuz algısı oluşturmak için gramaj oyunlarına başvurulduğunu kaydeden Bartın c “Kimse serbest piyasa koşullarını fırsata çevirmemeli. Vatandaşın temel gıda ürünü olan ve toplu halde alınan paketli ürünlere gramaj standardı getirilmeli” dedi.

Akdeniz’den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı

Esnafın E-Haciz yüzünden kredi alamadığını belirten Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Kredi alamayan esnafın borçlarını ödemesi imkansız. Vergi borçların 60 ay ve faizsiz olarak yapılandırılmalı” dedi.

Bankoğlu’ndan KOBİ ziyaretleri

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy ile Bartın’da KOBİ ziyaretlerinde bulundu. Bankoğlu, "Varlık kuyruklarından sonra sabır telkini de geldi. Sırada ne var?” dedi.

Bankoğlu’dan Albayrak’a 3 esnaf önergesi birden

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, pandemi döneminde her kesimden esnafa sunulması gereken destekler hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a 3 ayrı yazılı soru önergesi sundu. Bankoğlu, "Esnafın karşılıksız destek ihtiyacını gündeme getirmeye ısrarla devam edeceğiz" dedi.

Akdeniz: “Esnafa nakdi destek yapılmalı”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın toplumun tüm kesimleri için güven verici olduğunu savunan Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Kademeli geçiş süreci ekonominin adım adım toparlanmasını sağlayacak. Bu süreçte iş yapamayan esnafa nakdi destek verilmesi, toparlanma sürecine büyük katkı yapacaktır” dedi.

Bankoğlu “Esnaf nakit desteği bekliyor”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, CHP İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı ile birlikte esnaf odalarıyla görüştü. Bankoğlu, "Esnafın geçim derdi çözülmeden açıklanan sözde toparlanmalar, yapay olmaya mahkumdur. Faizsiz kredi, yeniden yapılandırma ve nakit destek ödemeleri, esnafın başlıca beklentileri" dedi.

Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarını açıkladı. Buna göre; Bartın’da ağustosta 381 konut satıldı. Zonguldak’ta aynı ay 803 konut sahibini bulurken Karabük 480 konut satışı gerçekleştirdi. Ülke genelinde ise ağustosta 170 bin 408 konut satıldı.

Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”

BAĞ-KUR ödemeleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Aylık BAĞ-KUR prim ödemesi 868,19 lira olup değişmemiş ve zam gelmemiştir” dedi.

Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Bartın şehir merkezindeki esnafları ziyaret etti. Esnafa hayırlı işler dileyen Bankoğlu, "Esnafa ve alın teri döken emekçilere destek sağlanırsa yurttaşlarımıza gerçek bir müjde verilmiş olur. Artık pembe tablo masalları işe yaramıyor. Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyebileceğini bilmek istiyor" dedi.

Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Filyos Limanı ve Endüstrisi Bölgesi Projesi”nin öneminden bahsettiği OSTİM ziyaretinde, “Filyos Limanı, Türkiye’nin üretim üslerine en yakın, en ekonomik ve Avrupa’ya en kısa mesafede ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor” dedi.

ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’la birlikte tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Dolmabahçe Ofisi’nden  Türk milletine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna-1'deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi. Erdoğan, doğalgazın Karadeniz’de Sakarya gaz sahası içinde keşfedildiğini ifade ederken Sakarya gaz sahasının içerisinde Zonguldak’ın Ereğli İlçesinin de yer aldığı Bartın’ın ise yer almadığı öğrenildi.

Bartın’da 429 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Bartın’da temmuz ayında 429 konut satıldı. Komşu illerden Zonguldak’ta aynı ay bin 194 konutun satışı yapılırken Karabük’te de bu rakam 842 oldu. Ülke genelinde ise 229 bin 357 konut satıldı.

Toplam 87 haber.