Ekonomi

Ekonomi Haberleri

BARTIN’DA 1 YILDA 325 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILDI

Dünya Gümrük Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Gümrük Müdürü Servet Balgıç, 2021 yılında Bartın Limanından 325 milyon 3 bin 926 Dolar ihracat, 447 milyon 130 bin 680 Dolar da ithalat yapıldığını söyledi. 2021 yılında il ihracatının yüzde 46,5 arttığını söyleyen Müdür Balgıç, 481 gelen, 484 de giden geminin gümrük işleminin yapıldığını kaydetti.

Atık çeltik kavuzları katma değeri yüksek ürünlere dönüşecek

Bartın Üniversitesinin TÜBİTAK kapsamında kabul edilen projesiyle atık çeltik kavuzlarından yeşil (çevreci) kimyasallar ile katma değeri yüksek lignin ve kâğıt elde edilmesi amaçlanıyor.

2022’nin yıldızı yine gayrimenkul olacak!

Bartın’da emlak sektörünün güvenilir ve öncü isimlerinden olan Yıldırım Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlığı sahibi Murat Yıldırım, 2022 yılında da gayrimenkulün lokomotif sektör olmaya devam edeceğini söyledi. Yıldırım “Gayrimenkul en güvenli yatırım araçlarından biri olarak yatırımcısını sevindirmeye devam edecek” derken yeni ekonomi finans modeli ile birlikte ülke genelinde olumlu bir hava olduğunu da söyledi. Murat Yıldırım ayrıca daire fiyatlarında yüzde 20’lik bir gerileme olacağını kaydetti.

Pahallılıkta ülkeyi solladık!

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre; Zonguldak, Karabük ve Bartın’da yıllık enflasyon yüzde 41,20 Aralık ayı enflasyon oranı da yüzde 15,27 oldu. Ülkemizde ise yıllık enflasyon oranı yüzde 36,08, Aralık ayında da yüzde 13,58 olurken Zonguldak, Karabük ve Bartın bu oranla hem yıllık hem de aylık enflasyonda ülke genelini solladı.

Kasımda ihracat ve ithalat arttı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre; Bartın’da ihracat, Kasım 2021’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,6 artarak 2 milyon 600 bin dolar, ithalat ise yüzde 58,3 artarak 600 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AK Parti, sahada yeni ekonomi modelini tanıttı

AK Parti Bartın İl Teşkilatı, esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, yatırım-istihdam-üretim başlıklı yeni ekonomi programının içeriğini, broşür dağıtarak vatandaşlara anlattı.

Bartın enflasyonda solladı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre; Zonguldak, Karabük ve Bartın’da aylık enflasyon ülke ortalamasını geçerek yüzde 4,49 oldu. Aynı şekilde yıllık enflasyonda ülke ortalamasının çok üstünde seyretti ve her 3 ilde yıllık enflasyon yüzde 24,49 oldu. Ülke genelinde ise kasım ayında aylık enflasyon yüzde 3,51 olurken yıllık enflasyon oranında yüzde 21,31 oldu.

Coşkun “1000 TL ek zam, yüzde 3 refah payı verilmeli”

Son zamanlarda gerçekleşen aşırı zamlar ve dövizin artışı yüzünden sabit gelirli olan kamu çalışanlarıyla ilgili bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, “Memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalıyor. Aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyüyor. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık bin lira ek zam verilmesi zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Bartın’da enflasyon ülke ortalamasının üstünde!

Zonguldak, Karabük ve Bartın’da enflasyon ekim ayında yüzde 2,97, yıllık ise 21,62 oranında arttı. Ülke genelinde ise enflasyon yıllık yüzde 19,89, Ekim ayında da yüzde 2,39 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu istatistiklerine göre Bartın’da enflasyon hem ekim ayında hem de yıllık ülke ortalamasının üzerinde oldu.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlar dikkat!

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti hakkında açıklamada bulunan Bartın Ticaret İl Müdürlüğü, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabileceğini duyurdu. Müdürlük, yetki belgesinin İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi (İETTS) üzerinden Ticaret İl Müdürlüklerince verildiğini kaydetti.

Bartın’da hayat pahallılaştı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Zonguldak, Karabük ve Bartın’da enflasyon eylül ayında yüzde 1,59, yıllık da yüzde 20,38 oranında arttı. Ülkemizde ise enflasyon yıllık yüzde 19,58, aylık ise yüzde 1,25 oranında artış gösterdi. Bu oranlara göre Bartın’da enflasyon hem yıllık hem de eylül ayında ülke ortalamasının üstünde seyretti.

Enflasyon ağustosta artışta!

Zonguldak, Karabük ve Bartın’da enflasyon ağustos ayında yüzde 0,95, yıllık ise yüzde 19,75, oranında arttı. Ülkemizde ise enflasyon ağustos ayında yüzde 1,12 yılık da yüzde 19,25 oranında artış gösterdi.

Vergi yapılandırması süresi uzatıldı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin kanununda yer alan başvuru tarihi ile ilk ödeme tarihinin 1 ay ertelendiğini duyurdu.

Ekonomi Toplantıları yeniden başlıyor

İlki 2019 Aralık ayında gerçekleştirilen ancak pandemi nedeniyle ara verilen İl Ekonomi Toplantıları Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında yeniden başlayacak.

Bartın’da enflasyon ülke ortalamasının üstünde!

Zonguldak, Karabük ve Bartın’da enflasyon mayıs ayında yüzde 1,20 yıllık ise yüzde 18,01 oranında arttı. Ülkemizde de enflasyon mayıs ayında yüzde 0,89, yıllık da yüzde 16,59 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 28,39 ile ulaştırma, yüzde 21,79 ile ev eşyası ve yüzde 19,30 ile sağlık oldu.

Bartın’da ihracat azaldı

Bartın'da Nisan ayında ihracat 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 0,3 azalarak 2,3 milyon dolar, ithalat ta 58,2 artarak 0,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta da Nisan ayında ihracat yüzde 44,6 azalarak 28,8 milyon dolar, ithalat yüzde 72,9 artarak 198,3 milyon dolar olurken Karabük'te ise ihracat Nisan ayında yüzde 48,2 artarak 49,8 milyon dolar, ithalat yüzde 181,4 artarak 117,7 milyon dolar oldu.

BARTIN’DAKİ ATIL ALANLAR TARIMA KAZANDIRILIYOR

Bartın’da Atıl Tarım Arazilerinin Etkinliğinin Artırılması Projesiyle 1400 dekar alanda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Çiftlik Köyündeki 55 bin metrekarelik alanda ve Akçamescit Köyünde dane mısır ekimi gerçekleştirdi. Mısır ekimine katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Bartın’da 20 bin hektarın üzerinde ekilebilir atıl alanı il ekonomisine kazandırmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Akdeniz “1500 TL nakdi yardım biran önce başlamalı”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, hizmet sektöründe ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara 1500 TL nakdi yardım ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi çok olumlu olduğunu ifade ederek nakdi yardımların biran önce başlaması gerektiğini söyledi.

Toplam 100 haber.