Ekonomi

Bartın'da şubatta ihracat azaldı Bartın’da şubatta ihracat azaldı
PTT'den ihtiyaç sahiplerine ödemeler başladı PTT’den ihtiyaç sahiplerine ödemeler başladı
Bayram ikramiyeleri 7 Nisan'dan itibaren ödenecek Bayram ikramiyeleri 7 Nisan’dan itibaren ödenecek
Akdeniz 'Küçük esnaf acil desteklenmeli' Akdeniz “Küçük esnaf acil desteklenmeli”
Akdeniz'den 25 bin TL'lik krediyle ilgili açıklama Akdeniz’den 25 bin TL’lik krediyle ilgili açıklama
Sendikalardan TTK promosyonlarıyla ilgili açıklama Sendikalardan TTK promosyonlarıyla ilgili açıklama
Tunç'tan Özkan'a 'Sicil affı' cevabı Tunç’tan Özkan’a “Sicil affı” cevabı
Özkan '25 bin liralık kredi esnaf için hayal' Özkan “25 bin liralık kredi esnaf için hayal”
Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi yasalaştı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi yasalaştı
İşte KDV ve muhtasar ödemeleri ertelenen sektörler! İşte KDV ve muhtasar ödemeleri ertelenen sektörler!
Muhtasar ve KDV ödemeleri 6 ay ötelendi Muhtasar ve KDV ödemeleri 6 ay ötelendi
Kamu bankaları kredi ödemelerini erteliyor Kamu bankaları kredi ödemelerini erteliyor
KALAYCI, DESTEK PAKETİNDEN YARARLANACAK SEKTÖRLERİ AÇIKLADI KALAYCI, DESTEK PAKETİNDEN YARARLANACAK SEKTÖRLERİ AÇIKLADI
Coronaya karşı 100 milyar liralık ekonomik tedbir Coronaya karşı 100 milyar liralık ekonomik tedbir
Yıllık gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı Yıllık gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı
Özkan, esnafın mart ayı ödemelerinin ertelenmesini istedi Özkan, esnafın mart ayı ödemelerinin ertelenmesini istedi
Mutfak gideri asgari ücreti geçti Mutfak gideri asgari ücreti geçti
Akdeniz 'Devir girişimcilik devri' Akdeniz “Devir girişimcilik devri”
Özkan 'Esnaf ona zarar veren her türlü koşuldan korunmalı' Özkan “Esnaf ona zarar veren her türlü koşuldan korunmalı”
Bartın'da ocakta ihracat arttı Bartın’da ocakta ihracat arttı
Ekonomi Haberleri

Bartın’da şubatta ihracat azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Bartın’da şubat ayında ihracat 2019’un aynı ayına göre yüzde 42,5 azalarak 2,5 milyon dolar, ithalat yüzde 28,8 azalarak 0,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

PTT’den ihtiyaç sahiplerine ödemeler başladı

Bartın PTT Baş Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 milyon ihtiyaç sahibi aileye 1000’er TL tutarındaki ödemelerin başladığını duyurdu. Müdürlük, vatandaşların PTT şubelerinden ve ATM’lerden işlem yapabileceğini söyledi.

Bayram ikramiyeleri 7 Nisan’dan itibaren ödenecek

Koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında öne çekilen ve Türkiye’deki milyonlarca emekliyle birlikte Bartın’daki binlerce emekliyi de yakından ilgilendiren Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödeme zamanı belli oldu.

Akdeniz “Küçük esnaf acil desteklenmeli”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla zor zamanlar geçiren küçük esnafın ayakta kalması için acil olarak desteklemesi gerektiğini söyledi.

Akdeniz’den 25 bin TL’lik krediyle ilgili açıklama

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Esnaf Destek Paketi kapsamında verilecek olan 25 bin TL’lik kredi için SGK - Bağ-Kur ve ‘Vergi Borcu yoktur’ yazısı istenmediğini söyledi. Akdeniz, “Esnaf Kefalet Kooperatifinden kredi kullanan ancak limitleri dolu olan Üyelerimize 25 bin TL’lik ilave limit verilerek kredi verilecektir” dedi.

Sendikalardan TTK promosyonlarıyla ilgili açıklama

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), EnerjiBir-Sen, Türk Enerji-Sen ve Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) TTK banka promosyonlarıyla ilgili ortak yazılı basın açıklaması yaptı. Promosyon ihalesinde en yüksek teklifi 5 yıllığına 4 bin 50 TL olarak Vakıfbank’ın verdiğini ifade eden sendikalar, bu teklifi kesinlikle kabul etmediklerini söyledi. TTK’da 5 yıllık ortalama 7 milyar TL’lik işlem yapıldığını belirten sendikalar, teklifinde ısrarlı olması halinde ise maaş kartları hariç, tüm kredi kartlarımızı iptal edeceklerini ve bireysel işlemlerini kapatacaklarını kaydetti.

Tunç’tan Özkan’a “Sicil affı” cevabı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Bayiler ve Bakkallar Odası Başkanı Barış Özkan, koronavirüsün esnaf üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla Halkbank’ası tarafından 25 bin TL’lik kredi hakkındaki açıklamalarına cevap verdi. Sicil affının TBMM’de yasalaştığını ifade eden Tunç, “Kredi borcu yüzünden takibe düşenler kredi kartı ve kredi borçlarını yıl sonuna kadar yeniden yapılandırmaları durumunda sicil affından yararlanacak” dedi.

Özkan “25 bin liralık kredi esnaf için hayal”

Bartın Bayiler ve Bakkallar Odası Başkanı Barış Özkan, koronavirüsün esnaf üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla Halkbank’ası tarafından 25 bin TL’lik kredinin esnaf için hayal olduğunu söyledi. Özkan, “Esnafın bu krediyi kullanabilmesi için sicilinin temiz olması gerekiyor. Takibe düşmüş krediniz çeki, senedi, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif ve KOSGEB kredisi, vergi ve SSK haczi olan esnaf bu krediyi kullanamıyor” dedi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi yasalaştı

Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini en aza indirgemen için hazırlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçerek yasalaştı. Mecliste yoğun bir yasama çalışması gerçekleştirdiklerini ifade eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, kanunla birlikte yargılamalara ilişkin bütün sürelerin 30 Nisan’a kadar durdurulduğunu, kısa çalışma ödeneğinin kolaylaştırıldığını, çek ve sicil affı getirildiğini, işverene asgari ücret desteği sağlandığını, en düşük emekli maaşı bin 500 TL olduğunu ve bayram ikramiyelerinin öne çekildiğini söyledi.

İşte KDV ve muhtasar ödemeleri ertelenen sektörler!

Kovid-19 tedbirleri kapsamında mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirlediklerini ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu sektörleri tek tek açıkladı. İşte muhtasar ve KDV ödemeleri 6’şar ay ötelenen sektörler!

Muhtasar ve KDV ödemeleri 6 ay ötelendi

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini en aza indirgemek amacıyla açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeler 6’şar ay ertelendiğini söyledi. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyeceğini ifade eden Akdeniz, beyannamelerin 27 Temmuz’da verileceğini kaydetti.

Kamu bankaları kredi ödemelerini erteliyor

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, koronavirüs tedbirleri kapsamında kamu bankalarının kredi ödemelerini ertelediğini açıkladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın aldığı önlemleri detaylarıyla paylaşan Akdeniz, Ziraat Bankası’nın 31 Mart ödemeli kredileri erteleyeceğini, Halkbank’ın 31 Mart’a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşterilerinin bu döneme dair ödemelerini erteleyeceğini ve Vakıfbank’ın ise 30 Haziran’a kadar tüm ödemelerde esneklik sağlayacağını söyledi.

KALAYCI, DESTEK PAKETİNDEN YARARLANACAK SEKTÖRLERİ AÇIKLADI

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, koronavirüsünün ülke ekonomisi üzerindeki etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketinden yararlanacak sektörleri tek tek açıkladı. Bu paketle, parakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon, etkinlik-organizasyon sektörlerinde hastalıktan dolayı oluşabilecek ekonomik zararın asgari düzeye indirgeneceğini ifade eden Kalaycı, bu kapsamda muhtasar, KDV ve SGK primlerinin nisan, mayıs, haziran ödemelerinin 6’şar ay erteleneceğini söyledi. Turhan Kalaycı, “Panik yok, tedbir var” dedi.

Coronaya karşı 100 milyar liralık ekonomik tedbir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü'ndeki Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı'nın ardından virüsün etkilerini azaltmak ardından ülke genelinde alınan ekonomik tedbirlerin yer aldığı 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar ve Güven Kalkanı Paketini açıkladı. 21 maddelik pakette düşük emekli maaşından asgari ücret desteğine, ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardımdan esnafın kredi borçlarına kadar bir çok destek yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mecburiyeti olmayan vatandaşları tehdit ortadan kalkana kadar evlerinden çıkmamaları konusunda da uyardı. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise paketin alınan kararların milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını diledi.

Yıllık gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Hazine ve Maliye Bakanlığınca 31 Mart'ta dolacak yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin 30 Nisan gün sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

Özkan, esnafın mart ayı ödemelerinin ertelenmesini istedi

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, koronavirüs sebebiyle iş yapamayan esnaf ve sanatkarların Mart ayında yapılacak vergi ve SGK primi ve TAPDK ödemeleri Temmuz ayına kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Toplam 40 haber.