Ekonomi

TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma
Özkan'dan gramaj oyunu uyarısı! Özkan’dan gramaj oyunu uyarısı!
Akdeniz'den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı Akdeniz’den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı
Bankoğlu'ndan KOBİ ziyaretleri Bankoğlu’ndan KOBİ ziyaretleri
Bankoğlu'dan Albayrak'a 3 esnaf önergesi birden Bankoğlu’dan Albayrak’a 3 esnaf önergesi birden
Akdeniz: 'Esnafa nakdi destek yapılmalı' Akdeniz: “Esnafa nakdi destek yapılmalı”
Bankoğlu 'Esnaf nakit desteği bekliyor' Bankoğlu “Esnaf nakit desteği bekliyor”
Bartın'da Ağustosta 381 konut satıldı Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı
Akdeniz 'BAĞ-KUR ödemelerine zam yok' Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”
Bankoğlu, 'Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek' Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”
Uzun, OSTİM'de Filyos Projesini anlattı Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı
ERDOĞAN'DAN KARADENİZ'DE DOĞALGAZ MÜJDESİ! ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!
Bartın'da 429 konut satıldı Bartın’da 429 konut satıldı
Araç alım satımında yeni dönem Araç alım satımında yeni dönem
Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor! Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor!
Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı
15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar 15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar
Akdeniz: 'KDV ve SGK primleri ertelenmeli' Akdeniz: “KDV ve SGK primleri ertelenmeli”
Emlak, yatırımın yine 1 numarası Emlak, yatırımın yine 1 numarası
Akdeniz: 'POS yükü hafifletilmeli' Akdeniz: 'POS yükü hafifletilmeli'
Ekonomi Haberleri

TSO ve Halkbank'tan KOBİ'leri rahatlatacak anlaşma

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Halkbank Bartın Şubesi arasında KOBİ'leri rahatlatacak "Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" protokolü imzalandı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Kocaeli Bölge Müdürü Okan Saraç ve Bartın Halkbank Şube Müdürü Erol Demirel'in imzaladığı protokol kapsamında, Bartın TSO üyesi işletmelere Paraf Kredi Kartı ile aldıkları ürün için 1,5 yıla yayılan esnek vade imkanı sunulurken, satıcı işletmeler de Halkbank garantisi ile tahsilat sorunu yaşamayacak.

Özkan’dan gramaj oyunu uyarısı!

Paketli ürünlerin birçoğunda sırf daha ucuz algısı oluşturmak için gramaj oyunlarına başvurulduğunu kaydeden Bartın c “Kimse serbest piyasa koşullarını fırsata çevirmemeli. Vatandaşın temel gıda ürünü olan ve toplu halde alınan paketli ürünlere gramaj standardı getirilmeli” dedi.

Akdeniz’den vergi borçlarına yapılandırma çağrısı

Esnafın E-Haciz yüzünden kredi alamadığını belirten Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Kredi alamayan esnafın borçlarını ödemesi imkansız. Vergi borçların 60 ay ve faizsiz olarak yapılandırılmalı” dedi.

Bankoğlu’ndan KOBİ ziyaretleri

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy ile Bartın’da KOBİ ziyaretlerinde bulundu. Bankoğlu, "Varlık kuyruklarından sonra sabır telkini de geldi. Sırada ne var?” dedi.

Bankoğlu’dan Albayrak’a 3 esnaf önergesi birden

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, pandemi döneminde her kesimden esnafa sunulması gereken destekler hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a 3 ayrı yazılı soru önergesi sundu. Bankoğlu, "Esnafın karşılıksız destek ihtiyacını gündeme getirmeye ısrarla devam edeceğiz" dedi.

Akdeniz: “Esnafa nakdi destek yapılmalı”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın toplumun tüm kesimleri için güven verici olduğunu savunan Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Kademeli geçiş süreci ekonominin adım adım toparlanmasını sağlayacak. Bu süreçte iş yapamayan esnafa nakdi destek verilmesi, toparlanma sürecine büyük katkı yapacaktır” dedi.

Bankoğlu “Esnaf nakit desteği bekliyor”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, CHP İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı ile birlikte esnaf odalarıyla görüştü. Bankoğlu, "Esnafın geçim derdi çözülmeden açıklanan sözde toparlanmalar, yapay olmaya mahkumdur. Faizsiz kredi, yeniden yapılandırma ve nakit destek ödemeleri, esnafın başlıca beklentileri" dedi.

Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarını açıkladı. Buna göre; Bartın’da ağustosta 381 konut satıldı. Zonguldak’ta aynı ay 803 konut sahibini bulurken Karabük 480 konut satışı gerçekleştirdi. Ülke genelinde ise ağustosta 170 bin 408 konut satıldı.

Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”

BAĞ-KUR ödemeleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Aylık BAĞ-KUR prim ödemesi 868,19 lira olup değişmemiş ve zam gelmemiştir” dedi.

Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Bartın şehir merkezindeki esnafları ziyaret etti. Esnafa hayırlı işler dileyen Bankoğlu, "Esnafa ve alın teri döken emekçilere destek sağlanırsa yurttaşlarımıza gerçek bir müjde verilmiş olur. Artık pembe tablo masalları işe yaramıyor. Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyebileceğini bilmek istiyor" dedi.

Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Filyos Limanı ve Endüstrisi Bölgesi Projesi”nin öneminden bahsettiği OSTİM ziyaretinde, “Filyos Limanı, Türkiye’nin üretim üslerine en yakın, en ekonomik ve Avrupa’ya en kısa mesafede ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor” dedi.

ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’la birlikte tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Dolmabahçe Ofisi’nden  Türk milletine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna-1'deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi. Erdoğan, doğalgazın Karadeniz’de Sakarya gaz sahası içinde keşfedildiğini ifade ederken Sakarya gaz sahasının içerisinde Zonguldak’ın Ereğli İlçesinin de yer aldığı Bartın’ın ise yer almadığı öğrenildi.

Bartın’da 429 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Bartın’da temmuz ayında 429 konut satıldı. Komşu illerden Zonguldak’ta aynı ay bin 194 konutun satışı yapılırken Karabük’te de bu rakam 842 oldu. Ülke genelinde ise 229 bin 357 konut satıldı.

Araç alım satımında yeni dönem

İkinci el taşıt alım satımında Güvenli Ödeme Sisteminin kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tepe, ikinci el taşıt ticareti yapan ve Yetki Belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos’a kadar Yetki Belgesi almaları gerektiğini söyledi.

Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor!

Koronvirüs dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da kahvehane, kantin ve müzikol esnafının ekonomik anlamda zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, bu esnaf grubuna destek olmak amacıyla kira yardımı, SGK primleri başta olmak faturalarda öteleme yapılması gerektiğini söyledi.

Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un 2017 yılı Şubat ayında Bartın’ın BM Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) desteklerinden yararlanmasına karar verildiği müjdesinin ardından IFAD Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2020 hibe başvurularının başladığını açıkladı.

15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar

Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesi tarafından “15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkileri” adlı bir video konferans gerçekleştirildi.

Akdeniz: “KDV ve SGK primleri ertelenmeli”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Esnaf ve Sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları kredilerin takipte olanlarının yapılandırılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Akdeniz, “Şimdi muhtasar, KDV ve SGK primlerinin ertelenmesini bekliyoruz” dedi. Akdeniz ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili mesaj da yayınladı.

Emlak, yatırımın yine 1 numarası

Konut faizlerindeki düşüş emlak sektörünü hareketlendirdi. Geçmişte olduğu gibi birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyenlerin adresi yine emlak sektörü oldu. Bartın’da emlak sektörünün nabzını tutan Murat Yıldırım bayram öncesindeki öngörülerinin yüzde 100 isabet sağladığını ifade ederek vatandaşları fırsat döneminde konut sahibi olmaya davet etti.

Toplam 81 haber.