Ekonomi

Bartın'da Ağustosta 381 konut satıldı Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı
Akdeniz 'BAĞ-KUR ödemelerine zam yok' Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”
Bankoğlu, 'Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek' Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”
Uzun, OSTİM'de Filyos Projesini anlattı Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı
ERDOĞAN'DAN KARADENİZ'DE DOĞALGAZ MÜJDESİ! ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!
Bartın'da 429 konut satıldı Bartın’da 429 konut satıldı
Araç alım satımında yeni dönem Araç alım satımında yeni dönem
Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor! Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor!
Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı
15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar 15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar
Akdeniz: 'KDV ve SGK primleri ertelenmeli' Akdeniz: “KDV ve SGK primleri ertelenmeli”
Emlak, yatırımın yine 1 numarası Emlak, yatırımın yine 1 numarası
Akdeniz: 'POS yükü hafifletilmeli' Akdeniz: 'POS yükü hafifletilmeli'
Mehmet Kemik'e önemli görev Mehmet Kemik’e önemli görev
Mayısta enflasyon arttı Mayısta enflasyon arttı
Tunç 'Destekler 260 milyara ulaştı' Tunç “Destekler 260 milyara ulaştı”
TTK'da üretim yeniden başlıyor TTK’da üretim yeniden başlıyor
Bartın'da ihracat nisanda azaldı Bartın’da ihracat nisanda azaldı
'YATIRIMLARIN GÜVENİLİR LİMANI EMLAK-KONUT SEKTÖRÜ KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEK' 'YATIRIMLARIN GÜVENİLİR LİMANI EMLAK-KONUT SEKTÖRÜ KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEK'
Bartın'da 6 bin 805 aileye nakdi yardım Bartın’da 6 bin 805 aileye nakdi yardım
Ekonomi Haberleri

Bartın’da Ağustosta 381 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarını açıkladı. Buna göre; Bartın’da ağustosta 381 konut satıldı. Zonguldak’ta aynı ay 803 konut sahibini bulurken Karabük 480 konut satışı gerçekleştirdi. Ülke genelinde ise ağustosta 170 bin 408 konut satıldı.

Akdeniz “BAĞ-KUR ödemelerine zam yok”

BAĞ-KUR ödemeleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Aylık BAĞ-KUR prim ödemesi 868,19 lira olup değişmemiş ve zam gelmemiştir” dedi.

Bankoğlu, “Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyecek”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Bartın şehir merkezindeki esnafları ziyaret etti. Esnafa hayırlı işler dileyen Bankoğlu, "Esnafa ve alın teri döken emekçilere destek sağlanırsa yurttaşlarımıza gerçek bir müjde verilmiş olur. Artık pembe tablo masalları işe yaramıyor. Esnaf, ertelenmiş borcunu nasıl ödeyebileceğini bilmek istiyor" dedi.

Uzun, OSTİM’de Filyos Projesini anlattı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Filyos Limanı ve Endüstrisi Bölgesi Projesi”nin öneminden bahsettiği OSTİM ziyaretinde, “Filyos Limanı, Türkiye’nin üretim üslerine en yakın, en ekonomik ve Avrupa’ya en kısa mesafede ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor” dedi.

ERDOĞAN’DAN KARADENİZ’DE DOĞALGAZ MÜJDESİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’la birlikte tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Dolmabahçe Ofisi’nden  Türk milletine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna-1'deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi. Erdoğan, doğalgazın Karadeniz’de Sakarya gaz sahası içinde keşfedildiğini ifade ederken Sakarya gaz sahasının içerisinde Zonguldak’ın Ereğli İlçesinin de yer aldığı Bartın’ın ise yer almadığı öğrenildi.

Bartın’da 429 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Bartın’da temmuz ayında 429 konut satıldı. Komşu illerden Zonguldak’ta aynı ay bin 194 konutun satışı yapılırken Karabük’te de bu rakam 842 oldu. Ülke genelinde ise 229 bin 357 konut satıldı.

Araç alım satımında yeni dönem

İkinci el taşıt alım satımında Güvenli Ödeme Sisteminin kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tepe, ikinci el taşıt ticareti yapan ve Yetki Belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos’a kadar Yetki Belgesi almaları gerektiğini söyledi.

Kahvehaneciler ekonomik destek bekliyor!

Koronvirüs dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da kahvehane, kantin ve müzikol esnafının ekonomik anlamda zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, bu esnaf grubuna destek olmak amacıyla kira yardımı, SGK primleri başta olmak faturalarda öteleme yapılması gerektiğini söyledi.

Hibe destekli İFAD proje başvuruları başladı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un 2017 yılı Şubat ayında Bartın’ın BM Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) desteklerinden yararlanmasına karar verildiği müjdesinin ardından IFAD Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2020 hibe başvurularının başladığını açıkladı.

15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkilerini anlattılar

Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesi tarafından “15 Temmuz Darbe Girişiminin Ekonomik Etkileri” adlı bir video konferans gerçekleştirildi.

Akdeniz: “KDV ve SGK primleri ertelenmeli”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Esnaf ve Sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları kredilerin takipte olanlarının yapılandırılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Akdeniz, “Şimdi muhtasar, KDV ve SGK primlerinin ertelenmesini bekliyoruz” dedi. Akdeniz ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili mesaj da yayınladı.

Emlak, yatırımın yine 1 numarası

Konut faizlerindeki düşüş emlak sektörünü hareketlendirdi. Geçmişte olduğu gibi birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyenlerin adresi yine emlak sektörü oldu. Bartın’da emlak sektörünün nabzını tutan Murat Yıldırım bayram öncesindeki öngörülerinin yüzde 100 isabet sağladığını ifade ederek vatandaşları fırsat döneminde konut sahibi olmaya davet etti.

Akdeniz: 'POS yükü hafifletilmeli'

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, bankaların esnafın üzerindeki POS cihazı ücretlerinin yükünü hafifletmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Kemik’e önemli görev

Ticaret ve Ekonomi Kulubü Derneğinin Bartın İl Başkanlığına Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Eski Başkanlarından ve Bartın’ın önde gelen işadamlarından Mehmet Kemik atandı.

Mayısta enflasyon arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK verilerine göre; Bartın, Zonguldak ve Karabük’te mayıs ayında enflasyon yüzde 1,34 oranında yıllık ise yüzde 10,54 oranında arttı. Ülke genelinde ise enflasyon yıllık yüzde 11,39, aylık da yüzde 1,36 artış gösterdi.

Tunç “Destekler 260 milyara ulaştı”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, koronavirüs salgını döneminde toplam 260 milyar TL, ekonomik destek verildiğini açıkladı. 5.5 milyon aileye 1000 liralık nakit desteği sağladıklarını ifade eden Tunç, “Koronavirüs salgını döneminde bu güne kadar atılan adımların toplam tutarı 260 Milyar TL’ye ulaştı. Salgınla mücadele de sağlık alanındaki başarının yanı sıra ekonomik tedbirlerle de Milletimize destek olmaya devam ediyoruz. Salgın dönemini başarıyla yöneten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere büyük bir özveri gösteren sağlık çalışanlarımız ile bakanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

TTK’da üretim yeniden başlıyor

Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında 30 Mart’ta üretime ara veren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 1 Haziran’da yeniden üretime başlıyor. Haber merkezi

Bartın’da ihracat nisanda azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; Nisan ayında Bartın’da ihracat 2019’un aynı ayına göre yüzde 33,6 ithalatta yüzde 59,2 azaldı. Bartın nisanda ihracattan 2,3 milyon dolar gelir elde ederken ithalat için 0,3 milyon dolar harcadı.

'YATIRIMLARIN GÜVENİLİR LİMANI EMLAK-KONUT SEKTÖRÜ KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEK'

Bartın’da emlak ve konut sektörünün önde gelen firmalarından Yıldırım Yapı Emlak firmasının sahibi Murat Yıldırım koronavirüs salgını nedeniyle durağan günler yaşanan emlak sektöründe yeniden hareketlenmenin başladığını ifade etti. Dünyayı sarsan salgına rağmen emlak ve konut sektörünün en güvenli yatırım alanı olmaya devam ettiğini de sözlerine ekleyen Yıldırım, “Yeni bir çağ yeni bir süreç bizleri bekliyor. Bu süreçte de tıpkı geçmişte olduğu gibi yine en güvenli, en karlı ve en kazançlı yatırım alanlarının başında emlak-konut sektörü gelecek.” Diye konuştu.

Toplam 74 haber.