Sağlık

Sağlık Haberleri

Hemşirelik Haftası kutlandı

Bartın Üniversitesinde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası dolayısıyla “İlham ver, Yenilik Yarat, Etkile” temalı etkinlik gerçekleştirildi.

Çaresiz aile yardım bekliyor

"Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Önlenmesi" Bilgilendirme ve Eğitim Faaliyetleri

​​​​​​​Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Karbonmonoksit Zehirlenmelerinin Önlenmesi" Bilgilendirme ve Eğitim Faaliyetleriyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Farklı Boyutları ile Jinekolojik Kanserler Sempozyumu

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “Farklı Boyutları ile Jinekolojik Kanserler Sempozyumu” yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Üniversitede “Bağımlılıkla Mücadele” semineri

Bartın Üniversitesinde gerçekleştirilen seminerde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından “Bağımlılıkla Mücadele” konusunda bilgiler verildi.

Öğrencilerden Dünya Sağlık Günü stantı

Bartın Üniversitesi öğrencileri “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla şehir merkezinde açtıkları stantta ziyaretçilere bilgiler vererek çeşitli sağlık ölçümleri yaptılar.

Türk Kızılayı, ilk yönetim kurulu toplantısını yaptı

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Türk Kızılayı Bartın Şubesi Olağan Kongresi ile Bartın Şube Başkanlığı’na seçilen Dr. Önder Recep Acıbal, ilk Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi.

Üniversitede Down Sendromu Farkındalık Günü

Bartın Üniversitesinde 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte katılımcılar farklı bakış açılarıyla görüşlerini aktardı.

Tunç’tan Acil Servis ziyaretleri

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, beraberindeki İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Başkan Yardımcısı Muhammet Çengiz Yalçın ile birlikte Bartın Devlet Hastanesi Acil Servisi ile Bartın Çocuk Hastanesi Acil servislerini ziyaret etti.

Türk-Sağlık-Sen “Sorunlar belli, çözümler nettir”

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Bartın Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Türk-Sağlık-Sen Bartın Şubesi, tüm sağlık camiasının mesleki itibarının yeniden kazandırılması gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının aşırı iş yükü, şiddet, mobbing, ayrımcılık ve haksızlıklarla yıprandığına, tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Türk-Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, “Sorunlar belli, çözümler nettir” dedi.

SES “Hiçbir yere gitmiyoruz!”

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklaması yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bartın Şubesi, “Haklarımız, emeğimiz ve sağlık hakkımız için sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak üretimden gelen gücümüzle Mart ayında mücadeleyi büyütüyor, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

DOKTORLARDAN 2 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla tüm meslektaşları ve sağlık çalışanları adına Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelen sunan Bartın Tabip Odası Başkanı Ahmet Çatı “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” söyleminden “Çekip gitsinler” aşamasına geldik. Bunu kabul etmiyoruz. Biz buradaydık, buradayız ve burada olacağız. İnsan sağlığı bizim kutsalımız. Kimse “3 kuruş için bu hekimler eylem yapıyorlar” falan demesin. Ama özlük haklarımızı ve halkın sağlığını korumak için de mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi. Doktorların, Devlet Hastanesi başta olmak üzere bugün başlayan iş bırakma eylemi yarın da devam ederken çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar dışında polikliniklerde hasta muayenesi gerçekleştirilmeyecek.

Açık havada maske yasağı kalktı!

Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyum gösterilebiliyorsa maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak” dedi.

Bartın’a 15 uzman hekim daha atandı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Devlet Hastanesine yeni 15 uzman hekimin daha atandığını açıkladı.

Bartın’da Turkovac uygulanması başladı

Türkiye’nin yerli ve milli Covid-19 aşısı Turkovac, Bartın Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlandı. Gerek ilk doz gerekse hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırmak isteyen 18 yaş ve üzeri vatandaşlar, MHRS,182 veya E-Nabız sistemi üzerinden randevu alabilecek.

DOKTORLAR YENİDEN 1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMAYA HAZIRLANIYOR

Ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, şiddet, mobing gibi sorunlar dolayısıyla mesleğin çekilmez hale geldiğini ifade eden doktorlar, taleplerini ve seslerini duyurulabilmek için 1 günlüğüne iş bırakmaya hazırlanıyor. Amaçlarının halkın mağduriyeti değil, seslerini duyurmak olduğunu ifade eden Bartın Tabip Odası, 8 Şubat Salı Günü bir kez daha iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar yapılmaya devam edeceğini ifade eden Tabip Odası, polikliniklerde hasta bakılmayacağını kaydetti. Oda, “Bu konuda halkımızın anlayış göstermesini ve 8 Şubat günü, acil değiller ise hastaneye ve aile sağlığı merkezlerine gelmemelerini diliyoruz” dedi.

Kurtakaya’dan PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına tepki

Özel araç hariç, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösteren Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya “Pandeminin yeniden pik yapmaya başladığı bir dönemde herhangi bir koruyucu önlemi sunmadan neye dayanarak PCR testi tarama zorunluluğunu kaldırmıştır?” diye sordu.

PCR testi sadece semptom gösterenlere yapılacak

Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildiğini açıklarken sadece belirtisi olan kişilere PCR testi yapılacağını söyledi.

“Sağlıklı Yaşama Destek için Biz de Varız” Projesi açıldı

Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin düzenlemiş olduğu Türkiye İş Kurumu destekli ‘Sağlıklı Yaşama Destek için Biz de Varız’ isimli projenin açılış etkinliği gerçekleştirildi.

Toplam 164 haber.