Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın'da

Çanakkale Savaşlarını konu alan, resim, materyallerin sergilendiği Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın'a gelerek kapılarını ziyaretçilere açtı. Mobil Müzenin Bartın'daki ilk ziyaretçileri ise Bartın Valisi Sinan Güner başta olmak üzere il protokolü oldu.

PAYLAŞ

Çanakkale Savaşlarını konu alan, resim, materyallerin sergilendiği Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın’a gelerek kapılarını ziyaretçilere açtı. Bartın Valisi Sinan Güner de, Garnizon Komutan Vekili Dz. Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç ile birlikte müzeyi ziyaret etti. Vali Güner, ziyaretinde müzeyi gezerek, yetkililerden bilgiler aldı. 2 gün Bartın’da ziyarete açık olacak olan müze, 22-23 Ağustos tarihlerinde de Karabük’te gezilebilecek.

"Al Sancağın dalgalandığı her yerdir Çanakkale"

 Projenin amacı: "Çanakkale... Bir milletin doğduğu yer. Bir milletin vatanı için, geleceği için gözünü bile kırpmadan ölüme gittiği, genç yaşlı demeden omuz omuza savaştığı yer. Arkasına bile bakmadığı yer, tereddüt dahi etmediği yer. Bir milleti, millet yapan, adını tarihe destansı bir kahramanlık ve cesaret örneği ile yazdıran yer. Çanakkale Savaşı, işte böyle bir hikâye ile 105 yıl önce yaşandı. Ama hiçbir zaman kalplerimizden, akıllarımızdan gitmedi. Hiç eksilmedi, "Çanakkale" denildiğinde yüreklerimizi sızlatan o his. Hiç eksilmedi, "Çanakkale" denilince bizler için kendisini sorgulamadan ateşe atanlara duyduğumuz saygı. İlk günkü gibi sıcak, ilk günkü gibi taze. İşte bu sebeple bu millet, hiç gitmese de o tarih yazılan şehre, en küçüğünden en büyüğüne kadar bilir Çanakkale'nin anlamını.

Projenin amacı: Bu proje kapsamında, Çanakkale'ye henüz gitmemiş olan, bu şanlı zafere ve mirasına tanıklık edemeyen insanlarımız için bir "Mobil Tır" konsepti geliştirilerek, ülkemizin tamamını gezerek hizmet verilmesi amaçlandı. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile tarihi yarımadaya gelmemiş ve gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara, bu miras ulaştırılmış olacaktır.

Hedef kitle:  Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi'nin 81 ilimizde yer alan gençleri önceleyerek, tüm vatandaşlarımıza hizmet etmesi planlanmaktadır. Şehir meydanları ve belirlenen noktalarda faaliyet gösterecek olan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile sahada yaklaşık 100 bin aktif temas ve 1 milyon dolaylı iletişim kurulmasının yanı sıra dijital mecralar üzerinden tüm ülkemizde ve dünyada farkındalık iletişimi kurulması amaçlanmaktadır."

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN