Güner'den Kozcağız'a proje incelemesi

Bartın Valisi Sinan Güner, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından SOGEP kapsamında Kozcağız Beldesinde hayata geçecek 'Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor' Projesinin uygulama alanında ve Kadın Mesleki Eğitim ve Beceri Merkezi Projesi inşaat çalışmalarını inceledi. Vali Güner, Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor Projesi kapsamında her biri 520 metrekare şeklinde 30 modern sera kurulacağını söyledi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın Valisi Sinan Güner, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından SOGEP kapsamında Kozcağız Beldesinde hayata geçecek “Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor” Projesinin uygulama alanında  incelemelerde bulundu. Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman’ın da yer aldığı incelemelerde Vali Güner, proje kapsamında her biri 520 metrekare şeklinde 30 modern sera kurulacağını söyledi. Güner, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından yürütülen 2020 Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamlandı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ön değerlendirmesi yapılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan Kozcağız Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu “Kozcağız Seracılığın Merkezi Oluyor” isimli projesi desteklenmeye hak kazandı. Projenin uygulanacağı yer olan Kozcağız ve yakın hinterlandı; Bartın Merkez İlçe, Hasankadı, Kumluca Beldeleri ve civar köylerinde yaşayan dezavantajlı kesimlere özellikle kadınlar ve genç işsizlere seracılık hususunda mesleki bilgi ve beceri kazandırılması, alınan eğitimlerden başarılı olanlara örnek üretim alanında yer tahsis edilmesi ve bu sayede aktif iş gücüne katılımlarının ve/veya kendilerinin kurmalarının sağlanması; Covid-19 salgını sonrasında göç, yoksulluk ve işsizlik gibi mevcut sosyal sorunların derinleşmesinin önlenmesi projeyle hedefleniyor. Proje ile ilimizde Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) finansman desteğinde uygulanacak olan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin desteklerinden istifade edilmesi, IFAD ile kurulacak olan tedarik ve değer zincirlerine eklenilmesi bekleniliyor. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Başvurulardan verim almaya başladık”

Güner ayrıca beldede “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” Projesinin de uygulanacağını kaydederek “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ön değerlendirmesi yapılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu, Kozcağız Belediyesi’nin ortak olduğu “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” isimli projesi desteklenmeye hak kazandı.
Valilik bünyesinde kurulan proje birimleri ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) proje geliştirme konusundaki gayretleri ile Bartın’da önemli mesafeler almamızı sağladı. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası programlara yaptığımız başvurulardan verim almaya başladık. 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamda Bartın’dan sunduğumuz 3 adet projenin ikisinin geçmesi ürettiğimiz projelerin yalnızca nicelik değil nitelik açısında da aşama kat ettiğini bize gösterdi. 2020 Yılı SOGEP kapsamında Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan toplamda geçen projelerinin yarısı Bartın’a ait. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Proje ile Covid-19 sürecinde değişen çalışma koşulları ve güvenlik önlemlerine alternatif bir çözüm olarak evden çalışma yöntemi sunulacaktır. Yöntem sayesinde Bartın’da önemli bir istihdam alanı olan sayacılık sektöründe üretim artışı ve hedef kitle olan genç işsizler, kadınlar ve bakıma muhtaç çocuğu olan ailelerin meslek edinmeleri ve hanelerinde gelir artışı beklenmektedir. Böylelikle Bartın’daki göç kaynaklı sosyal sorunların, genç işsizliğin ve yoksulluğun azaltılması hedeflenmektedir” dedi.

Kent  markası oluşturacak

Sinan Güner aynı zamanda Kozcağız’da  Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında desteklenen Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen Kadın Mesleki Eğitim ve Beceri Merkezi inşaatında da incelemelerde bulundu. Güner merkezle ilgili ilimizdeki kadınların atölyelerde alacakları eğitimler sonrasında gerek aile ekonomisine gerek ülke ekonomisine katkı sağlanmasının hedeflendiğini ayrıca Merkezde üretilecek ürünlerin özellikle ilimizin tanıtımında ve kent  markası oluşturulmasında önem arz ettiğini ifade etti.  

 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN