Bankoğlu 'Esnafın ertelenmiş borçları pik yapıyor'

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, İnkum ve Bartın şehir merkezinde ziyaretler gerçekleştirdi, vatandaşların taleplerini dinledi. Bankoğlu, 'Yaratılmak istenen yanlış algı, her şeyin mükemmel ilerlediği yönünde. Ekonomi 'pik' yapıyor dense de esas pik yapan, esnafın ertelenmiş borçları ve yaklaşan ödeme günleri' dedi.

PAYLAŞ

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, İnkum'da, CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Hatice Tuğçe Kaya ve Cumhuriyet Halk Partililer ile birlikte esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi, halkın nabzını tuttu. Bankoğlu, ayrıca, Bartın şehir merkezinde esnafın taleplerini dinledi.

Bankoğlu, gerçekleştirdiği ziyaretlerle alakalı olarak yaptığı açıklamada, gerek turizm yönünden gerekse de esnaf bakımından ekonomide yaşanan sıkıntılara dikkat çekti ve  "İktidar kanadından her ne kadar ekonomi "pik" yapıyor; zirveye çıkacak denilse de yurttaşlarımızın yaşadığı çok daha farklı bir boyutta. Öncelikle şu noktayı vurgulamak gerek: İktidar, gerçekleri görmezden gelerek yarattığı algıyla, esasen, milletimize iyilik yapmıyor. Dertleşmek için esnafımızın yanına uğradığımızda, ekonomik tablonun iyi olmadığını ve yaşanan durgunluğu, daha ilk anda hissedebiliyorsunuz” dedi.

“Gerçek tablo ortaya çıkıyor”

Bankoğlu, İnkum özelinde, pandeminin olumsuz etkilerini iç turizm bakımından da gördüklerinin altını çizdi ve daha evvel çeşitli açıklamalar vesilesiyle vurgulamış oldukları gerçek desteğe işaret ederek  "Pek çok çevre ilden yerli turistin gözde noktalarından biri olan İnkum da elbette pandemi şartlarından ötürü olumsuz etkilendi. Bu durumu hem doğrudan turizm tesisleri yönünden, hem de esnafımız açısından değerlendirmek gerekir. Ülkemizde, çok büyük sermayeye sahip şirketlere destek sağlamak iktidarın kolayına geliyor iken ne yazık ki, esnaflarımızın aynı düzeyde korunmadığını; karşılıksız ve/veya faizsiz destek yerine daha çok kredilerin tercih edildiğini görüyoruz. Bu bağlamda, sermaye şirketlerine sağlanan ayrıcalıkların pek çoğunun da, sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen ve unvanları belli olan şirketlere sağlandığını, halkımıza bir kez daha hatırlatma ihtiyacı hissediyorum.  Esnafın vergi ve prim borçlarını yalnızca "ertelemek" çözüm olmayacaktır diye kaç kez ifade ettik. Nitekim, erteleme süresinin bitimi yaklaştıkça, kamu bankaları üzerinden alınan kredilerin geri ödeme tarihleri ufukta göründükçe esnafın kaygısı haklı olarak artıyor; gerçek tablo ortaya çıkıyor. Şayet bir iktidar, yıllarca emek ortaya koyan esnafına, böylesi benzersiz zorluklar içeren bir dönemde gerçek manada destek sağlayamıyorsa, durumu reklam malzemesi olarak kullanabileceği ertelemeler yahut "faizli geri ödemeler" ile geçiştiriyorsa, görevini layıkıyla ifa edemiyor demektir” şeklinde konuştu.

 

 

Haber Merkezi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN