TUNÇ, TOKİ GERÇEKLERİNİ AÇIKLADI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 250 Bin Sosyal Konut Projesi ve TOKİ'yle ilgili kamuoyunda bilinen yanlışlara ve yöneltilen eleştirilerle 10 yanlış, 10 doğru cevap başlığı altında toplayarak sosyal konut gerçeklerini açıkladı.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Muhammet CİVAN

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 250 Bin Sosyal Konut Projesi ve TOKİ’yle ilgili kamuoyunda bilinen yanlışlara ve yöneltilen eleştirilerle 10 yanlış, 10 doğru cevap başlığı altında toplayarak sosyal konut gerçeklerini açıkladı. İşte Grup Başkanvekili Tunç’un açıkladığı sosyal konut gerçekleri!

Yanlış: İlk Evim İl İş Yerim Projesine başvuruda toplanan başvuru ücreti iade edilmeyecek.

Doğru: Kurada adı çıkmayan vatandaşlar kuradan 5 gün sonra Ziraat Bankası şubesine giderek yatırdıkları başvuru ücretinin iadesini alabilir.

Yanlış: Arsası olan konuta başvuramaz.

Doğru: Bağımsız ve tam hisseli olmadığı sürece başvurabilir, tarla olması da engel teşkil etmez.

Yanlış: Hem konut hem arsa başvurusu yapılabilir.

Doğru:Konut arsası vatandaşların kendi konutlarını istedikleri gibi yapabilmeleri için planlanmış bir proje olduğundan konuta başvurudan bir farkı olmamaktadır. Bir haneden ya konuda ya da konut arsasına başvuru yapılabilir.

Yanlış:18 yaşını geçmiş iki kardeş başvuramaz.

Doğru: İlk Evim İlk İş Yerim Projesinde 18-30 yaş arası gençlere yüzde 20 kontenjan tanındı. Gençlerimiz aynı hanede e olsa başvuru yapabilir.

Yanlış:Şehit yakınları-gazilere de hane geliri ve yaş sınırı var.

Doğru:Şehit yakınları ve gazilerimize herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Yanlış:TOKİ evlerinin inşaatı 2 yıldan fazla sürecek.

Doğru:Bugüne kadar 1 milyon 170 bin konut inşa eden TOKİ tecrübesiyle ilk temel Ekim ayında atılacak 2 yıl içinde anahtar teslimi yapılacak.

Yanlış:Yapılacak artışlarla taksitleri ödemek zorlaşacak.

Doğru:TOKİ taksitlerinde memur maaşı artışı tavan fiyattır. Bugüne kadar TOKİ taksitleri memur maaş artışlarını hiçbir zaman geçmedi, aksine memur maaş artışının altında tutuluyor. Bunun örnekleri geçmiş yıllarda mevcut. Son 4 yılda TOKİ taksit artışı, hep memur maaşının altında kaldı. Ayrıca TOKİ’nin yıllık indirim kampanyaları da vatandaşa ödeme kolaylığını sunuyor.

Yanlış:TOKİ evlerini yabancılar da alabilecek.

Doğru:TOKİ projelerine ilk başvuru şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan başvuru yapamaz.

Yanlış:TOKİ konutları yapılmadığı ya da geç yapıldığı için bugüne kadar TOKİ’ye 52 bin dava açıldı.

Doğru:Son iki yılda TOKİ’ye sadece bir dava açıldı.

Yanlış:TOKİ’den alınan sosyal konutlar satılabilir.

Doğru:TOKİ konutlarında borç bitmeden devir hakkı yok.”

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN