Otopark sıkıntısı sezon öncesi yine gündemde!

Ramazan dolayısıyla düzenlediği iftarla gazetecilerle bir araya gelen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Amasra'nın en yoğun zamanlarını yaşadığı yaz sezonu öncesinde ilçedeki otopark sorununu yeniden gündeme taşıdı. Otopark meselesini takip ettiklerini ifade eden Başkan Çakır, 'İvedi olarak biz bu sorunun çözümünde birinci derece sorumluluk sahibiyiz. Bizim istediğimiz şu ki buraya gelen ve burada yaşayan insanlar rahat etsin. Yapacağımız tüm toplantılarda söyleyeceğim cümle şu: 'Bize düşen ne ise!' böyle diyerek özetleyeyim. Bu konu da siyasallaşmanın dışına taşılmış olsun. Net tavrımız 'Bize düşen ne ise'dir.' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Ramazan dolayısıyla iftar düzenleyerek Bartın’daki ulusak ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. İftar sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Çakır, Amasra Belediyesinin çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. İlk olarak karla mücadele çalışmalarına değinen Recai Çakır şöyle konuştu:

“Karla mücadele malum bu sene bölgemiz için zorlu oldu. Batı Karadeniz de tarihin en yoğun yağışlarından birini aldı. Belediye olarak bu süreçte de elimizden geleni yaptık. Hemşerilerimizi trafik açısından mağdur etmeden bu dönemi atlatmış olduk. Yine aynı zamanda en büyük mağduriyet yaşayan sokak hayvanlarını Belediyemiz ve hayvan severler aracılığıyla sahip çıkmış olduk. Ve yine kovidin sıfırlanmaya yakınlaştığı günleri yaşıyoruz Amasra da umarım Ramazan Bayramın da sınırlı sayıda birkaç vaka Kurban Bayramı’na da sıfır vakayla gireceğiz. Daha öneki yıllarda sizlerin de aracılığıyla kovidin giremediği kent olarak adımız anılmıştı. Umarım bu senede yine tedbirlere de dikkat ederek, tedbirlerin birçoğunu devam ettirmeye gayret ediyoruz. Sizinle bir araya geldiğimiz süreçten sonra Devrek’te bir Batı Karadeniz kalkınma birliği toplantısına katıldık. Sadece Bartın ve Amasra üzerinde değil bölgemiz üzerinde de kalkınma adına kalkınmanın turizmin yönü adına bir sunum gerçekleştirdik.

“Şehit Karataş’ın adını bir parkın ismine verdik”

Yine 18 Mart’ta Amasra’da görev yaparken kaybettiğimiz şehit olan dalgıç Astsubay Hakan Karataş’ın adını bir parkın ismine verdik. Bu süreçte İç Anadolu Belediyeler birliğimize hem Belediyemize verdikleri destekler için hem de birlikte çalışma koşulları olanaklarıyla ilgili sohbet etmek üzere bir ziyarette bulunduk. Ankara Büyük Şehir Belediyemize. Yine ilimizin her iki vekilini de ziyaret ettik. Genelde Bartın, özelde Amasra için birlikte neler yapabiliriz bunları konuştuk. 30 Mart’ta Amasra Belediyemizin gönüllülerince oluşturulan Sesamos Türk Sanat müziği korosuyla kışa veda konserimizi gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

“Özel Halk Otobüslerinde daha düşük bir zam oranı yansıdı”

Malum ülkemizin en önemli gündemlerinden bir tanesi fiyat artışı. Enerji maliyetleri bu nedenle Özel Halk Otobüslerimizin zam talebiyle ilgili en yoğun kullanılan Kaleşah Mahallemizde, Kaleşah Mahallelilerimizle toplantı yaptık. Ve seçim döneminden bu yana hep tekrar ettiğimiz bir sloganımız var, “güzel işler birlikte yapılır, birlikte bitirilir” diye, kararı bu nedenle birlikte aldık. Aslında bununla ilgili şunu da söyleyebilirim. Sonuç itibariyle vatandaşta, Belediyede Özel Halk Otobüsü işletmecileri de memnun olmadı. Yani iptal oldu. Belediye olarak Özel Halk Otobüslerimizden aldığımız katkı paylarını almadık. Böylece daha düşük bir zam oranı yansıdı hemşerilerimize. Ama sonuçta fiyat artışları geliri aynı oranda artmayan çalışanları, emeklileri, işsizleri, yani toplumun tüm kesimlerini negatif etkiliyor bizde üstümüze düşeni yapmış olduk. Ramazan ayı boyunca da özellikle pandeminin etkisiyle krizinde etkisiyle ekonomisini zor çeviren insanlarımıza destek olmakta gayret etti.

“Peyzaj projesinde ihale sürecine gelindi”

Yine kumanya desteği sağladık. Sembolik olarak muhtarlarımıza her mahallede mütevazi yaşayan ailelerimizle birlikte iftar yaptık.  Daha önceki toplantılarımızda ifade ettiğimiz kardeş Belediyemiz Çankaya tarafından ihalesine çıkılacak. Hemen Belediyemizin karşısındaki Kültür Park’tan terminal alanına kadar olan bölgenin bir peyzaj yenileme projesiyle ilgili süreci tamamlayıp ihale noktasına gelmiş olduk. Bu süreçle ilgi Çankaya Belediye Başkanımızı ziyaret ettik.

“Otopark sıkıntısını bölge derneklerine aktardık”

Yine bu dönemde en son yaptığımız yurtiçi ziyarette Bartın, Zonguldak, Karabük dernekleriyle bir araya geldiğimizde son toplantımızda anlatmıştım yanılmıyorsam 1 saatin üzerinde Amasra konuşmuştuk. Bizde sizlerin de bildiği otoparkla ilgili yaşadığımız sıkıntıyı da kendileriyle paylaşmıştık. Bu sorunun çözümü konusunda hem Belediyemize desteklerinden ürettiğimiz projeyi ki bu projeyi de daha önce ifade ettiğim için özet olarak söyleyeyim. Toplumun tüm kesimleriyle birlikte ürettik. Yani kentteki bütün kitle örgütleri, siyasi partileri, muhtarlarımızı çağırdığımız toplantılarla oluşturduğumuz projeyi getirmiştik. Bakanlığa kadar bu projeyi destekledikleriyle ilgili dekorasyon yayınlandı. Biz tüm Karaelmas bölgesi olarak adlandırdığımız büyük Zonguldak diyelim bölgenin derneklerinin de bu konudaki desteği için teşekkür ediyoruz.

İlçe merkezine 4 taksi daha eklendi

Ülkemizin kuruluşunun en önemli dayanaklarından biri olan hatta belki en önemlisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kuruluş yıldönümü olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda etkinliklerle halkımızla bir araya geldik. Çocuklarımızı Anıtkabir’e ve Meclise ziyarete gönderdik. Sezonumuz yaklaştığı için şehir içi ulaşımı belediyenin görevleri arasında biraz önce özel halk otobüsleriyle ilgili bahsetmişti. Yine bir taksi ihalemiz vardı. Taksi ihalemizi yaptık. Aslında kent merkezimizde 4 Kaleşah Mahallemizde 2 taksimiz vardı duraklarda. Kent merkezine 4 daha ilave yaparak geçen yaz yoğunlukta yaşadığımız taksi bulmama sıkıntısına çözüm bulduk. Tabi belediyemize de maddi anlamda iyi gelen bir süreç oldu.

“Birçok ülkeyi de içinde barındıran bir projede paydaş olduk”

Yine bizim için önemli başlıklardan bir tanesi de bir projemizin İsveç Kalkınma Ajansı ve Uluslararası Kalkınma İş Birliği Ajansı tarafından kabul edilmiş olmasıydı. Hak temelli politikalar yani çocuk, kadın, cinsiyet temelli ya da pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyan gruplarla ilgili birçok konuda ortak çalışmalar yürüteceğimiz birçok ülkeyi de içinde barındıran bir projede paydaş olduk. Bu proje içeriğinde Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Ukrayna ve final Çalış tay’ının[m1]  İsveç’te yapıldığı hem belediyenin kurumsal kapasitesini geliştirecek, sonrasında da halkımızda farkındalığı arttıracak en önemli bir projeydi bizim için.

“Doğalgazda ilgili firmanın Amasra içerisinde ki dağılımı sağlamasını bekliyoruz”

Bir başka başlığımız, doğalgaz meselesi, Amasra belediyesi şu an doğalgazla ilgili olarak üstlenici firmanın yani bölgemizde ihaleye alan firmanın taleplerini tamamını meclisten oy birliğiyle geçirmiş bir belediye. Bu konuda BOTAŞ yani devletin de ortağı olan kurumdan Bartın-Amasra arası hattı çekmesini sonrasında da ilgili firmanın Amasra içerisinde ki dağılımı sağlamasını bekliyoruz. Bu konuyla ilgili belki direk işimiz olmamasına rağmen yıllık nüfus ortalamalarını konaklama verileriyle birleştirerek ilgili kurumlara yazdık. Yani Amasra’nın 2019 yılı verisini biliyorum. Sadece konaklama. İl Kültür Turizm Bakanlığımızdan aldığımız verilerle paylaşıyorum, ortalama nüfusumuz 23 bin 200.

“Sefa Park’ın Belediye tarafından işletilmesini sağladık”

Sefa Park Amasra için oldukça önemli. Geldiğimizde kiracıdaydı. Amasra halkının birinci talebiydi. Belediye tarafından işletilmesini sağladık ve devam ediyor. Geçen yıl burada bir pozitif ayrımcılık yaptık sadece sezonluk aldığımız arkadaşlarda kadın arkadaşlarımızı tercih ettik. Ciddide bir memnuniyet yarattı bu pozitif ayrımcılığa bu sene de devam edeceğiz.

“Otopark meselesini takip etmeye devam ediyoruz”

Otopark meselesini daha önce de anlattım. Bu senede yine bürokrasiyle, siyasetle yerel yönetimle el birliğiyle hem misafirlerimiz hem turizmden ekmek yiyen insanlarımız hem de kent sakinleri için önemli bir mesele. Takip etmeye devam ediyoruz.

“Amasra gastronomisini tanıtacağız”

Bizim için önemli başka bir başlık, Amasra’mızın 3 bin yıllık tarihini her zaman anlatırız. Amasra sadece deniz, kum, güneş, tatil beldesi değil gastronomi değeriyle, yani sadece balık, salata da değil, doğal güzelliğiyle, endemik bitkileriyle sadece kestane de değil, yine tarihsel arka planıyla Allah vergisi turizm için oluşturulmuş bir kent. Dolayısıyla bu tarihi başlık çokta kentimiz üzerinden işlenmemiş. Bununla ilgili bir fuara katılacağız. 11-13 Mayıs tarihleri arasında. Bu alana dair ilgisi olan sponsorluk eden firmalar ile bir araya geleceğiz. Yine dezavantajlı gruplardan olan belki 1 yaş bebeklerin mama ihtiyacı olan ailelerinin mama ihtiyacını karşılıyoruz. Bu sosyal sorumluluk projelerimizde bir tanesi.

“Belediye dahil işlem yapamıyoruz”

Belediyemizin üst katında tuğlaların göründüğü alanı fark ediyorsunuzdur. Aslında Amasra’nın belediyesine yakışmıyor. Belki aklınızdan şu geçebilir, belediyenin burayı yapacak gücümü yok acaba? İlgili alanla koruma bölgesi ilan edildi. Belediye dahil işlem yapamıyoruz. Çivi çakamıyoruz. Bu Koruma Amaçlı İmar Planı dediğimiz süreç kentte binlerce insanın sorununu çözen, önünü açan bakanlık onaylı bir plan sürecidir. Bizim için de oldukça değerlidir.

“Koruma Amaçlı İmar Planı süreci tamamlandı”

Binlerce insanın sorununu çözen, önünü açan, kullanım ve koruma kararlarını netleştiren Bakanlık onaylı bir plan sürecidir. Bizim için de oldukça değerlidir. Şeffaf bir şekilde de yürütüldüğünü daha önce de anlatmıştım. Böylelikle birkaç hemşerimize anlattığımda fark ettim bunu, “Belediye neden tuğlalarla durur Allah aşkına?” diyen çokmuş aslında da bana soran yokmuş. Ben anlatınca anlaşıldı, belki sizin de daha önce aklınıza gelmiştir. Kökü aslında koruma amaçlı imar planı dediğimiz meseleydi. Amasra yıllar sonra en geniş tabanda tartışılan, şeffaf bir şekilde yürütülen bir koruma amaçlı imar planı sürecinde, her ne kadar bizden önceki yönetim döneminde başlamış olsa da tamamlamış ve binlerce hemşerimizin ihtiyacını görmüş, sorununu çözmüş oldu.  Önümüzde, dünya işçilerinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs var. Aynı zamanda arife gününe denk geliyor. Tabii ki biz de arife günü mezarlıklarımızda programlarımıza devam edeceğiz. Şimdiden herkesin Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz, sevdiklerinizde güzel bir bayram diliyoruz.”

“Bu konu da siyasallaşmanın dışına taşılmış olsun”

Recai Çakır bu açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çakır, bir gazetecinin “Bu bayrama da otopark sorunu çözülmeden girilecek, Kurban Bayramı’na umudunuz var mı? TKİ’nin atıl alanının size verilmesi konusunda” şeklindeki sorusuna “İvedi olarak biz bu sorunun çözümünde birinci derece sorumluluk sahibiyiz, önerileri de toplumun tüm kesimleriyle de olgunlaştırdık. Bu süreçte rol almak gibi bir inisiyatifimiz ve zorlamamız da yok, bizim istediğimiz şu ki buraya gelen ve burada yaşayan insanlar rahat etsin. Yapacağımız tüm toplantılarda söyleyeceğim cümle şu: “Bize düşen ne ise!” böyle diyerek özetleyeyim. Bu konu da siyasallaşmanın dışına taşılmış olsun. Net tavrımız “Bize düşen ne ise”dir.” şeklinde cevap verdi.

“Biz görevimizin gereğini yaptık”

“İşten çıkarılan bazı işçiler oldu. Kötü olaylar yaşandı mendirekte daha doğrusu otopark girişinde haksız kazanç elde ettikleri konusunda bazı işçiler işten çıkarıldı ve mahkemeye verilmişti, hukuk süreci bitti bildiğim kadarıyla ve mahkemeyi kazandılar. Şu an süreç nasıl işleyecek?” şeklindeki soruyla ilgili de Çakır şöyle konuştu:

“Öğretmenlik yaptığım dönemde de sendikacılık yaptığım dönemde de otopark meselesinde tırnak içinde söylüyorum bunu ‘usulsüzlük’ iddialarını duydum. Somutlanmamış her iddia aslında bir vebal almak durumunu da beraberinde getirir. Bu nedenler göreve geldiğimde şöyle bir şey yaptım, bizim otoparklarda yarı otomasyon sistemine geçtik, yani insan da var ancak kamera sistemleri, park tanıma sistemleri de mevcut. Personelimizi de korumak adınaydı bu işlem. Sonra bu personellerimizle toplantı yaptık. Anlattım ki bu hem sizi hem de Amasra halkını korumak için yapılmış bir iştir. Bir yanlış olursa muhakkak tutanak tutun. Sağ olsun arkadaşlarımız da kısa sürede öğrendiler sistemi. Yaklaşık 1,5 aylık bir süreç sonrasında şikayet üzerine bir inceleme yaptırdık. İncelemede ise gördüğümüz, bir otopark çalışanımızın görev yaptığı esnada ücretini aldığı araç ki plakası belli ve aldığının görüntüsü de var ancak fişi kesilip sisteme işlenmemiş. Olur ya sistem yeni bir yanlışlık olabilir. Ancak görüntü bize şunu söylüyor, personelimiz ücreti almış ama fişi kesilmemiş, hassas bir konu olduğu için ben de personellerimizi çağırdım ve dedim ki “Böyle bir rapor var elimde, nedir bu?” ve hepsinin de söylediği “Biz kesinlikle bir suiistimal yapmadık” oldu. Ben de bunun üzerine şu tercihi yaptım kalktım ellerini sıktım ve “İnşallah dediğiniz gibidir” dedim. Ancak ben Amasra halkının hak ve çıkarlarını, Amasra halkının geleceğini düşünmek adına üye olduğum belediye başkanı koltuğunda oturan kişi olarak gördüğüm görüntü ile raporun ve beyanın arasındaki farkı yutup kenarda duramam. Yani ya bu doğru çıkacak ya da bu doğru çıkacak ama beyan ile görüntü çelişiyorsa bunun kararını da ben vermeyeceğim. Benim işim o değil. Ben Belediye Başkanıyım. Bunu yargıya havale edeceğiz. Yargıya da havale ettik ve yargıya havale ederken de ‘parayı ukdesinde bulundurma’ ifadesiyle yaptık çünkü gerçek durum bu. Ben asla “Belediye’nin parasını aldılar, ceplerine attılar.” demedim. Ve şöyle bir şey de var ki bu insanların bir adı olduğu gibi bir de soyadı var. Bizim de var. Bizim sevdiklerimiz, ailemiz var. Bu konuya hassas davranmak zorundayız. Yargıya bildirim sonucunda savcılık bu konuyla ilgili olarak kamu davası açtı. Sonrasında da bilirkişi raporlarında da Belediye’nin zarara uğradığı tespit edildi. Bunun üzerine dava devam etti. Dava da parayı ukdesinde bulundurma iddiası ile ilgili ceza yargılaması. Ceza yargılamasında delil yetersizliği ile arkadaşlarımız beraat etti. Avukatlık mesleği gereği zaten tarafı olduğunuz davayı temyiz etmekle yükümlüsünüzdür hatta temyiz etmediğinizde mesleğinizi tehlikeye atarsınız. Hukuki süreç devam ediyor. Bu konuda sadece “bu güne kadar bu arkadaşlarımızın her biri yarın bizim yine çalışma arkadaşımız olabilir niye çünkü yargılanıyorlar yargı sonucu netleşmeden bir insan hakkında hüküm vermek ben dahil kimsenin haddi değildir.” düşüncesinde oldum. Biz görevimizin gereğini yaptık. Niyetimiz asla kimseyi karalamak olmadı ne vebale girmek ne de başka bir şeydir. Yargı kararının sonucunu da bekleriz. Kamuoyunun taktirine ise şunu sunabilirim; birileri bunu diyorsa o da onun taktiridir, “Başkan bu görüntüleri görmene rağmen bu beyanı esas almalıydın” bu da bir görüştür ama benim kararım şu, ben olması gerekeni yaptım. İşi yargıya havale ettim. Sonuçlarına da saygılıyızdır. Bilmem anlatabildim mi?”

“Birlikte çalışıp çalışamama konusunu değerlendiririz”

“Örneğin temyizden de yine suçsuz olarak döndü, o zaman görev iade var mı?” sorusuyla ilgili de Recai Çakır, “Bunlar farklı başlıklar, birisi ceza yargılaması birisi de işe iade davası açan arkadaşlarımız var. İşe iade davaları sonucu işe iadelerine karar verilirse Belediye olarak biz birlikte çalışıp çalışamama konusunu değerlendiririz. Koşullar uygunsa kendilerine “Buyurun” diyeceğiz,  değilse bu aradaki itilaf ya da bu süreç ve bu süreçteki hakikat vurgusu üzerinden birlikte çalışmak olanaklı değil diye düşünüyorsa yine kanunun emrettiği yükümlülükleri yerine getirerek devam etmeyedebiliriz” dedi.

“Günübirlikçiler üzerinden çok ciddi bir akın olacağı kanaatindeyiz”

Ramazan Bayramı öncesinde otellerdeki boşluğun sorulması üzerin de Çakır, “Bu süreç içerisinde Amasra dahili için konuşuyorum, ev-pansiyon sahiplerinin büyük bir kısmı ile görüştüm. Arife, 1. Ve 2. gün için şu anda doluluk oranı yüzde yüze yaklaşmış durumda. ‘Kısa tatiller’in Amasra’ya daha çok yaradığı söylenir. Günübirlikçiler üzerinden çok ciddi bir akın olacağı kanaatindeyiz. Konaklama verilerinde de yüzlerinin güleceği kanaatindeyiz. Umarım karşılayamadığımız bir beklenti ya da bir boşluk oluşmaz hava koşullarından kaynaklı ama şu anda rezervasyon düzeyinde baktığımızda tablo pek de karanlık değil” şeklinde konuştu.

“İşimiz siyaset değil, işimiz hizmet”

 “TTK’nin oradaki otoparkı siz mi çalıştıracaksınız?” şeklindeki soruyla ilgili de Çakır, “Tekrar edeyim ‘Bize ne düşüyorsa’ Yani bu kentte otopark sorununun çözümü için bize ne düşüyorsa. Sonuçta tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanlığına dair bir kurum, burası da Amasra adının başında Amasra var Amasra Taş Kömürü İşletmeleri Müessesi biz de Amasra Belediyesi’yiz. Dolayısıyla hepimiz Amasra için buradayız. Biz ‘Bize ne düşüyorsa’ diyoruz. İşimiz siyaset değil, işimiz hizmet” ifadelerinde bulundu.

 


 

 [m1]

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN