Okul değil fabrika!

Mobilya sektörüne kalifiyeli ara eleman yetiştiren Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı, Bartın'da kütüphanesi okul bırakmayacak. Adeta bir mobilya fabrikası gibi çalışan atölye, teknolojik donanıma sahip makineler ile şuan kurumlara ve piyasaya her türlü mobilya donatımı da yapabilecek hale geldi. Bartın basınına atölyeyi gezdiren Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, 'Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, aslında bir fabrika. İçinde bulunduğu makineler, alanlar, öğretmenler ve idarecilerle Bartın'a ve ülkemize katma değer kazandırma ve ara eleman yetiştirme noktasında müthiş işler yapıyor' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Nurdan Eroğlu

Bartın İl Mili Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, Bartın’daki basın mensupları ile birlikte Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı’nı gezdi.

 

Kazandırılan makinelerle bir fabrika gibi çalışan Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı ile ilgili bilgiler veren Acar’a Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı şube müdürleri, Okul Müdürü Ender Işıkkent de eşlik etti.

 

Işıkkent: “Bölümlerimizde aktif olarak döner sermaye kapsamında üretim yapılmaktadır”

 

Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Müdürü Ender Işıkkent, meslek lisesindeki atölye çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  Okula kazandırılan makineler ile ilimiz genelinde 2021 yılı içinde birçok okula kütüphane kazandırıldığını dile getiren Işıkkent, şunları söyledi:

 

“Okulumuz 1 Ekim 1967 tarihinde faaliyete başlamış olup 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar 9 alan 21 dal olarak eğitim-öğretime devam etmiştir. Ancak 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim öğretime Gemi Yapımı Alanı, Makine ve Tasarım Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı olmak üzere 5 alan ve 7 dalda 423 öğrenci ile devam etmektedir. Okulumuz kadrosunda 5 idareci, 1 Psikolojik Danışman ve 45 öğretmen bulunmaktadır. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı ve Metal Teknolojisi Alanı bölümlerimizde aktif olarak döner sermaye kapsamında üretim yapılmaktadır.

 

“Makinelerimizin günümüz teknolojisine sahip seri üretim kabiliyeti bulunuyor”

 

Okulumuz Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanının iyileştirilmesi amacıyla 2021 Şubat ayında proje hazırlanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunulmuş olup, hazırlanan proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Oğuzhan Acar’ın destekleri ve Sayın Bakanımızın uygun görüşü ile gerekli ödenek sağlanmıştır. Proje kapsamında okulumuza 5 adet makine alınarak, alan seri üretime uygun hale getirilmiştir. Hazırlanan proje kapsamında atölyemize kurulumu tamamlanan günümüz teknolojisine sahip seri üretim kabiliyeti bulunan makinelerimiz:CNC Delik Delme Makinesi Kenar Bantlama Makinesi Çizgili Yatar Daire Makinesi Eğri Kenar Bantlama Makinesi Su Perdeli Yaş Boya Makinesi . Ayrıca bunların yanında küçük el ekipmanları kazandırılmıştır. Kazandırılan makineler ile atölyemiz şuan kurumlara ve piyasaya her türlü mobilya donatımını yapabilecek hale gelmiştir.

 

“Okulumuz 2021 yılı içinde 589 bin TL’lik ciro gerçekleştirilmiştir”

 

Okulumuza kazandırılan makineler ile ilimiz genelinde 2021 yılı içinde; TOKÎ Ortaokulu: Özel Eğitim sınıfı yapımı Gazi Ortaokulu: Özel Eğitim sınıfı yapımı Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu: Özel Eğitim sınıfı yapımı Rehberlik Araştırma Merkezi: Mobilya donatımı

Bilim Sanat Merkezi: Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım Atölyeleri yapımı Bartın Merkez İmam Hatip Ortaokulu: Seperatör bölme yapımı Bakanlığımız 1000 okul projesi kapsamında ilimiz üç ortaöğretim kurumuna kütüphane yapımı tamamlanmış ve Bakanlığımız 10 bin 000 Okul Projesi kapsamında ilimizde 27 okula kütüphane donatım yapımı sürdürülmektedir.

Okulumuz DÖŞE kapsamında 2021 yılı içinde 589 bin TL’lik ciro gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerimize 73 bin 500 TL ödeme yapılmıştır.”

 

CNC tezgahlarının maliyeti 1,5 milyon TL

 

Eski adıyla “Bartın Endüstri Meslek Lisesi” olarak bilinen Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin aslında bir fabrika gibi işlediğini belirten Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, meslek alanlarında da nitelikli eleman yetiştirildiğinin altını çizdi. Bartın’da ihtiyaç olan ara eleman noktasında da Mesleki Teknik Anadolu Liseleri’ne yeni alanlar açıldığını kaydeden Acar, velilere de bir çağrıda bulundu. Acar, konuşmasında şöyle dedi:

 

“İçinde bulunduğumuz okul eski adıyla Bartın Endüstri Meslek Lisesi, yeni adıyla da Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Bu okul aslında bir fabrika. İçinde bulunduğu makineler, alanlar, öğretmenler ve idarecilerle Bartın’a ve ülkemize katma değer kazandırma ve ara eleman yetiştirme noktasında müthiş işler yapıyor. Mobilya Dekorasyon Alanında Bakanlığımızın 1000 Meslek Lisesi Projesi kapsamında 1,5 milyon TL’ye mal olmuş CNC tezgahlarını göreceğiz.

 

“Amacımız sektöre kalifiye eleman yetiştirmek”

 

Bu CNC tezgahlarında son teknoloji kullanılarak çağın gerekliğine göre üretim yapılmakta. Buradaki birinci amacımız mobilya sektöründeki esnafımızla, büyüklerimizle rakip olmak değil, onlara kalifiye eleman yetiştirmek. Bizler Bartın’ımızda neye ihtiyaç varsa ara eleman noktasında Mesleki Teknik Anadolu Liselerimizde ona göre alanlar açıyoruz. Ona göre bölümler açıyoruz. Sanayi Odamızla, Bakanlığımızla, esnaf odalarımızla beraber istişareler halinde Bartın’da ve ülkemize çağın gerekliliğine uygun hangi meslekler ön plana çıkacaksa bu mesleklerde ara eleman yetiştirip çocuklarımızın istihdamını sağlamaya çalışıyoruz.

 

“Çocuklarımızın mezun olduklarında iş bulma gibi bir sorunları olmuyor”

 

Bunu yaparken çocuklarımız hem yaparak öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Mezun olduklarında da iş bulma gibi bir sorunları olmuyor. Diğer okullarımızda tabi ki farklı alanlarda hizmet veriyor. Derdimiz öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında ülke ekonomisine katkı sağlayacak ara eleman yetiştirme noktasında Bartın’da biz acaba neler yapabiliriz? Ülkemize nasıl katkımız olur? Bunun derdindeyiz.

 

“Öğrencilerimizin üretimiyle kütüphanesi olmayan 27 okula kütüphane yapıldı”

 

Mobilya Dekorasyon Atölyemizi gezdikten sonra yine bu okulda üretilen Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi kapsamında yine bu okulda üretilen 160 okulumuzdan 27’sinde kütüphane yoktu. Yine bu okulumuzdaki öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin üretimiyle bu okulların hepsine 27 tane kütüphane yapıldı. Kurulumlarına başlandı. İnönü İlkokulumuzda kütüphane açılışı yapacağız. Bu açılışlarımız haftaya cumaya kadar bitmiş olacak.

 

“Çocuklarımızın her açıdan yetişmesiyle alakalı biz bütün alt yapı ve donanıma ve eğitim elemanına sahibiz”

 

Velilerimiz isterlerse  çocuklarının her açıdan yetişmesiyle alakalı biz bütün alt yapı ve donanıma ve eğitim elemanına sahibiz. Yeter ki bizle beraber istişare halinde olsunlar. Desinler ki ‘Benim çocuğumun ilgisi, kabiliyeti şu yönde. Bana hangi okulu tavsiye edersiniz? Biz rehber personelimizle beraber çocuğumuzla görüşelim. O okulumuza kaydını yapalım ve çocuğumuz o okuldan mezun olduktan sonra Türkiye’de ara eleman noktasında çok kalifiye bir şekilde yetişsin. Ve ekmeğini kazansın. Bizim derdimiz bu. Şuanda ülkemiz ve Bakanlığımız bu güçte, bu kabiliyette ve bu donanımda. Yeter ki bizler bu topluma bir şeyler katmak isteyelim.

 

“Bartın Mesleki Teknik Eğitim Merkezinden mezun olup boşta gezen kimse yok”

 

Eğer ‘Yüz yüze eğitim almak istemiyorum. Ben hayata çabuk atılmak istiyorum” derlerse 8 yıl eğitim aldıktan sonra mesleki eğitim merkezlerine kayıt olup açıktan okumak isterlerse Mesleki Eğitim Merkezimiz var. Mesleki Eğitim Merkezimize kaydolan bir öğrenci, mesela Bartın sanayisinde bir elektrik dükkanında işe başladı. Haftada 1 gün okulda eğitim alıyor. Geri kalan günlerde sanayide çalıştığı ustanın yanında eğitimini almaya devam ediyor. Mezun olduktan sonra lise diploması ve ustalık belgesine sahip oluyor. Elimizde şöyle bir istatistik var. Bartın Mesleki Teknik Eğitim Merkezinden mezun olup boşta gezen kimse yok. Mezun olup alanının dışında iş yapan kimsede yok. Bartın’ımızda her alanda hizmet verecek okulumuz ve donanımız mevcut. Alt yapımız çok iyi. Yeter ki velilerimiz bize ve eğitimimize güvensinler. Hem kendileri mutlu olacaklar hem de çocuklarımız istihdam tarzında yetiştiğini görünce bizler de mutlu olacağız.”

 

 “Bartın’da bulunan meslek liselerimizde ülkemizin ve ilimizin ihtiyacı olan bütün alanlar ve bölümler var”

 

Oğuzhan Acar bir gazetecinin “Bartın meslek liselerinin il ekonomisine katkısı nedir, ne kadardır?” şeklindeki sorusunu da “Bartın’da bulunan meslek liselerimizde mesela mobilya dekorasyon, kaynak, iklimlendirme, yenilebilir enerji, elektrik elektronik, motor, torna tefsiye gemi yapı gibi gibi ülkemizin ve ilimizin ihtiyacı olan bütün alanlar ve bölümler var. Motor bölümü dediğimiz alanda özel sektörümüzün desteğiyle kurulmuş atölyelerimiz var ki buradan mezun olan çocuklarımızı direk servisler kapıyor.  Elektrik elektronik bölümünde de mesela akıllı bina ve ev sistemleri gibi klasik elektriğin yanında teknolojiyle yoğrulmuş bir eğitim alıyorlar. Bartın esnafımızın ve sanayicimizin ihtiyacı olan alanların hepsini biz açtık. Çocuklarımız burada eğitim görüyor. Sadece bizim ihtiyacımız velilerimizden gerekli desteği alıp eğitim arkadaşlarımıza güvenmeleri” dedi.

 

CNC makineleri bilgisayarlı ve seri üretim yapabiliyor

 

Oğuzhan Acar daha sonra gazetecilere Mobilya Dekorasyon Alanı atölyesindeki  CNC makinelerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Alan öğretmeni ise tanıtımda “Yaptığımız projeler kapsamında alanımıza kazandığımız makineler tamamen  bilgisayarlı, seri üretim yapan makineler. Alanımızda toplamda 100 tane öğrencimiz var. 4 öğretmen ve 1 teknisyen olarak faaliyet yürütmekteyiz. Biz piyasayla rekabet halinde değiliz. Ancak piyasayla eş değer hatta piyasanın üstünde kaliteli işler çıkartabilecek kapasitemiz de var” dedi.

 

Bir mobilyanın üretimi 15 dakikada tamamlanıyor

 

Bir mobilyanın üretimi kesim aşamasından başlayıp bantlama, delikleme ve monte aşamalarıyla tamamlanırken bütün bu aşamaların bilgisayar ortamında hazırlanıp 15 dakika gibi bir sürede tamamlanması dikkat çekti. Tanıtımda alan öğretmeni bir mobilyanın tasarımında 12 çeşit program kullandıklarını ifade ederken büyük şehirlerde bu programlardan bir tanesini kullanan kişilerin ekmek parası kazandıklarını belirtti.

 

İnönü İlköğretim Okulu Kütüphanesi açıldı

 

CNC makinelerinin tanıtımı sonrasında ise Oğuzhan Acar, Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve Dekorasyon Bölümü öğrencilerinin yaptığı mobilyalarla hazırlanan ve  İnönü İlköğretim Okulunda kurulan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi.

 

“Kütüphanelerimiz bugün itibariyle 27 okulumuzda buluştu”

 

Okul Müdürü Fehmi Karakayış ve okul öğretmenlerinin olduğu açılışta Acar şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi kapsamında il genelinde 27 okulumuzda kütüphanemiz yoktu. Biraz önce tanıtımını yaptığımız Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve Dekorasyon Bölümünde imal edilen kütüphanelerimiz bugün itibariyle 27 okulumuzda buluştu ve şuanda startını İnönü İlköğretim Okulundan vereceğiz. Kendi öğrencilerimizin el emeğiyle yapmış olduğu kütüphanemizin açılışını yapacağız. Bu açılışta emeği geçen başta Sayın Bakanımız Mahmut Özer’e, Destek Hizmetleri Genel Müdürümüze ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim. Her şey Bartın’ımızdaki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için.

 

“Kütüphanelerimizi kitapla doldurmak için destek bekliyorum”

 

Bu saatten sonrada da Bartın’ımızdaki 160 okulumuzda kütüphanesiz okul kalmayacak. Ben buradan esnaflarımıza, esnaf odalarımıza ve sivil toplum örgütlerimizin de kütüphanelerimizi kitapla doldurmak için desteklerini bekliyorum.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN