Belediye öğrenciyi 1 TL'ye taşıyacak!

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Bartın Belediye Meclisi, ekim gündemi çerçevesinde Belediyeye ait 2 adet otobüsün Kemerköprü'den Kutlubey Yazıcılar Üniversite Kampüsü arasında öğrenci taşımasına karar verdi. Meclisin verdiği bu karara göre Öğrenci taşıyacak olan 2 otobüs için servis ücreti 1 TL olarak belirlendi. Üstelik bu hizmetten tüm öğrenciler yararlanabilecek.

PAYLAŞ

Bartın Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Cemal Akın Başkanlığı’nda Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.  Yoklamayla başlayan 15 gündem maddesinin yer aldığı toplantıda gündeme 3 madde daha ilave edildi. 18 gündem maddesinden 7’si komisyonlara sevk edilirken, 11 gündem maddesi ise karara bağlandı.

“Parthenios” TSO ve Belediye ile hareketlenecek

Gündemin birinci maddesinde yer alan 1 adet binek otomobil alınması talebi kabul edildi.  Gündemin ikinci maddesinde yer alan “Parthenios Hareketleniyor” isimli proje hakkındaki konu görüşüldü. Bartın Ticaret Sanayi Odası tarafından ilimizde kano sporunun gelişmesine yönelik olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na(BAKKA) sunularak onaylanan “Parthenios Hareketleniyor” isimli projeye Bartın Belediyesi’nin iştirakçi olarak katılmasına karar verildi. Alınan bu kararla Bartın Belediyesi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından BAKKA’ya başvurusu yapılan çalışmaya proje ortağı oldu.

7 madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na paslandı

Gündemin üçüncü maddesinde yer alan mülkiyeti belediyemize ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Tuna Mahallesi, tapuda 1183 ada, 4-5 ve 6 nolu parsellerin satışı talebi, gündemin dördüncü maddesinde yer alan mülkiyeti Belediyeye ait Balamba Mahallesi, tapuda 986 ada, 69 nolu parselin satışı talebi, gündemin beşinci maddesinde yer alan mülkiyeti Belediyeye ait Balamba Mahallesi, tapuda 986 ada, 70 nolu parselin satışı talebi, gündemin altıncı maddesinde yer alan mülkiyeti Belediyeye ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Esentepe Mahallesi tapuda 893 ada 14 nolu parselin satışı talebi, gündemin yedinci maddesinde yer alan mülkiyeti Belediyeye ait Şiremirçavuş Mahallesi tapuda 1340 ada 2 nolu parselin satışı talebi, gündemin sekizinci maddesinde yer alan Balamba (Çaydüzü) Mahallesi, tapuda 1381 ada, 44 parsel numaralı taşınmaz üzerinde tahsis amacına uygun kullanımının sağlanması amacıyla hazırlanan Nazım İmar Planı Değişikliği ile Uygulama İmar Planı Değişikliği talebi ve gündemin dokuzuncu maddesinde yer alan Mülkiyeti yine Belediyeye ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Esentepe Mahallesi tapuda 788 ada 14 nolu parselin satışı talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Öğrenci 1 TL’ye taşınacak!

Bartın Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısında öğrencileri yakından ilgilendiren önemli bir karar da alındı.  Belediye Meclisi gündeminin onuncu maddesinde yer alan Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Kutlubeyyazıcılar Üniversite Kampüsü arasında yolcu taşımacılığı hakkındaki konu merak uyandırmıştı. Beklenen karar öğrencilerde büyük bir sevince neden oldu. Bartın Belediyesi’ne ait 2 adet otobüsün Kemerköprü’den Kutlubey Yazıcılar Üniversite Kampüsü arasında öğrenci taşımasına karar verildi. Öğrenci taşıyacak olan 2 otobüs için servis ücreti 1 TL olarak belirlendi.  Bu karar doğrultusunda; Bartın Belediyesi bünyesinde bulunan ve pandemi döneminde sağlık çalışanlarının ücretsiz olarak taşındığı 2 otobüs ile bu kez de Kutlubey Kampüsü güzergahında öğrenciler 1 TL’ye taşıma hizmet verilecek. Bartın Belediyesi’nin bu hizmetinden öğrenci kimlik kartını gösteren tüm öğrenciler faydalanabilecek.

Tüm öğrenciler bu hizmetten faydalanabilecek

Öğrencilere yönelik verilecek olan hizmetin önemine değinen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın; “Göreve başladığımız günden buyan araç ve ekipmanlarımıza büyük önem verdik. Yapmış olduğumuz yatırımlarla araç parkımızı güçlendirdik. Geçmiş olduğumuz aylarda da 2 adet otobüsü araç filomuza kazandırmıştık. Bu otobüslerimizi koronavirüs salgını ilimizde ilk göründüğü anlarda sağlık çalışanlarımızın hizmetine sunmuştuk. Sağlık çalışanlarımıza bu zorlu süreçte bir nebzede olsa katkı sağladığımızı düşünüyorum. Bu defa ise öğrenci kardeşlerimize katkı sağlamak amacıyla Kemerköprü’den Kutlubey Yazıcılar Üniversite Kampüsü arasında ulaşım hizmeti verilmesine karar verdik. 1 TL ücret karşılığında kimliğini gösteren tüm öğrenci kardeşlerimiz bu hizmetimizden faydalanabilecekler. Bu kararın alınmasında emeği olan değerli tüm Belediye Meclis Üyelerimize teşekkür ediyor, almış olduğumuz bu kararın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yeni Fen İşleri Müdürlüğü İç Hizmet Yönetmeliği kabule dildi

Gündemin on birinci maddesinde yer alan Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Fen İşleri Müdürlüğü İç Hizmet Yönetmeliğinin iptal edilerek yeni hazırlanan Fen İşleri Müdürlüğü İç Hizmet Yönetmeliğinin kabulü talebi kabul edildi.

Gündemin on ikinci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Fen İşleri Müdürlüğü 2020 bütçesinden belirtilen ödenek kalemlerinin Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü bütçesine aktarılması talebi görüşülerek, kabul edildi.

Halk Otobüslerine destek

Toplantıdaki bir diğer önemli karar da Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri ile ilgili oldu. Pandemi süreci nedeniyle zor günlerden geçen şoför esnafı için Bartın Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri’yle birlikte örnek bir karara imza attı. Gündemin on üçüncü maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Özel Halk Otobüsleri destek talebi görüşüldü. 53 adet Özel Halk Otobüsü’ne yıllık çalışma ücreti ve ulaşım alt yapısı ücretlerinin faizsiz olarak 16 Temmuz 2020 tarihine kadar ertelenmiş sayılması, aylık 2 bin TL’lik gelir desteğinin 3 ay boyunca verilmesi ve bu gelir desteğinin mevcut borçlardan mahsup edilmesine karar verildi.

Satış talebi kabul edildi

Gündemin on dördüncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Mülkiyeti Belediyesine ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Demirciler Mahallesi, tapuda 86 ada, 17 nolu parselin satışı talebi kabul edildi.

“Eski Konak Caddesi” olarak anılmaya devam edecek

Gündemin on beşinci maddesinde yer alan Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonuna havale edilen, Merkez İlçe Kırtepe Mahallesine kayıtlı “Eski Konak Caddesi” isminin “Asma Caddesi” olarak değiştirilmesi talebi görüşüldü. Cadde ismiyle ilgili komisyonun “Eski Konak Caddesi”  olarak devam etmesi yönündeki görüşü kabul edildi.

Bir iş makinası daha alınacak

Toplantının başında on altıncı madde olarak gündeme alınan 1 adet iş makinası alımı ile ilgili dosya ile birlikte 1 adet kepçe alımı talebi kabul edildi.

2 yeni komisyon kurulacak

CHP Grubu’nun talebi üzerine gündemin on yedinci maddesine alınan “Tarım Komisyonu” kurulması talebi ile AK Parti Grubu’nun talebi üzerine gündemin on sekizinci maddesine alınan “Kültür ve Turizm Komisyonu” kurulması talebi de kabul gördü. Bir sonraki Meclis Toplantısında ise Komisyon Üyelerinin belirlenmesi kararlaştırıldı.

Akın: “Kararlar ilimize hayırlı olsun”

Karara bağlanan ve gerekli görülen maddelerin ilgili komisyonlara sevk edilmesinin ardından Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısı, 5 Kasım Perşembe günü saat 16.00’da yeniden toplanmak üzere sona erdi.

Toplantının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, Meclis’te alınan kararların Bartın’a hayırlı ve uğur olmasını diledi. Akın; “Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantımızı Belediye Meclis Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Alınan kararların ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

     

 

Haber Merkezi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN