Akdeniz: 'Esnafa nakdi destek yapılmalı'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nın toplumun tüm kesimleri için güven verici olduğunu savunan Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, 'Kademeli geçiş süreci ekonominin adım adım toparlanmasını sağlayacak. Bu süreçte iş yapamayan esnafa nakdi destek verilmesi, toparlanma sürecine büyük katkı yapacaktır' dedi.

PAYLAŞ

Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi.  Pandemi sürecinde iş yapamayan esnafa nakdi destek verilmesi gerektiğini dile getiren Akdeniz, temel gıdada fiyat istikrarı olmasının tüketici açısından çok önemli olduğunu söyledi. Akdeniz, “Virüsten etkilenen kesimler istihdamda olumlu sonuçlar verecektir. Esnaf ve sanatkâr daha güvenli şekilde işini idame ettirecektir” dedi. Bakan Albayrak’ın açıkladığı YEP’i olumlu bulduğunu açıklayan Bartın MESO Başkanı Akdeniz, kademeli geçiş sürecinin ekonominin adım adım toparlanmasını sağlayacağını savundu. Bu süreçte iş yapamayan esnafa nakdi destek verilmesinin, toparlanma sürecine büyük katkı yapacağına olan inancını dile getiren Akdeniz, Türkiye ekonomisinin 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatacağının altını çizdi. Akdeniz, “Yabancı finans kuruluşlarının tamamı Türkiye ekonomisinin 2020 yılında küçüleceğini beklerken Türkiye yılı yüzde 0,3 büyüme ile kapatacak. Bu hedefe ulaşılmasında en büyük pay, şüphesiz ki insanımızın yardımlaşma kültürüdür. Dünyada hiçbir ülkede veresiye diye bir olay yokken esnafımız en zor zamanda vatandaşlarımıza veresiye mal ve hizmet sunabiliyor. Bu nedenle her seferinde güçlü Türkiye için güçlü esnafın önemini söylüyoruz. 2021 yılında daha da büyümemiz ve güçlenmemiz için esnaf ve sanatkâra destek verilmesi ve temel gıdada fiyat istikrarının sağlanması çok önemli. Temel gıdada fiyat istikrarının sağlanması, dar gelirli vatandaşlarımız için hayati bir öneme sahip. Bununla beraber, alternatif kaynakları çok iyi değerlendirip önümüzdeki dönemde daha da büyüyerek yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.  

“Tüm makro verdiler iyi olacak”

Fiyat istikrarının sağlanabilmesi için 2021 yılındaki yüzde 8’lik enflasyon hedefini tutturmanın çok önemli olduğunu belirten Akdeniz, “Fiyat istikrarını sağlayabilmemiz halinde başta büyüme ve işsizlik oranı olmak üzere tüm makro veriler çok daha iyi olacaktır. Büyüme oranı artacak, işsizlik azalacaktır. Bunun için verilen teşvik ve desteklerin yanında bir diğer önemli husus da borçların kapanmasıdır. Esnaf ve sanatkârımız, özellikle pandemi döneminde vergi, SGK primi, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi borçlarını ödeyemedi. Bu borçlar her ne kadar ertelense de iş yapamayan esnafımız için bu borçlar ödenemez bir noktaya ulaştı. Yaşanan borç sorununu aşabilmek ve olası hacizlerin önüne geçebilmek için Yeni Ekonomi Programında vergi, prim, elektrik, su, doğalgaz gibi borçların yeniden yapılandırılmasına da mutlaka yer verilmelidir” sözlerine yer verdi.

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN