VATAN SAVUNMASI VE ŞEHİTLİK - Tahsin ÖTGÜÇ

VATAN SAVUNMASI VE ŞEHİTLİK


Üzerinde yaşadığımız ülke, 870 bin km şehidin kanıyla sulanmış ecdadımızdan bizlere emanet olarak bırakılmıştır. Yedi iklime sahip dünyanın ender ülkelerinden biri olan Türkiye’nin bu özelliğinden dolayıdır ki, 1914 yılında başlayan birinci dünya savaşından itibaren belirli aralıklarla düşmanlar tarafından parsellenmek istenmiştir. Savaş meydanlarında arzu ettikleri neticeyi bulamayan dış güçler, Müslüman Türk milletini içten parçalayıp çökertmeye çalışmışlardır. Her defasında hevesleri kursaklarında kalmış, kendilerine yardımcı olanlar da Türk Milletinin gözü önünde rezil olmuş, hüsrana uğramışlardır. Hüsrana uğramaya devam edeceklerdir. Ülkemizi bölüp parçalamaya çalışan, halkın eğitimine, çalışmasına, kalkınmasına, huzur ve güvenine zarar veren terör örgütlerini, güvenlik güçleri ve Mehmetçiğimiz içte ve dışta inlerine kadar girerek etkisiz hale getirmeye devam etmektedir.  Modern silah, araç ve gereçlere sahip olan güvenlik güçlerimiz ve ordumuz var oldukça ülkemizde huzur ve güven daim olacaktır inşallah.

Bedir ve Uhut muharebelerinde Müslümanlar, Allah’ın yardımıyla müşriklere karşı galip gelmişlerse, Sakarya, Dumlupınar, Çanakkale savaşlarında ve en son 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Allah’ın yardımı gelmiştir. Hepsinde ülkenin bölünüp parçalanması, çökertilip parsellenmesi var. Amaç ve gaye aynıdır. Dış güçler kurdukları Şeytani tuzaklarında büyük bir hayal kırıklığına uğramışlardır. Uhut ve Bedir muharebelerinde sayıları üç bini bulan melek ordusu görev yapmıştır. Allah Kuran’ı Kerim’de “  Ey müminler eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz Allah size yardım eder. Sizi yeryüzünde sabit kılar. ( düşmana karşı güçlü olursunuz) buyurmuştur. Muhammet, 7. Allah’ın Müslümanlara yardımı daimdir. Zira Müslümanlar Allah’ın gönderdiği evrensel din olan İslam dinine göre yaşamakta ve gücü nispetinde tebliğ etmektedir. Amaç İslam dinine yardım, kurana hizmetse Allah’ın yardımının gelmesi doğaldır. Aynı zamanda vatanı ve üzerinde yaşayan insanların can, mal ve namusunu korumak için çalışmak Allanın rızasına uygun önemli bir davranıştır.

Türk milletinin hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözü olmadığı gibi, etrafındaki komşularıyla iyi iletişim kuran, komşularının hukukuna saygı gösteren, onlara zamanı gelince maddi ve manevi yönden yardım eden, onların dertlerine ortak olan dünya üzerinde tek ülkedir. Bu gün İslam ülkeleri ve diğerleri bu gerçeği görmekte olup takdir etmekteler. Türk milletinin özünde yardımseverlik ve cömertlik vardır. Bağımsızlık ve hürriyet olgusu vardır. Silahlı kuvvetleriyle ve polisiyle ülkemizin bölünmez bütünlüğü korunmakta, dıştan ve içten gelebilecek saldırıya karşı anında cevap verme gücüne sahiptirler. Ülkemizdeki halkın can, mal ve namuslarını koruma adına canlarını siper ederek canla başla görev yapan asker ve polisimiz var. Allah onlara güç ve kuvvet versin, yardımını daim eylesin. Bunlardaki görev aşkı kalplerindeki imandan kaynaklanmaktadır. Çünkü onlar biliyorlar ki, bu uğurda öldürürlerse şehit, yaralanırlarsa, gazi unvanına sahip olacaklardır. Şehitlik peygamberlikten sonra gelen en değerli mertebedir. Allah yolunda öldürülen Müslüman bir kimseye şehit denir.

Allah Kuran’ında “ Allah yolunda öldürülenleri ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız” buyurmuştur. Bakara, 154. Bir başka ayette ise “ Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma, bilakis onlar diridirler. Rableri yanında rızıklanmaktadırlar”  buyururmuştur. Ali İmran,169. Şehidin kul hakkı dışında tüm günahları bağışlanmıştır. Şehidin yeri cennettir. Şehitlik Allah’ın Müslüman kuluna verdiği büyük bir nimettir. Said İbni Zeyd  (r,a) anlatıyor. Allah’ın elçisinden dinledim, şöyle buyurdular.” Malını müdafaa ederken öldürülen şehittir. Nefsini müdafaa ederken öldürülen şehittir. Dinini müdafaa ederken öldürülen şehittir. Ehlini müdafaa ederken öldürülen şehittir” Kütübi sitte, 1152. 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe teşebbüsünde vatanımızın bölünmez bütünlüğünü koruma, Müslümanların can, mal ve namuslarını kollama adına mücadele ederken öldürülenler şehittirler. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruma, halkın huzur ve güvenliğini sağlama adına görevi başında şehit olan tüm şühedaya Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık ve afiyetle uzun ömürler diliyorum. Hakkın rahmetine kavuşanların ruhları şad, mekânları Cennet olsun. Yaz ve kış, gece ve gündüz demeden ülkemizin huzur ve güvenini sağlama adına c anla başla görev yapan güvenlik güçlerimize ve askerlerimize Allah yardımını daim eylesin.

 

                                                                               Tahsin ÖTGÜÇ- Emekli Müftü

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Oca

HAYIR VE ŞER

17Oca
10Oca
03Oca

İNSANLARA FAYDALI OLMAK

27Ara

     MEKKENİN FETHİ