RAMAZAN AYINI İHYA ETMENİN ÖNEMİ - Tahsin ÖTGÜÇ

RAMAZAN AYINI İHYA ETMENİN ÖNEMİ


Yüce Mevla zaman ve mekânı kulları için yaratmış ve onların istifadesine sunmuştur. Bazı zaman dilimlerini manevi değerlerle süslemiş, diğerlerinden üstün kılmıştır. İşte bu zaman dilimlerinden Ramazan ayı, önemli derecede faziletlere sahip kılınmıştır. Bundan dolayı on bir ayın sultanı diye adlandırılmıştır Yani Ramazan ayı, on bir aya eşit kılınmıştır. Ramazan ayını diğerlerinden üstün kılan, kendisinde insanları hidayete vesile kılan Kur’an Kerim’in, yeryüzüne indirilmeye başlamış olması, Şaban ayında farz kılınan orucun bu ayda tutulmasının Cenab-ı Hak tarafından emredilmiş olması, bünyesinde bin aydan hayırlı olan kadir gecesinin mevcut olmasıdır. Aynı zamanda ayın başlangıcının rahmet, ortasının mağfiret, sonunun da cehennemden kurtuluş olması, bu cümledendir.

                 Bütün bu değerlere sahip olan Ramazan ayının ihya edilesi ,( yaşanması) büyük önem arz etmektedir. Peygamberimiz (sav) efendimizin sünneti olan mukabele usulü, Kur’an’ı Kerim okumalı, hatimler yapılmalıdır. Kuran-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlamıştır. Kuran-ı Kerim’in insanlıkla buluşmasına vesile olan bu ay, bilgilerin tazelenmesi için önemli bir zaman dilimidir. Oruç tutmayı mani bir hal olmadığı halde Ramazanın tamamını oruçlu geçirmeliyiz. Namazlarımızı mümkün olduğu kadar cemaat halinde kılmalıyız. Boş zamanlarımızı tefekkür, zikir, şükür ve tesbihatla değerlendirmeliyiz. Faydasız söz ve davranışlardan kaçınmalı. dini ve dünyevi kültürümüzü geliştirmek için kitap okumaya önem vermeliyiz. İftar anında oruçlu için geriye dönmeyen bir dua vardır buyuran peygamber izin bu müjdesine nail olabilmek için orucumuzu dua ederek açmalıyız.

                 Ramazan ayına has olan teravih namazını mümkün olduğunca cemaat halinde kılmalıyız. Yatsı namazının farzından sonra kılınan teravih namazı, Ramazan ayının sünnetidir. Bu sebeple mazeretinden dolayı oruç tutamayan kişi de teravih namazını kılması sünnettir. Teravih namazını cemaatle kılınması sünneti kifayedir. 2 yâda 4 rekâtta bir selam verilerek kılınan teravih namazı, 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı, 20 rekât olarak bir bütündür. Başlangıçta 20 rekâtın tamamına, niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum hazır olan imama diye niyet yapılır. Selam verildik sonra selatü selam okunduktan sonra konuşulmadan namaza devam edilir. Konuşulursa yeniden niyet gerekir.

                  Peygamberimiz (sav) efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur. “Faziletine inanarak sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan ayını ihya eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Riyazüssalihin. Ramazan ayı, Yüce Mevla’mızın müminlere sunduğu manevi bir nimettir. Yapılan her bir hayırlı işlemin karşılığında bire bin misli ecir almamıza vesile olan zaman dilimidir. Bunun kıymetini idrak etmeli, ayın hakkını verme adına ibadetlerimizi, planlı ve devamlı yapmalıyız. Ramazan ayını ibadetlere tahsis etmeli ve kuranı Kerimin nazil olmasına vesile olan bu ayda Allah’ın kelamını çokça okumalıyız. Her Müslüman bu ayda en azından kuranı kerimi hatim etmelidir. Peygamberimiz (sav) efendimiz “Kuran okuyunuz. Kuran’ı Kerim sahipleri için kıyamet gününde şefaatçi olarak önlerine gelir” buyurdular. Riyazüssalihin.

                  Peygamberimiz ( sav) efendimiz diğer bir hadisinde ise şöyle buyurmuşlardır. “Faziletine inanarak, sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan ayının orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Riyazüssalihin. Oruç tüm kötülüklere karşı bir siperdir. Nefislerimizi terbiye eden önemli bir etkendir. Oruç aynı zamanda dualarımızın kabul edilmesine ve sıhhatli olmamıza vesile olan bir araçtır. Zira efendimiz “oruç tutun sıhhat bulursunuz” buyurmaktadır. Ramazan ayı,  bizleri hata ve günahlardan temizleyeceği gibi, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, kaynaşmamıza vesile olacaktır inşallah. Ramazan ayı, fakiri zengini, genci yaşlıyı, kadını erkeği, iftar sofralarında buluşturan bir zaman dilimidir. Fakir, yoksul ve kimsesizlerin ihtiyaçlarının daha çok giderildiği, bu yönüyle toplumsal kaynaşmanın sağlandığı bir ortamdır ramazan. Allah Ramazan ayımızı, hata ve günahlardan arınmamıza, İslam ümmetinin birlik ve beraberliğine, huzur ve mutluluğuna vesile eylesin inşallah.                                                  

                                                                               Tahsin ÖTGÜÇ  - Emekli Müftü

                                                                                                                                                                  

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ekm

PEYGAMBERİMİZİN AHLAKI

18Ekm

MEVLİD-İ NEBİ

11Ekm
04Ekm
28Eyl

İSLAM EVRENSEL BİR DİNDİR