Kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

İl Emniyet Müdürlüğü, Bartın şehir merkezi ve ilçelerinde kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'tan itibaren başlayacağını duyurdu. Emniyet araç sahiplerini 1 Aralık 2020 ile 1 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması konusunda uyardı.

PAYLAŞ

İl Emniyet Müdürlüğü, Bartın şehir merkezi ve ilçelerinde kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’tan itibaren başlayacağını duyurdu. Araç sahiplerini 1 Aralık 2020 ile 1 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması konusunda uyaran Emniyet şu ifadelerde bulundu:

 

“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 01 Nisan 2017 Tarihli “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in Kış Lastiği Zorunluluğu başlıklı 5/1 maddesi uyarınca; “ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın  1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.”

Bartın Valilik Makamının 16 Kasım 2020 tarihli Olur’lanna istinaden, il sınırlarımız içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile karayolu taşıma yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belcelerine kayıtlı otomobillerde 11 icar i araçlar) 1 Aralık 2020 ile 1 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

Kış lastiği kullanmayanlara para cezası!

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak adına kış lastiği kullanımı denetimlerine ağırlık verilecektir. Kış lastiği kullanılması zorunlu olmasına rağmen kullanmadığı tespit edilen araçların sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi uyarınca idari para cezası uygulanarak lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmeleri için izin belgesi verilecektir.”

 

Muhammet CİVAN

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN