CHP'den 'Esnafın dayanacak gücü kalmadı' seslenişi

Pandemi döneminde esnafın yaşamış olduğu sorunları ve bu sorunlara CHP'nin getirdiği çözüm önerilerini dile getiren CHP Bartın Basından ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdemir, 'Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak, esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın, her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz, iktidar tarafından gündeme alınmamıştır' dedi.

PAYLAŞ

CHP Bartın İl Başkanlığı Basından ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdemir pandemi döneminde esnafın yaşamış olduğu sorunlar ve öneriler hakkında parti binasında basın toplantısı düzenledi. Yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu toplantıda Basından ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdemir esnafın kendilerine ilettikleri sorunları dile getirirken ayrıca CHP olarak hazırladıkları çözüm önerilerini de açıkladı.

“Esnafın dayanacak gücü kalmadı”

Salgın döneminde 700 bin  esnaf dükkanını kapattığını ve esnafın artık dayanacak gücü kalmadığını kaydeden Mustafa Özdemir şunları söyledi:

“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken, en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak, esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın, her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz, iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız, her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken, artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından, her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra, bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar, ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan, güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir.

“İktidar esnafın derdine çare üretemedi”

TUİK’in verilerine göre,2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız, kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz haziran ayında, 7 bin 222 iş yeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber, esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise, temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından görmezden gelinmiştir. İktidar, bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi, açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa, İBAN numarası gönderip para istenmiştir.

“Esnafa 1 kuruş yardım yapılmadı”

Saray hükümeti, 8 ayda 510 milyar 418 milyon lira vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırtmıştır. Merkez Bankasının kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray hükümetinin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para. 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte, tefecilere. 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklenmiştir.

“Esnafın her türlü derdinde CHP vardır”

Bu kara günde esnafımız, çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.

Genel Başkanımızın, 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği, “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz.

1. Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. 2.Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. 3.Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. 4.Kiralardan stopaj kaldırılmalıdır. 5. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler, haftanı n bir günü kapanmalıdır. 6.Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7.Esnafa salgın sürecinde, haksız- insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8.Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9.Hijyen koşullarının sağlaması şartıyla, kahvehanelerde oyunlara izin verilmeli.

10.Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11.Kamu     kurumları, işyerleri     kapalı     olduğu     sürece     kiracısı     olan esnafımızdan, kira alınmamalıdır.

12.   Ertelenen   vergi  ve  sigorta  primleri  için, salgın  sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13.Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14.Okul kantinlerinden, bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15.Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları, iptal edilmelidir.

16. 6   milyon    sokak    esnafımız    kayıt    içine    alınmalı    ve   güvenceye kavuşturulmalıdır.

17.Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa, kira desteği verilmelidir.

“Esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz”

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci, sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere, en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak, esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği gibi, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.”

 

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN