Çakar'dan Camiler ve Din Görevlileri Haftası açıklaması

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklama yapan İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, bu yıl ki temanın 'Cami ve İlim' olarak belirlendiğini ve hafta etkinliklerinin Covıd-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirileceğini söyledi.

PAYLAŞ

Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Bu yıl ki temanın Cami ve İlim” olduğunu ifade eden Çakar, “Diyanet İşleri Başkanlığı; Camilere ilgiyi artırmak, çevresini bakımlı ve canlı tutmak amacıyla, 1-7 Ekim tarihleri arasını “Camiler ve Din Görevlileri” Haftası” olarak ilan etmiştir. 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının teması “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir. Başkanlığımızın her yıl bir tema belirlemesinden kasıt Camiyi yeniden hayatın merkezine taşımak ve asli hüviyetini yeniden kazandırmaktır. İşte bu noktada 2020 yılında Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1 Ekim 2020 Perşembe günü başlayıp 7 Ekim Çarşamba günü sona erecektir. Hafta boyunca İl ve İlçe Müftülüklerimizde “Cami ve İlim” konulu çeşitli etkinlikler Covıd-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecektir” dedi.

“Camilerimiz çocuklarımızın ilk tedrisatıdır”

Camiler ve Din Görevlileri Haftasının vatanımıza, devletimize milletimize, gönül coğrafyamıza ve alemi İslam’a hayır ve huzur getirmesini temenni eden Çakar şöyle devam etti:

“Camilerimiz müminlerin, genç-ihtiyar, zengin-fakir, kadın-erkek, mukim-misafir, amir-memur, asker-sivil, işçi-patron, farkı gözetmeksizin bir araya geldikleri, gönül gönüle, omuz omuza, saflar tutup, ibadet ettikleri, Kâbe’ye yöneldikleri kutsal mekândır. Bu manada camiler; dua ve ibadetlerin topluca Allah’a arz edildiği, kalplerin yıkandığı, elem ve sevinçlerin paylaşıldığı, müminlerin kucaklaştığı yerlerdir. İlim bir şeyin gerçek yönünü kavrama noktasında gerçekle örtüşen taraflarını bulmak amacıyla oluşturulmuş bilgiler birikimidir. Aynı zamanda ilim, bilim anlamına da gelmektedir. Camiler; bilmediklerimizi öğrendiğimiz ilim ve irfanlarımızı yükselttiğimiz, nefsimizi ve âlemi tanıdığımız ilim ve hikmet yuvalarımızdır. Camilerimiz; vatanımızın temel taşı, millet bütünlüğümüzün teminatı, dini ve milli birliğimizin ilham kaynağı, ahlak, sevgi, hoşgörü, paylaşma ve aşkımızın heyecan pınarlarıdır. Camilerimiz gelecek nesillerimiz olan çocuklarımızın ilk tedrisatıdır.

“Vatanımıza hayır ve huzur getirsin”             

Din görevlilerimiz ise; İnsanımızın isim konulmasından eğitimine, askere gitmesinden, evlenmesine kısaca doğumundan ölümüne kadar hayatının her anında onlarla sevinip onlarla üzülen kimselerdir. Hafta boyunca cami isminin yanında,  camide halkın önünde bulunan din görevlisinin de birlikte anılması kadar tabi bir şey olamaz. Bu vesile ile zor dönemden geçtiğimiz şu günlerde “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın vatanımıza, devletimize milletimize, gönül coğrafyamıza ve alemi İslam’a hayır ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Tüm dünyayı saran korona hastalığından vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyor, tüm insanlığı covıd-19 virüsünden en kısa zamanda kurtarmasını niyaz ediyorum.”

 

 

                                                                                                                                                            

 

Muhammet CİVAN

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN