Bankoğlu'ndan Amasra esnafına ziyaret

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Amasra'da esnaf ziyaretlerinde bulundu. Bankoğlu, ziyaretlerde 'COVID-19 salgınından geniş kapsamlı biçimde etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. Günü kurtarmaya çalışmak yetmez, uzun vadeli planlama şart' dedi.

PAYLAŞ

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Amasra ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretler sırasında kendisine Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, CHP İlçe Başkanı Seyhan Bilgin ve Parti yöneticileri de eşlik etti. Bankoğlu, yaptığı açıklamada, “Fatih’in Çeşm-i Cihan diye nitelendirdiği Bartın’ın gözbebeği, ülkemizin en eski turizm rotalarından biri olan Amasra, özellikle bu yıl, daha da zor bir sezon geçiriyor. Ülkemizdeki kötü ve savrulan yönetime bağlı yaşanmakta olan ekonomik çöküş, son yıllarda tüm yurttaşlarımızın hayatını derinden sarsmıştır; ancak bu durumun tuzu biberi olarak COVID-19 salgınını tek sebep gibi göstermeye çalışmak, en nihayetinde hükümetin son çırpınışlarıdır. Çevreye saygı göstermeyen, denizlerinden ormanlarına doğasını koruma konusunda daima müteahhidin ve sermayenin yanında olan bir hükümetin uzun vadede turizme, balıkçılığa, tarıma ve hemen her şeye verdiği zarar artık gün yüzüne çıkmıştır. En ufak siyasi rüzgârda alabora olan ekonomimiz, global krizlerde ise adeta yaşam mücadelesi veriyor.” dedi.

“Dünyada 120 milyon kişi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya”

Amasra’da esnaf, vatandaşlar ve tatilcilerle temaslarda bulunan Bankoğlu, yurttaşların düşen satın alma gücü, işsizlik ve daralan ticari faaliyetlerle ilgili şikâyetlerini dinledi. Bankoğlu, geçimini turizmle sağlayanların, dünyanın her yerinde büyük gelir kaybına uğradığının da altını çizerken Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre, dünya çapında 120 milyon kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti ve ayrıca şunları söyledi:

 

“Dünyada her 10 kişiden 1 kişi turizm sektöründe. Müthiş bir ekonomik değerimiz var ve bugün için yapmamız gereken en önemli şey, salgın süresince uyulması gereken kurallara azami düzeyde riayet etmek. Ardından da işimizi büyük bir dikkat ve özenle yapmak. Yurt dışı giriş çıkışlarının durma noktasına geldiğini ve COVID-19 nedeniyle bir hayli zorlaştığını göz önünde tutarak bu olumsuzlukları nasıl lehimize çevirebiliriz diye düşünmeliyiz. Aslında, iç turizmde, sosyal mesafe ile maske kurallarına uymayarak neredeyse tekrar başa döndük. Hatta, sonbahar aylarında daha bile kötü bir tablonun beklendiği söyleniyor. Herkes üzerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirirse en azından iç turizmin tesiriyle biraz olsun yol alınabilir.”

“IBAN yollayarak ekonomiyi toparlamaya çalışan bir çapsızlıkla karşı karşıyayız”

Temmuz ayı sonunda gerçekleştirilen KDV indiriminin geç de olsa bir nebze fayda sağlamasını umduklarını söyleyen Aysu Bankoğlu, “Restoranlarımızdan hediyelikçilerimize, pansiyon ve otellerden balıkçılarımıza kadar herkesin geçimi aslında birbirine bağlı. Bugün, Amasra’nın güzelliklerini korumak hepimizin sorumluluğunda. İşimizi en iyi şekliyle yapmak, hepimizin yükümlülüğü. Daha büyük görev ise, bu ülkeyi yönetmeye talip kişilerin, sürdürülebilir politikalar vasıtasıyla herkes için kendi görevlerini layığıyla yapmaları olmalıydı. Şimdi gelinen noktada, yurttaşına IBAN yollayarak ekonomiyi toparlamaya çalışan bir çapsızlıkla karşı karşıyayız. Sermayesi bu eşsiz deniz ve topraklar olan kalender ve çalışkan insanımızla Amasra, Bartın ve aslında her yerinden bereket fışkıran Türkiye, mutlaka refaha erecek. CHP olarak kendine değil kentine ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşlar için çalışmaya, herkesin hakkını aramaya devam edeceğiz.” dedi.

Haber Merkezi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN