RAMAZAN AYINI İHYA ETMENİN ÖNEMİ - Tahsin ÖTGÜÇ

RAMAZAN AYINI İHYA ETMENİN ÖNEMİ


RAMAZAN AYINI İHYA ETMENİN ÖNEMİ                    

                   Yüce Mevla zaman ve mekânı kulları için yaratmış ve onların istifadesine sunmuştur. Bazı zaman dilimlerini manevi değerlerle süslemiş, diğerlerinden üstün kılmıştır. İşte bu zaman dilimlerinden Ramazan ayı, önemli derecede faziletlere sahip kılınmıştır. Bundan dolayı on bir ayın sultanı diye adlandırılmıştır Yani Ramazan ayı, on bir aya eşit kılınmıştır. Ramazan ayını diğerlerinden üstün kılan, kendisinde insanları hidayete vesile kılan Kur’an Kerimin, yeryüzüne indirilmeye başlamış olması, Şaban ayında farz kılınan orucun bu ayda tutulmasının Cenab-ı Hak tarafından emredilmiş olması, bünyesinde bin aydan hayırlı olan kadir gecesinin mevcut olmasıdır. Aynı zamanda ayın başlangıcının rahmet, ortasının mağfiret, sonunun da cehennemden kurtuluş olması, bu cümledendir.

                 Bütün bu değerlere sahip olan Ramazan ayının ihya edilesi ,( yaşanması) büyük önem arz etmektedir. Peygamberimiz (sav) efendimiz, Medine’yi münevver ede on yıl süreyle mukabele usulü okuduğu Kur’anı Kerimi, bizler de Ramazan ayı içerisinde önemine binaen okumalıyız. Geçerli bir mazeretimiz yok ise, Ramazanın tamamını oruçlu geçirmeliyiz. Namazlarımızı mümkün olduğu kadar cemaat halinde kılmalıyız. Boş zamanlarımızı tefekkür, zikir, şükür ve tesbihatla değerlendirmeliyiz. Faydasız söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Dini ve dünyevi kültürümüzü geliştirmek için kitap okumaya önem vermeliyiz.

 

                 Ramazan ayına has olan teravih namazını mümkün olduğunca cemaat halinde kılmalıyız. Yatsı namazının farzından sonra kılınan teravih namazı, Ramazan ayının sünnetidir. Bu sebeple mazeretinden dolayı oruç tutamayan kişi de teravih namazını kılması sünnettir. Teravih namazını cemaatle kılınması sünneti kifayedir. 2 yâda 4 rekâtta bir selam verilerek kılınan teravih namazı, 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı, 20 rekât olarak bir bütündür. Başlangıçta 20 rekâtın tamamına, niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum hazır olan imama diye niyet yapılır. Selam verildik sonra selatü selam okunduktan sonra konuşulmadan namaza devam edilir. Konuşulursa yeniden niyet gerekir.

                  Peygamberimiz (sav) efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur. “Faziletine inanarak sevabını Allahtan bekleyerek Ramazan ayını ihya eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Riyazüssalihin. Ramazan ayı, Yüce Mevla’mızın müminlere sunduğu manevi bir nimettir. Yapılan her bir hayırlı işlemin karşılığında bire bin misli ecir almamıza vesile olan zaman dilimidir. Bunun kıymetini idrak etmeli, ayın hakkını verme adına ibadetlerimizi, planlı ve devamlı yapmalıyız. Ramazan ayını ibadetlere tahsis etmeli ve kuranı Kerimin nazil olmasına vesile olan bu ayda Allah’ın kelamını çokça okumalıyız. Her Müslüman bu ayda en azından kuranı kerimi hatim ertmelidir. Peygamberimiz (sav) efen “ kuran okuyunuz. Kuranı Kerim sahipleri için kıyamet gününde önlerine gelir” buyurdular. Riyazüssalihin.

                  Peygamberimiz ( sav) efendimiz diğer bir hadisinde ise şöyle buyurmuşlardır.” Faziletine inanarak, sevabını Allahtan bekleyerek Ramazan ayının orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Riyazüssalihin. Oruç tüm kötülüklere karşı bir siperdir. Nefislerimizi terbiye eden önemli bir etkendir. Oruç aynı zamanda dualarımızın kabul edilmesine ve sıhhatli olmamıza vesile olan bir araçtır. Zira efendimiz “oruç tutun sıhhat bulursunuz” buyurmaktadır. Ramazan ayı,  bizleri hata ve günahlardan temizleyeceği gibi, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, kaynaşmamıza vesile olacaktır inşallah. Allah Ramazan ayımızı İslam ümmeti olarak İslami şuurla şuurlanmamıza vesile eylesin.     

 

                                              

 

                                                                               Tahsin ÖTGÜÇ 

Emekli Müftü

                                                                                                                                      

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Oca

HAYIR VE ŞER

17Oca
10Oca
03Oca

İNSANLARA FAYDALI OLMAK

27Ara

     MEKKENİN FETHİ