Valilikten 2 yeni koronavirüs kararı

İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda Bartın'da koronavirüse karşı alınan yeni tedbirler kapsamında şehir içindeki toplu ulaşım araçları ayakta yolcu alamayacak. Tüm yeme içme ya da eğlence yerlerinde ise saat 24:00'dan sonra canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayına hiçbir şartla izin verilmeyecek.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüse karşı yeni tedbirler aldı. Meclisin aldığı kararlara göre Bartın’da bundan sonra şehir içindeki toplu ulaşım araçları ayakta yolcu alamayacak.  Tüm yeme içme ya da eğlence yerlerinde ise saat 24:00’dan sonra canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayına hiçbir şartla izin verilmeyecek. İşte o kararlar!

“İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 1 Haziran 2020 tarihli 37 nolu kararının 1. Maddesinin (a) bendi ile “Şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu koltuğu sayısı kadar oturarak, ayakta yolcu taşıma izni olmayan minibüsler dışında kalan toplu taşıma araçlarının ruhsatlarında yazılı yolcu koltuk kapasitesinin yarısı kadar ayakta yolcu taşınmasına” karar verilmişti. İçişleri Bakanlığının 8 Eylül 2020 tarih ve 14533 sayılı genelgesinde belirtilen koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler hariç olmak üzere şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmayacak, koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış toplu ulaşım araçlarında ise fabrika çıkışı itibariyle (uygunluk belgelerinde) seyreltilen/kaldırılan koltuk adedi kadar ayakta yolcu alınacak, koltuk adedi seyreltilen/kaldırılan araçta bulunacak maksimum yolcu sayısı (ayakta ve oturan toplamı) uygunluk belgelerindeki seyreltilmemiş koltuk sayısını geçmeyecek, koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabelanın herkesin görebileceği şekilde aracın uygun yerlerine asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecektir.

 II Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 3 Haziran 2020 tarihli 38 nolu kararının 2. maddesinin (c) bendi ile “Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokallerinde kişiler arası mesafe ihlaline ve temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçlarla müzik (canlı müzik dâhil) kesinlikle yapılamayacağına, sadece müşterilerin dinlemesine yönelik müzik yapılabileceğine” karar verilmişti. Yukarıda belirtilen yerler ile tüm yeme içme ya da eğlence yerlerinde saat 24:00’dan sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dâhil) hiçbir şartla izin verilmeyecektir.”

İşte o genelge!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge gönderdi. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü̈ sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmalarının büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Genelgede, farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirildiği, şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğinin  belirlenmesinin il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verildiği hatırlatıldı. Yine lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirildiği anımsatıldı.

Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalığın yayılım hızının artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında 81 ili kapsayacak şu kararlar alındı:

 “Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek. Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

Restoran, otel, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile Bakanlığımızın ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç̧ teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN