Türkiye'nin ilk yeraltı barajında imzalar tamam

Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra İlçesi ve Abdipaşa Beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Bahçecik Yeraltı Barajı ve Ilındır Barajı yapımına dair sözleşmenin imzalandığını açıkladı. Tunç, 'Bahçecik Ilındır Yeraltı Barajı Projesi ile Bartın ve Amasra'nın 50 yıllık su sorunun çözeceğiz. Proje ile Bahçecik Kaynağına yıllık 372 bin metreküp içme suyu ilave olarak verilecek' dedi.

PAYLAŞ

Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra İlçesi ve Abdipaşa Beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Bahçecik Yeraltı Barajı ve Ilındır Barajı yapımına dair sözleşmenin imzalandığını açıkladı. Bahçecik Ulupınar kaynağına yeraltı barajı yaparak Türkiye’de ilkler arasına gireceklerini belirten Milletvekili Tunç, bu konuda Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli’nin Bartın ziyaretinde gerekli açıklamaları yaptığını yeraltı barajı sayesinde Bahçecik Ulupınar suyunun debisinin takviye edileceğini aynı bölgedeki Ilındır Barajı Projesi ile birlikte Bartın’ın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

“Keson kuyularla sorun çözülemez”

Bahçecik köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır Deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajının gövde yüksekliğinin 40 metre olacağını ifade eden Yılmaz Tunç, barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacağını kaydetti. artın kent merkezinin her geçen yıl nüfusunun arttığını, üniversite ile birlikte kentin büyüdüğünü bu nedenle artan su ihtiyacının ileriye dönük karşılanması gerektiğini dile getiren Tunç, kent merkezine Bahçecik suyu geliştirilmeden ve ilave kaynak oluşturulmadan keson kuyularla bu ihtiyacın giderilemeyeceğini bu nedenle Bahçecik kaynağını geliştirmek ve bu kaynağa ilave su getirebilecek Ilındır barajını programa aldıklarını vurguladı.

Yeraltı barajının ihalesi tamam

Türkiye’de ilklerden olacak olan yeraltı barajının dünyada örneklerinin bulunduğunu belirten Yılmaz Tunç, özellikle vadilerin daraldığı yerlerde baraj, gölet gibi yüzey depolamalarıyla birlikte tatlı yeraltı sularının havza aşağılarına giderek kirlenmesini önlemek veya akiferlerde daha fazla su depolayarak yerleşim birimlerine sağlıklı ve sürdürülebilir su sağlamak amacıyla yeraltı depolama projelerinin uygulamaya konulduğunu, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nce etüd ve planlama işlerinin tamamlanmasının ardından Bahçecik Ulupınar yeraltı barajının yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini ve ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından yapım sözleşmesinin imzalandığını açıkladı. Tunç, Bartın’ın 50 yıllık su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak Bartın Bahçecik Ilındır yeraltı Projesi’nin hayata geçirilmesi için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

 

 

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN