Tunç: 'Ulus'un sahille bağlantısı için çareler arıyoruz'

Ulus İlçesinde bir dizi incelemelerde bulunan Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, doğa turizmiyle ön planda olan ilçenin sahille bağlantısını gerçekleştirebilmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tarihte Tuz Yolu olarak bilinen yolda arazinin çok engebeli olduğunu ifade eden Tunç, 'Küre Dağları Milli Parkına gelen turistlerimizin sahille ulaşımını da sağlamak için çareler aramaya çalışıyoruz' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, hafta sonu Ulus İlçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Genel Meclis Üyesi Kadir Saraç, AK Parti Ulus İlçe Başkanı Kadir Çalık, Ulus ve Köylere Hizmet Getirme Başkanı Lütfi Okçu ve teşkilat mensuplarının da yer aldığı ziyaretlerde Tunç, ilk olarak ilçe esnafı ve vatandaşlarla bir araya geldi. İlçe esnasına hayırlı işler dileyen Yılmaz Tunç, vatandaşlarla da bir süre sohbet etti. İlçede bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca da desteklenen tarihi konakların restorasyonunu da inceleyen Yılmaz Tunç, “Ulus İlçemizde Kültür ve Turizm Bakanlığımızca desteklenen ve restorasyonu devam eden tarihi konakları Ulus Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Uzun, AK Parti Ulus İlçe Başkanımız Hikmet Çalık, İl Genel Meclisi Üyemiz Kadir Saraç, Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği Başkanı Satı Lütfi Okçu ve teşkilat mensuplarımızla birlikte yerinde  inceledik. Kültür ve tabiat varlıklarımızı gelecek kuşaklara aktarmak İçin gerekli desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

KÖYDES çalışmalarını da inceledi

İlçe köylerinde yürütülen KÖYDES çalışmalarını da inceleyen Yılmaz Tunç, “Bartın Ulus Ulukaya Köyümüzde devam eden yol, kaldırım ve alt yapı çalışmalarını yerinde inceledik. KÖYDES projeleriyle, zaten güzel olan köylerimizin güzelliklerine güzellik katıyor, daha yaşanılabilir olması için çalışıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Ulus Aşağıçerçi Köyümüzü de  ziyaret ettik, köylülerimizle selamlaştık, burada da KÖYDES çalışmalarını yerinde inceledik. Köylerimizin güzelliklerine güzellik katmak, daha yaşanılabilir hale getirmek için çalışıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkürler” ifadelerinde bulundu.

“Küre Dağlarımız Bartın’ın değeri”

Yılmaz Tunç, Küre Dağları Milli Parkı'nın  Bartın Ulus ilçesinden araçla 3 kilometre sonra ulaşılabilen ve yapımı tamamlanan  Aşağıköy  Aşağıköy-Alpı seyir terasında da incelemelerde bulundu. İncelemelerde Küre Dağları Milli Parkı Müdürü Ali Bozkurt, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, İl Genel Meclis Üyesi Kadir Saraç, Ulus ve Köylere Hizmet Getirme Başkanı Lütfi Okçu da yer aldı. İnceleme esnasında Müdür Bozkurt, Milletvekili Tunç’a çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yılmaz Tunç inceleme esnasında  “Küre Dağları Milli Parkı Aşağıköy Yukarı Mahalle kulesindeyiz. Buraya seyir terası yapıldı. Yapılan çalışmaları yerinde gördük. Gerçekten mükemmel olmuş. Memleketimiz çok güzel. Bartın’ımız 56 kilometrelik 14 sahiliyle Karadeniz’in en güzel koylarına sahip olan bir ilimiz. Sahil turizmi açısından da Ankara’ya en yakın ilimiz. İç kesimlere baktığımız zaman burada da doğa turizmine yönelik zenginliklerimiz var. Özellikle Küre Dağları Milli Parkımız bu anlamda hem Kastamonu hem de Bartın’ın ortak değeri” dedi.

“Seyir terasını milli parkımıza kazandırdık”

Küre Dağları Milli Parkının ziyaretçilerini arttırmak için son zamanlarda önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Tunç, “Son zamanlarda da Milli Parkımızın ziyaretçileri arttırmak için çok önemli yatırımlar yaptık. Burası Avrupa’nın 13 Pan Parks üyesinden bir tanesi. Türkiye’nin de tek Pan Parks üyesi. Geçmişte bu köyden rahmetli Galip Arslan amcamız bu işlerle çok uğraşmıştı. Milletvekili olduğum yılda da Ankara’da bununla ilgili konferans yapmıştık. O günden bu yana da bayağı güzel çalışmalar gerçekleştirdik. Ziyaretçi merkezleri inşa ettik. Yürüyüş yolları yaptık. Şimdide de bu seyir terasını Milli Parkımıza kazandırdık. Şuanda her tarafa hakim bir tepedeyiz. Abdipaşa’ya kadar bu hinterlandı görebiliyoruz. Arıt’ta da milli parklara ilişkin çok önemli çalışmalar yaptık” şeklinde konuştu.

“Ulus’un sahile ulaşması için çareler arıyoruz”

 Ulus’un sahiline ulaşımını sağlamak için de çareler aradıklarını kaydeden Yılmaz Tunç, “Sahille Ulus’un bağlantısını kurmak için yol çalışmalarımız da var ama arazi çok engebeli. Küre Dağlarına gelenin sahile ulaşımını da sağlamak lazım. Bu anlamda çareler aramaya çalışıyoruz. Ulus’umuz doğa kenti. Belediye Başkanımızla birlikte ilçemizi güzelleştirdik. İlçemiz köklü bir ilçe. 76. Yılını kutladık. İlçemizi kanazalisyonuyla dereleriyle üst yapı çalışmalarımızla gençleştirdik. Köylerimize de Covid-19 nedeniyle ilgi çok. Biliyorsunuz bizim büyükşehirlerde yaşayan hemşerilerimiz çok. Bartın’ın 200 bin nüfusu var ama bir 200 bin Bartınlı da dışarıda var. Uluslu olup dışarı da olan 100 bine yakın hemşerimiz var. Covid-19 nedeniyle de büyükşehirlerden ziyade kırsal kesim daha rövanşta. Dolayısıyla köylerimizi daha yaşanabilir hale getirmemiz lazım” ifadelerinde bulundu.

“Güzelcehisar’ı turizme kazandırdık”

Güzelcehisar’ı da tabiat parkı ilan ettiklerini ifade eden Tunç, “Bu anlamda da KÖYDES çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Köylerimizi daha yaşanabilir hale getirmek için mesela bu sene Ulus’umuzun köylerine 7,5 milyon TL aktardık. Toplamda ise Bartın’a KÖYDES’ten 22 milyon TL aktardık. Hem turizm potansiyelini arttırmaya çalışıyoruz.  Bunun dışında Bartın’da tarih turizmimiz de mevcut. Aynı zamanda Güzelcehisar’ı da tabiat parkı ilan attık. Güzelcehisar dünyada çok nadir olan lav sütunlarına sahip. 80 milyonluk lav sütunlarını turizme açtık. Orada yürüyüş yolları yaptık. CHP’liler o dönem doğayı katlediyorsunuz diye söyledi ama şimdi orada gelinle damat fotoğraf çektiriyor. Çıkıp da şimdi “Özür dileriz çok güzel olmuş” diyen de yok. Demelerini de çok beklemiyoruz. Biz işimize bakıyoruz. Şimdi sırada oranın 2. Etabı da var. Şimdi bu çalışmalara bu seyir terasını da ekledik” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN