Tunç'tan ABD'nin kararına sert tepki

Türkiye'nin geçen yıl Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD'nin yaptırım uygulamasına TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, tepki gösterdi. Bu kararın sürpriz olmadığını belirten Tunç, 'ABD'nin yaptırım kararı Türkiye'nin egemenlik hakkını tanımamaktır, bu müttefiklik ilişkimizle bağdaşmayan skandal bir karardır. Türkiye, Uluslararası Huku

PAYLAŞ

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'in yaptırım listesine eklendiği bilgisi paylaşıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik ve Silahlanmayı Önleme Müsteşar Yardımcısı Christopher Ford, SSB'ye yönelik yaptırımların, başkanlığa "ABD'nin ürün ve teknolojileri için ihracat lisansı ve yetkilerinin verilmesinin yasaklandığını" kaydetti.

Ford, ABD mali kuruluşlarından 12 aylık vadede SSB'ye 10 milyon dolardan fazla kredi tedarik edilmesinin yasaklandığını, İhracat İthalat Bankasının (ExIm Bank) SSB'ye kredi desteğinin kesildiğini ve uluslararası mali kuruluşların da kredi vermesinin engelleneceğini ifade etti.

Ford, yaptırımların son zamanlarda Avrupa Birliği Zirvesinde görüşülen yaptırımlarla bir ilgisinin olmadığını ve sadece Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin olduğunu kaydetti.

Türkiye'yi nasıl gördüklerine ilişkin bir soruya yanıt veren Ford, "Bu karmaşık bir ilişki. Zor bir ilişki. Sonuçları olan bir ilişki. Türkiye halen bir NATO müttefiki ve Türkiye'nin NATO'ya katkılarına çok değer veriyoruz." dedi.

Türkiye ile S-400 alımı konusunda ikna etmek için uzun bir süredir diplomatik görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ford, yaptırımları yasa gereği uyguladıklarını savundu.

Tunç, sert tepki gösterdi

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç’tan ABD'nin bu kararına çok sert tepki geldi. Türkiye’nin savunma sanayinde Milli Teknoloji Hamlesi’nin ABD’yi rahatsız ettiğini belirten Tunç, 15Temmuz darbecilerini misafir etmeye devam eden, PKK, PYD, YPG’ye silah yardımı yapan bir ülkenin yaptırım kararının da sürpriz olmadığını söyledi.

Tunç, yaptığı açıklamada; “ABD’nin yaptırım kararı Türkiye’nin egemenlik hakkını tanımamaktır, bu müttefiklik ilişkimizle bağdaşmayan skandal bir karardır. Mesele S400’den ibaret değildir. Mesele Türkiye’nin tam bağımsız, kendi hakkını kimseye yedirmeyen bölgesinde güçlü bir ülke konumuna yükselmesidir. Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de Uluslararası Hukuktan kaynaklanan haklarını savunması, Suriye’de PKK devleti kurdurmamış olması, Libya’da meşru olanı desteklemesi, Karabağ’da işgalin sonlandırılmasına olan katkısı, savunma sanayinde Milli Teknoloji Hamlesi ABD’yi rahatsız etmiştir. Türkiye, bu yaptırımlara boyun eğecek bir ülke olmaktan çoktan çıkmıştır. 15Temmuz darbecilerini misafir etmeye devam eden, PKK, PYD, YPG’ye silah yardımı yapan bir ülkenin yaptırım kararı da sürpriz olmadı. Türkiye, Uluslararası Hukuk’tan adalet ve hakkaniyetten hiçbir zaman ayrılmadı, ayrılmayacaktır.” dedi.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN