Madenciden 'Mücadelemizi büyütüyoruz' açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu'na sevk edilen kanun taslağıyla ilgili Amasra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İşletmesi önünde açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, 'Adına 'İstihdam Paketi' dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı mücadelemizi büyütüyoruz' dedi.

PAYLAŞ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen kanun taslağıyla ilgili Amasra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İşletmesi önünde açıklama yaptı.  2 gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le birlikte ortak yaptıkları açıklamada “Esnek çalışmaya hayır” dediklerini ifade eden Başkan Kaya “10 gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik? Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik. Arkadaşlar dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına “İstihdam Paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. 2 gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. “Esnek çalışmaya hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik” dedi.

“Gelin bu yanlıştan vazgeçin!”

D enlemeyi TBMM’ye getirenlere “Gelin bu yanlıştan vazgeçin!” diye seslenen Ertan Kaya şöyle devam etti:

“Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin! Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Vazgeçin ki zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı arttırmak mı? O zaman gelin enerjinizi kayıt dışını ortadan kaldırmak için harcayın. Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izne çıkarılmalarını engelleyin. Ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki yaptığınız yanlışların farkına varın!

“İlk mesajımız alkışlarla protesto”

Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar. Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizle mücadeleden vazgeçmeyiz. Ama bugün ama yarın bunun hesabını sorarız. Bu akşam ülke genelinde mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz. Bu mücadelede çocuklarımıza mutlu bir gelecek insanca yaşayacağı iş şartları sağlamak içindir. Yaşasın mücadelemiz! Yaşasın dayanışmamız! Yaşasın Türk-İş, yaşasın ekmek, barış, özgürlük mücadelemiz!”

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN