Sağlık

Bartın  vaka sayısı en çok azalan iller arasında Bartın  vaka sayısı en çok azalan iller arasında
Sanayi çalışanlarının aşılanma süreci başladı Sanayi çalışanlarının aşılanma süreci başladı
Bir günde 2 bin 788 doz aşı yapıldı Bir günde 2 bin 788 doz aşı yapıldı
Tepe esnaflara aşı müjdesi verdi Tepe esnaflara aşı müjdesi verdi
Bartın'da aşı uygulaması 100 bini aştı! Bartın’da aşı uygulaması 100 bini aştı!
Bartın Üniversitesi'nde Hemşirelik Haftası kutlandı Bartın Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası kutlandı
TUNÇ'TAN 2 SAĞLIK YATIRIMI MÜJDESİ! TUNÇ’TAN 2 SAĞLIK YATIRIMI MÜJDESİ!
Bartın'da vaka artışları sürüyor Bartın'da vaka artışları sürüyor
Bartın o iller arasında Bartın o iller arasında
Üniversitede Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği Üniversitede Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği
Biontech aşı uygulaması Bartın'da başladı Biontech aşı uygulaması Bartın’da başladı
Üniversitede Kadın Sağlığı Sempozyumu Üniversitede Kadın Sağlığı Sempozyumu
İşte Bartın'da haftalık vaka sayısı İşte Bartın'da haftalık vaka sayısı
Karaman kontenjandan aşılandı Karaman kontenjandan aşılandı
Uzaktan görüntülü muayene dönemi Uzaktan görüntülü muayene dönemi
Açıklama Bakan Koca'dan geldi Açıklama Bakan Koca'dan geldi
İl dışından gelecek olanlar dikkat İl dışından gelecek olanlar dikkat
Bartın'da vakalar için yeni önlem! Bartın'da vakalar için yeni önlem!
Devlet Hastanesinden önemli duyuru Devlet Hastanesinden önemli duyuru
Virüs işte böyle yayılıyor Virüs işte böyle yayılıyor
Sağlık Haberleri

Kronik böbrek hastalığına dikkat!

Dünya Böbrek Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğunun saptandığını söyledi.

İnme 112 Mobil Bartın’da hayata geçiyor

Pilot il olarak Bartın’da kullanılmaya başlanacak olan "İnme 112" uygulaması kapsamında İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı istasyon sorumlularına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Türkiye'de ilk defa uygulanılacak uygulamada inme riski olan hasta, en kısa sürede inme merkezi bulunan en yakın hastaneye götürülerek tedaviye alınacak.

Bartın Belediyesi, tedbirleri arttırdı!

İnsan sağlığını ön planda tutan Bartın Belediyesi, coronavirüs (Covıd-19) ve diğer salgın hastalıklara karşı ortak kullanım alanlarını dezenfekte etti. Bartın Belediyesi İdari Hizmet binasının da belirli bölümlerine el dezenfektanı yerleştirildi.

“Nefes Al, Hareket Et, Yaşadığını Fark Et”

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü 9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon haftası nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumumuzun bilgilendirilmesi, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır” dedi.

Bartın’da iyi haber geldi

Virüs şüphesiyle alarm durumuna geçen Bartın, Karabük, Zonguldak ve Kastamonu’dan tek tek iyi haberler geldi. Yaklaşık 2 hafta önce virüsün görüldüğü İtalya’dan gelen ve yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu Bartın Devlet Hastanesinde gözetim altında tutulan 22 yaşındaki üniversite öğrencisinin sonuçlarının negatif geldiği ve virüs taşımadığı öğrenildi. Zonguldak’ta gözetim altında tutulan 16 İranlıda da virüs semptomunun bulunmadığı bildirdi. Karabük Valiliği kentte virüs şüphesiyle karantina altına alınan birinin bulunmadığını açıklarken Kastamonu Valiliği ise 2 hastadan alınan örneklerin Ulusal Viroloji Laboratuvarına gönderildiğini ve hastaların takip altında olduğunu söyledi.

Bartın'a 6 uzman doktor daha geliyor

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Sağlık Bakanlığınca 91. Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) münhal kadrolarının açıklandığını söyledi. Tunç, açıklanan kadrolara göre Bartın Devlet Hastanesi için de cildiye, dahiliye, nöroloji, ortopedi ve travmatoloji ve radyoloji alanları ile Amasra Aile Hekimliğine uzman doktor kadroları açıldığını kaydetti.

Nargile şişelerinde sağlık uyarıları yüzde 85’e çıktı

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsettar Bayram, nargile şişelerinde sağlık uyarılarının uygulama alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldığını söyledi.

Sağlıkçılardan miniklere işitme taramaları

Sağlık İl Müdürlüğünce il genelindeki 1. Sınıf öğrencilerine yönelik yapılan işitme taramaları devam ediyor. Müdürlük tarama testlerini birinci basamakta sunulan diğer sağlık hizmetleri gibi ücretsiz gerçekleştirirken 2019-2020 yılı eğitim-öğrenim dönemi taramalarının Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Tunç’tan Bakan Koca’ya ziyaret

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret ederek Bartın’daki devam eden sağlık yatırımları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Denetimler devam ediyor

Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri ilimizde faaliyet gösteren ekmek ve simit fırınlarında gerçekleştirmiş olduğu denetimlere devam ediyor.

Sigarayı bırakmak isteyenler Alo 171 sizi bekliyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol, cilt, dudak, gırtlak kanseri başta olmak üzere sigaranın sebep olduğu hastalıkları tek tek sıralayarak sigarayı bırakmak isteyenlerin Sigara Bırakma Danışma Hattı ALO 171’den veya Bartın Toplum Sağlığı Merkezinden destek alabileceğini söyledi.

Türkiye’de her 5 kişiden 1’i kanserden ölüyor

Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol, kanser taramalarını yaptırmayan tüm vatandaşları KETEM ve Aile Hekimliği Birimlerine davet etti. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleştiğini kaydeden Erol, Kanserde erken teşhis hayat kurtarır” dedi.

Gribe dikkat

Mevsim değişikliği ile havaların bir sıcak bir soğuk olması grip ve soğuk algınlığı hastalıklarını da beraberinde getirdi. Grip dolayısıyla birçok kişi aile hekimlerine hastanelere giderken Bartın İl Sağlık Müdür Dr. Dursun Koç, gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımına dikkat çekti.

Düzenli fiziksel aktivite şart!

Sağlık İl Müdürlüğü uzmanları, fiziksel aktivitenin her yaşta önemli olduğuna dikkat çekerek düzenli fiziksel aktivitenin sağlığın korunması ve geliştirilmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Rahim ağzı kanseri kader değil!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri farkındalık ayı dolayısıyla açıklamada bulundu. Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen bir kanser türü olduğunu ifade eden Koç, Türkiye’de ise bu kanser türünün 10. Sırada yer aldığını söyledi.

Müdürlükten okullarda verem eğitimi

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 71.Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında verem ile ilgili olarak toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amacıyla okullarda eğitim düzenlendi.

Sinsi hastalık “Verem”e dikkat!

Tüberküloz yani halk arasında bilinen adıyla verem, kendisini fark ettirmeden ilerleyen ve dünyada hala en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri olarak biliniyor. Ülkemizde “İnce hastalık” adıyla da bilinen tüberküloz, solunum yoluyla kolayca bulaşabiliyor. Tüberküloz bakterisi kişinin bağışıklığının en zayıf anını kolluyor ve hastalık ortaya çıkıyor. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Verem Savaş Haftası kapsamında tüberküloz hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Koç: “TÜRKÖK’le yeni yılda umut olun”

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın halkının ve sağlık çalışanlarının yeni yılını kutladı. “2018’in sağlık, bolluk, bereket, kardeşlik, huzur ve dayanışma içinde geçen bir yıl olmasını temenni ederim” diyen Koç, kemik iliği nakli bekleyen hastalarımıza kemik iliği bulmak için yürütülen TÜRKÖK projesi hakkında da açıklamada bulundu.

İşte meme kanserinde bilinmesi gerekenler!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, meme kanserinin erken tanı, tarama testi, belirtileri ve yakalanma riskini artıran durumlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplam 124 haber.