Dursun Mehmet Akif Ersoy'u andı

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, bir mesaj yayınlayarak İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u andı.

PAYLAŞ

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, bir mesaj yayınlayarak  İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u andı. Dursun mesajında şunları söyledi:

Aziz milletimizin unutulmaz değeri, İstiklal Marşımızın şairi, alim ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u rahmet-i rahmana uğurlayışımızın 84. yılını idrak etmiş bulunuyoruz.
Başkan Dursun, yayımladığı mesajda, "Milli mücadeleye katılıp ülkesinin bağımsızlığına kavuşması için halkı aydınlatma görevini seve seve kabul eden, şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine samimiyetle seslenen bir şair olan Mehmet Âkif, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz karakteriyle de toplum tarafından sevilmiş yakın tarihimizin en önemli şair ve düşünce adamlarından biridir.
‘Hakkıdır hakka tapan milletimin İstiklal’ gibi satırların ve Safahat gibi büyük bir eserin şairi olan Mehmet Akif, milletimizin eşsiz bir destana dönüştürdüğü istiklal mücadelesine tüm ruhuyla ve benliğiyle katılmış; bilinç yüklü sözleri, yazıları ve şiirleriyle en zor gününde milletimize zafer umudu aşılamıştır.
Büyük bir fedakârlık ve mücadele sonrasında kazandığımız İstiklal Savaşımızı, ‘Doğrudan doğruya Kur’an’dan aldığı ilhamla’ muhteşem mısralarda ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif, milletin ruhunu ve Anadolu coğrafyasının özünü yansıtan İstiklal Marşı'nı kalemiyle değil, akleden kalbiyle yazmıştır. O’nun yazdığı İstiklal Marşı, işgal edilmiş, parçalanmış, yok olmak üzere olan bir kültür ve medeniyetin yeniden şaha kalkışının destanıdır.
Arkasında bıraktığı şahsiyet yüklü tertemiz hayatı ve alnının teriyle vücut verdiği eserleriyle ‘Asım’ın Nesli’ne ışık olan Mehmet Akif, hakikat, adalet ve ümmet uğruna verdiği çabayla da örnek alınacak bir mücadele ve dava adamı olmuştur. Ülkemizin ve insanımızın yaşadığı tarifsiz sıkıntıları, "Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyerek ifade eden Mehmet Akif, mücadelenin her karışında ve her adımında yüklendiği ciddi misyon ile eşsiz bir tanıklık yaşamıştır.
İman ettiklerini seslendiren ve ses olduklarına iman eden Mehmet Akif Ersoy, din, bayrak, millet, hürriyet sevgisi ve bitimsiz mücadele azmi ile örnek bir şahsiyet olarak gönüllerimizdeki mümtaz yerini her daim korumaya devam edecektir.
Ebediyete irtihalinin 84. yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy'u saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.”

 

Haber Merkezi

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN