Belediyeden kadın girişimcilere plaket

Bartın Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında belediye personeli ve kadın girişimcilerle yemek programında bir araya geldi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın Belediyesinin Kadınlar Günü programı kapsamında, belediye çalışanları ve kadın girişimciler yemek programına katıldı. Belediye personelinin geniş katılımıyla gerçekleştirilen programda kadın girişimcilere Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından plaketleri takdim edildi.

“Dünyanın yarısı kadın, diğer yarısını da kadınlar yetiştiriyor”

Programda konuşan Başkan Akın sözlerine tüm kadınların gününü kutlayarak başladı. Bu önemli günü anmak için bu programın düzenlendiğini ifade eden Başka Akın, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü aslında kadın haklarının öne çıktığı bir gün aslında bir anma günü. Bugünü anmak için buradayız. Kadın bizim hayatımızda çok önemli. Hem İslam’dan önceki Türk Devlet’lerinde, hem de İslam’dan sonraki Türk Devlet’lerinde kadın hemen Kağan’ın yanında yer almıştır. Yani belirleyici olmuştur. Savaşlarda Nene Hatun’ları görüyoruz, Kara Fatma’ları görüyoruz. Tarihimizde çok etkili olmuşlardır. Ayrıca cennet anaların ayakları altındadır. Büyük bir düşünür; “Dünyanın yarısı kadın, diğer yarısını da kadınlar yetiştiriyor” demiş. Evde çocukların yetiştirilmesine ön ayak olan babalar değil, analardır. Onun için çok önemli bizim hayatımızda hanımefendiler. Onun için iş hayatında çok önemliler. İş hayatına girdiklerinde başarılı olmaları onun için önemli.” Dedi. 

El Emeği Göz Nuru Pazarı açıldı

Başkan Akın bu yıl gerçekleştirilen Kadınlar Günü etkinliklerini şöyle anlattı; “8 Mart Kadınlar Günü 4 güne yaydık. İlk olarak resim sergisiyle başladık, sonra kadınlarımızın evde ürettikleri, ürünlerini satabilecekleri bir pazaryeri oluşturduk. Bundan sonra her Pazar o pazaryerinin yarısında hanımefendiler evde ürettikleri ürünleri satacaklar. Orada zaten köyde ürettiklerini satanlar var, birde evde göz nuru olan, el emeği olan işlerini satabilecekleri bir yer var. Çok başarılı bayanlarımız var. Göreve geldiğimizden beri yapmış olduğumuz bu tür etkinlikleri sizlerle buluşturuyoruz.”

Kadın girişimcilere plaketleri verildi

Başkan Akın tarafından, kendi alanlarında başarılı çalışmalar yürüten Süheyla Balık, Arzu Türker, Demet Velioğlu, Ayşegül Püskülcü, Zeynep Tozoğlu Aydın, Hamide Yeşilyurt, Ebru Yıldız, Gökçe Bayraktar, Esra Özşan ve Rahime Öztürk’e plaketlerin takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN