Bartın'da sokakta sigara içmek yasaklandı!

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs tedbirleri kapsamında Bartın'da şehir merkezi, Kozcağız ve Hasankadı Beldesindeki cadde ve sokaklarda sigara içilmesini yasakladı. Meclis, şehir merkezinde sigara yasağının olduğu cadde ve sokakları tek tek sayarken Bartın'daki koronavirüs hastalara ve temaslı vatandaşlara bunda sonra hasta bilekliği takılmasına da karar verdi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bir kez daha Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında olağanüstü toplanarak koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. Bu kararlar kapsamında Bartın’da

olunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması ve vatandaşların yoğun olduğu alanlarda sigara kullanımından dolayı maskenin çıkarılmaması amacıyla 12 Kasım Perşembe gününden itibaren şehir merkezindeki Bülent Ecevit Bulvarı, Sıtmayanı Caddesi, 155. Cadde, Şadırvan Caddesi, Su Terazisi Sokak, Piryamcılar Caddesi, Hendekyanı Caddesi, Karakaş Caddesi, İskele Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, 165. Sokak, Tersane Caddesi, Yukarıçarşı Caddesi, Hükümet Caddesi, Hamam Caddesi, Davut Fırıncıoğlu Caddesi, Ahçeloğlu Sokak, Eski Konak Caddesi, Koca Müftü Sokak, Aladağ Caddesi ve Turgut Işık Caddesi’nde, Kozcağız Beldesi’nde; Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nin İş Bankası binası önünde sigara içmek yasaklandı.

İlçelerde sigara içilmeyecek alanlar tespit edilecek

Meclis, bunun dışında Kozcağız Belediyesi hizmet binası arasında ve Hasankadı Beldesi’ndeki Cumhuriyet Caddesi ve Yıldıray Baştürk Sokak’ta da sigara içmeyi yasakladı. Karara göre;  şehir merkezindeki   semt pazarlarında, otoparklarda, dolmuş ve otobüs durakları ile terminallerde ve bankamatik önlerinde bundan sonra sigara içmek yasak. İlçelerde ise sigara kullanılmayacak alanların tespiti yapılacak. İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri, yasaklama kararlarını vatandaşların yoğun olarak bulundukları yerlere göre kararlaştıracak.

Korovirs hastaları ve temaslılar barkotlu hasta bilekliği takacak

İl Sağlık Müdürlüğü, Bartın genelinde İlimiz genelinde filyasyon çalışmaları ile tespit edilen pozitif vaka ve bu vakaların temaslılarının takibinin kolaylaşması adına bu kişilere barkotlu hasta bilekliği takacak. Bu vatandaşlar, izolasyon süresi içerisinde barkotlu hasta bilekliklerini hiçbir surette çıkartmayacak. Ev izolasyonunu takip eden ekipler, bileklik kontrolü de yapacak.

Bilekliği çıkaranlara adli ve idari işlem başlatılacak

Bilekliği çıkardığı tespit edilenler ile kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanlara ise  karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlemler yapılacak. Bu kişiler aynı zamanda karantina yurduna sevk edilecek. Kolunda bileklik olduğu halde izolasyon kurallarını ihlal ederek işletmelerden mal ve hizmet talep eden bu kişilere Bartın’daki işletmeler tarafından hiçbir surette mal ve hizmet verilmeyecek. Bu kişilere hizmet sunan işletmeler hakkında da idari ve adli işlemler başlatılacak.

Pazaryerlerinde de HES kodu sorgulanacak

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi,  24 Eylülden itibaren Bartın genelinde resmi ve özel okullar ile rehabilitasyon merkezleri dahil tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında, tüm konaklama tesisleri ve özel yada kamuya ait tüm misafirhanelerde, resmi ve özel her türlü spor tesislerinde 'Hayat Eve Sığar'  (HES) mobil uygulaması üzerinden personel ile vatandaşların HES kodlarının sorgulanmasına karar vermişti. Alınan yeni kararlara göre de şehir merkezi başta olmak üzere  ilçe ve beldelerdeki tüm açık veya kapalı semt pazarlarının girişlerinde de Belediyeler ve kolluk birimleri tarafından 'Hayat Eve Sığar'  (HES) mobil uygulaması üzerinden, pazarcı esnafı ile pazara gelen vatandaşlara HES kodu sorgulaması yapılacak. Sorgulama sonucunda riskli görülen kişiler derhal karantina yurduna sevk edilecek ve bu kişiler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari, TCK’ nın 195’ inci maddesi uyarınca adli işlem başlatılacak.

Alınan bu kararlar sorumlu Vali Yardımcısı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce takip edilecek ve ilgili kurum ve kuruluşlara verilen görevlerin gecikmeksizin ikmal edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN