Akdeniz 'Esnafın emekli olmasının yolu açılmalı'

Emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf ve sanatkârların bu dönemde emekli olabilmeleri için yeni bir hak tanınması gerektiğini belirten Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, 'Geçmişte SGK ve kamu bankaları arasında imzalanan işbirliği protokolü tekrarlanarak esnafımızın emekli olmasının yolu açılmalı' dedi.

PAYLAŞ

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz,  emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf ve sanatkârların bu dönemde emekli olabilmeleri için yeni bir hak tanınması gerektiğini söyledi. Akdeniz, “Emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf ve sanatkârlarımıza bu dönemde emekli olabilmeleri için yeni bir hak tanınmalı. Geçmişte SGK ve kamu bankaları arasında imzalanan işbirliği protokolü tekrarlanarak esnafımızın emekli olmasının yolu açılmalı” dedi.

“Esnaf prim borcunu taksitlendirmek istiyor”  

Pandemide iş yerleri kapanan ve işleri büyük oranda azalan esnafın prim borcunu yapılandırarak emekli olmak için yeni bir protokol beklediğini ifade eden Akdeniz “Pandemide iş yerleri kapanan ve işleri büyük oranda azalan esnafımız prim borcunu yapılandırarak emekli olmak için yeni bir protokol bekliyor. Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkârımız için SGK ve kamu bankaları arasında en son 2018 yılında imzalanan işbirliği protokolü bu dönemde tekrarlanmalı. Geçmişte prim borcu bulunan ve emekli olmak isteyen çok sayıda esnafımız protokol sayesinde bankadan aldığı krediler ile prim borcunu yapılandırarak emekli olmuştu” şeklinde konuştu.

“Esnafın sicil engeli ortadan kalksın”

Bankaların herhangi bir riskinin olmadığını kaydeden Yılmaz Akdeniz “Daha önce imzalanan protokollerde esnafımızın bir kısmı sicil engeline takıldığı için bankalar tarafından kredi verilmediğinden dolayı borcunu yapılandıramamış ve emekli olamamıştı. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnafımız hiçbir şekilde sicil engeline takılmamalı. Zaten esnafın talep ettiği protokol gereği emekli aylıklarından kesinti yapılacağı için bankaların herhangi bir riski yok. Bu yüzden bankalar da sicili bahane etmeden esnafımıza düşük faizli kredi vererek emeklilik için gerekli kolaylığı sağlamalı” ifadelerinde bulundu.

 

Muhammet CİVAN

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN