2022'de Bartın'a toplam 300 milyon TL enerji yatırımı

Bartın Valiliğindeki Enerji Koordinasyon Toplantısında konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 19 yıllık AK Parti iktidarları döneminde Bartın'a toplam 879 milyonluk enerji yatırımı yapıldığını ifade ederek 'çinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası Bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. Yine elektrik dağıtım şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketimizin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir dizi temasta bulunmak için Bartın’a geldi. Bartın temaslarına ilk olarak Valilik ziyaretiyle başlayan Bakan Dönmez’i Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun başta olmak üzere daire amirleri, AK Parti ve MHP’nin siyasi temsilcileri karşıladı. Valilikte Enerji Koordinasyon Toplantısı gerçekleştiren Fatih Dönmez, toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. 
Dönmez:”540 metreküp doğalgaz keşfettik”
Amasra dahil Sakarya Gaz Sahası kapsamında 540 milyar metreküp doğalgazın keşfedildiğini ifade eden Bakan Dönmez şöyle konuştu:
“Dün de sizin takip ettiğiniz gibi Filyos’ta Türkiye’nin en büyük mega projelerinden Sakarya Gaz Sahasındaki gelişmeleri yerinde incelemek üzere sizlerle birlikteydik. Bugün de Batı Karadeniz’in güzel şirin kentlerinden Bartın’dayız. 2021 yılında biliyorsunuz önemli keşiflerden birisi de Amasra-1 adını verdiğimiz Sakarya Gaz Sahası’nın hemen komşu bölgesinde olan saha ile ilgiliydi. 135 milyar metre küplük bir gaz keşfi yapmıştık. Böylece Sakarya Gaz Sahası artı Amasra’yı eklediğimizde 540 milyar metre küplük bir gaz rezervi keşfettiğimizi söylemiştik. O günden bu yana da bu bölgeye sık sık geliyoruz. 
“Bartın’a 19 yılda 879 milyon yatırım yaptık”
Bartın ilimizle alakalı olarak Bakanlığımızı ilgilendiren hususlarda yerinde tespit yapmak ve sorunları yerinde çözüme ulaştırmak maksadıyla il koordinasyon toplantısı yaptık. Sayın Valimizin, sayın Milletvekilimizin, sayın Belediye Başkanımızın, Meclis Başkanlarımız ve üyelerimizin katılımıyla, yine aynı şekilde muhtarlarımız, köyler, beldeler ve ilçelerde olan sorunları bizlere aktardılar. Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi bir sunum yaptı.  Doğalgaz dağıtım şirketi bir sunum yaptı, yatırım planlarını paylaştı. Gayet verimli faydalı bir toplantı oldu. Bartın ilinde enerji ve tabii kaynaklar alanında kamu ve özel sektör tarafından cari yıl fiyatlarıyla dikkate aldığımızda iktidara geldiğimiz 2002 yılında 5 milyon liralık bir yatırım yapılmışken geçtiğimiz yıl bu rakam 454 milyon liraya ve toplamda da son 19 yılda bizim bakanlığımız ile ilgili alanlarda söylüyorum 879 milyon liralık yatırım yapılmış Bartın’a. 
2022’de toplam 300 milyonluk enerji yatırımı
İçinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası Bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. Yine elektrik dağıtım şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketimizin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta.
Bu yıl Kozcağız’a, 2023’te Amasra’ya doğalgaz
Bartın ilimiz 2014 yılından bu yana şehir merkezimiz doğalgaz kullanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde Kozcağız’daki yatırımı tamamlayacağız ve Kozcağız da doğalgaz kullanmaya başlayacak. Bununla birlikte diğer ilçelerimizden beldelerimizden gelen doğalgaz taleplerini de değerlendirdik. İlk etapta Amasra ilçemize 2023 de, Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize de takip eden yıllarda olacak şekilde planlama yapıldı. Diğer ilçelerimizin ve beldelerimizin etüd ve planlama çalışmalarını da dağıtım şirketinden başlatılmasını talep ettik. Bugüne kadar Bartın ilimizde yaklaşık olarak 40 bin civarında abonemiz söz konusu. Oldukça yoğun bir kullanım olduğunu söyleyebiliriz. Ümit ediyorum yeni ilçelerimize, beldelerimize geçtiğinde de aynı kullanım oranını yakalayacağız. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Bartın’ın yanında olmaya destek olmaya gayret göstereceğiz.”
Bakan Dönmez, açıklamalarının ardından Bartın Belediyesini ziyaret etti. Dönmez’i burada Belediye Başkanı Akın ve personeli karşıladı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN