VATAN SAVUNMASI VE ŞEHİTLİK - Tahsin ÖTGÜÇ

VATAN SAVUNMASI VE ŞEHİTLİK


Üzerinde yaşadığımız ülke, 870 bin km şehidin kanıyla sulanmış ecdadımızdan bizlere emanet olarak bırakılmıştır. Yedi iklime sahip dünyanın ender ülkelerinden biri olan Türkiye’nin bu özelliğinden dolayıdır ki, 1914 yılında başlayan birinci dünya savaşından itibaren belirli aralıklarla düşmanlar tarafından parsellenmek istenmiştir. Savaş meydanlarında arzu ettikleri neticeyi bulamayan dış güçler, Müslüman Türk milletini içten parçalayıp çökertmeye çalışmışlardır. Her defasında hevesleri kursaklarında kalmış, kendilerine yardımcı olanlar da Türk Milletinin gözü önünde rezil olmuş, hüsrana uğramışlardır. Hüsrana uğramaya devam edeceklerdir.

                Bedir ve Uhut muharebelerinde Müslümanlar Allah’ın yardımıyla müşriklere karşı galip gelmişlerse, Sakarya, Dumlupınar, Çanakkale savaşlarında ve en son 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Allahın yardımı gelmiştir. Hepsinde ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, çökertilip parsellenmesi var. Amaç ve gaye aynıdır. Dış güçler kurdukları Şeytani tuzaklarında büyük bir hayal kırıklığına uğramışlardır. Uhut ve Bedir muharebelerinde sayıları üçbini bulan melek ordusu görev yapmıştır. Allah Kuran’ı Kerim’de “  Ey müminler eğer siz Allah’ın dinine yardım ederseniz Allah size yardım eder. Sizi yeryüzünde sabit kılar. ( düşmana karşı güçlü olursunuz) buyurmuştur. Muhammet, 7. Allahın Müslümanlara yardımı daimdir. Zira Müslümanlar Allah’ın gönderdiği evrensel din olan İslam dinine göre yaşamakta ve gücü nispetinde tebliğ etmektedir. Amaç İslam dinine yardım, kurana hizmetse Allahın yardımının gelmesi doğaldır. Aynı zamanda vatanı ve üzerinde yaşayan insanların can, mal ve namusunu korumak için çalışmak Allanın rızasına uygun önemli bir davranıştır.

                Türk milletinin hiçbir ülkenin bir karış toprağında gözü olmadığı gibi, etrafındaki komşularıyla iyi iletişim kuran, komşularının hukukuna saygı gösteren, onlara zamanı gelince maddi ve manevi yönden yardım eden, onların dertlerine ortak olan dünya üzerinde tek ülkedir. Bu gün İslam ülkeleri ve diğerleri bu gerçeği görmekte olup takdir etmekteler. Türk milletinin özünde yardımseverlik ve cömertlik vardır. Bağımsızlık ve hürriyet olgusu vardır. Silahlı kuvvetleriyle ve polisiyle ülkemizin bölünmez bütünlüğü korunmakta, dıştan ve içten gelebilecek saldırıya karşı anında cevap verme gücüne sahiptirler. Ülkemizdeki halkın can, mal ve namuslarını koruma adına canlarını siper ederek canla başla görev yapan asker ve polisimiz var. Allah onlara güç ve kuvvet versin, yardımını daim eylesin. Bunlardaki görev aşkı, kalplerindeki imandan kaynaklanmaktadır. Çünkü onlar biliyorlar ki, bu uğurda öldürürlerse şehit, yaralanırlarsa, gazi unvanına kavuşacaklar, Şehitlik peygamberlikten sonra gelen en değerli mertebedir. Allah yolunda öldürülen Müslüman bir kimseye şehit denir.

                 Allah Kuran’ında “ Allah yolunda öldürülenleri ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız” buyurmuştur. Bakara, 154. Bir başka ayette ise “ Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma, bilakis onlar diridirler. Rableri yanında rızıklanmaktadırlar”  buyurmuştur. Ali İmran,169. Şehidin kul hakkı dışında tüm günahları bağışlanmıştır. Şehidin yeri cennettir. Şehitlik Allah’ın Müslüman kuluna verdiği büyük bir nimettir. Said İbni Zeyd  (r,a) anlatıyor. Allahın elçisinden dinledim, şöyle buyurdular.” Malını müdafaa ederken öldürülen şehittir. Nefsini müdafaa ederken öldürülen şehittir. Dinini müdafaa ederken öldürülen şehittir. Ehlini müdafaa ederken öldürülen şehittir” Kütübi sitte, 1152. 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe teşebbüsünde vatanımızın bölünmez bütünlüğünü koruma, Müslümanların can, mal ve namuslarını kollama adına mücadele ederken öldürülenler şehittirler.  15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü ülkemizi çökertmek için dış güçler tarafından içteki fetö terör örgütünü kullanılarak yapılmıştır. Allah’ın yardımıyla ikibinin üzerinde gazi, 251 şehit vererek ülkemizin bölünmez bütünlüğü korunmuştur. 15 Temmuz 2016 darbe gecesinde Türk halkı Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Genci yaşlısı, kadını erkeği sokağa çıkmış darbecilerin önlerinde set oluşturarak devlet kurumlarına işgali engellemişlerdir. Dış güçlerin emriyle darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ, sokakta umduğunu bulamayınca polise teslim olmak zorunda kalmıştır. Üzerinde yaşadığı ülke insanına kurşun sıkacak kadar aklını kiraya vermiş olan bu zavallılar Türk Yargısı tarafından hak ettikleri cezaları almışlardır. Bu menfur teşebbüsün seneyi devriyesinde vatanımızı kahramanca savunan askerimize, polislerimize ve Müslüman Türk Milletine sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diler, gazilerimize acil şifalar temenni eder, şehitlerimize Yüce Mevla’dan rahmet, kederli ailelerine sabrı cemil niyaz ederim.                                                

                                                                                               Tahsin ÖTGÜÇ- Emekli Müftü

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Eyl

ŞEHİT VE GAZİLİK

13Eyl

ZULÜMLE ABAD OLUNMAZ

06Eyl

PEYGAMBERİMİZİ ANLAYABİLMEK

30Ağs

İNSAN VE DİN

26Ağs