LEYLE-İ KADRİN FAZİLETİ    


LEYLE-İ KADRİN FAZİLETİ      
    Cenabı Hak, Müslüman kullarına Ramazan ayını bir manevi nimet olarak vermiştir. Bu ayda Kur'an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başlamasına vesile olan bir gece vardır ki, bin aydan hayırlı olduğu bildirilmiştir. Kadir: şeref ve azamet, güç, yücelik, hüküm gibi manalara gelir. Peygamber (sav) efendimiz," kadir gecesinin Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde arayınız " buyurmuşlardır. Riyazüs Salihin. İslam âlimlerince Kadir gecesinin Ramazan ayının 27. gecesine rastladığı hususunda görüş birliğine varılmıştır. 01.07.2016 tarihi akşamı mübarek kadir gecesidir. ( Bu akşam kadir gecesidir) 
…………………
    Yüce Allah, Kur'an-ı Kerimde şöyle buyurmuştur."Gerçekten biz Kur'anı kadir gecesinde indirdik. (Habibim ) kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin?Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece bütün semavat melekleri ve Cebrail Allah'ın izniyle onun her bir emrini yerine getirmek için yeryüzüne inerler. O gece, ikinci fecrin doğuşuna kadar bir selamet, esenlik ve kurtuluştur."Kadir,1-5. Kadir gecesinde arz ve semavat meleklerinin camilere dağıldıkları ve Muhammed ümmeti için Allah'a dua edip bağışlanmaları dileğinde bulundukları rivayet edilmiştir. Ramazan ayına önem veren, bu ayı, oruç ibadeti başta olmak üzere hayır ve hasenat ile geçiren Müslümanlar için meleklerin Allah'tan bağışlanmalarını istemeleri önemli bir nimettir. Bu nimetin kadrini bilmek gerekir.
………………
    Hz Aişe validemiz,"Ey Allah'ın elçisi ben kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsem o gecede Allah'a nasıl dua edeyim dedi. Peygamber efendimiz (sav ) Ey Aişe sen kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsen Allah'a şöyle dua et." Allah'ım sen affedicisin affetmeyi seversin, beni bağışlayıver" buyurdular. Yüce Allah Müslüman kullarından dua etmelerini arzu etmektedir. Müslümanların her zaman Allah'tan dünya ve ahiretlerinin hayırlı olmasını istemeleri doğal haklarıdır. Bu hakkımızı kullanmaktan kaçınmamalıyız. 
………………
                     Bin aydan hayırlı olduğu bildirilen kadir gecesinin Müslümanlar tarafından çok iyi değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Ramazan ayından aldığımız manevi gıda ve oksijenlerle huzur ve mutluluk içersinde kadir gecesinin hakkını vermeye çalışmalıyız. Müslü 
manları Kur'anla buluşturan, her yapılan hayırlı işin sonucunda bin ayın karşılığını almaya imkân veren mübarek geceyi kendi lehimize çevirmeliyiz. Bu gece, bizleri Kur'anla, Mevla ile buluşturmalıdır. Hata ve günahlardan arındırmalı, kalben ve fiz iken sıhhatli hale getirmelidir.            
………………
                       Bunun için seher vaktini, imsak vaktine kadar kaza namazlarımız varsa önce onları kılarak daha sonra Kur'an okuyarak, zikir, tesbihat, tefekkür, hamd ve sena, teheccüd  namazı. tövbe-i istiğfar ve dualarla değerlendirmeli-
yiz. Bilmeliyiz ki, leyle-i kadrin karşılığı bin aydır. Bu da 83 küsur yıl yapmaktadır. Bin aydan hayırlı olan bir gece Muhammet ümmetine verilmiştir. Daha önceki ümmetler böyle bir nimete sahip değillerdi. Muhammed ümmeti olarak bizlere verilen bu nimetin hakkını verelim inşallah. Ne mutlu bu gecede arzu ettiklerine ulaşabilenlere. Müjdeler olsun bu geceyi ihya ederek kurtuluşa kavuşanlara. Bu gece yapacağımız dualarımızda Filistin, Suriye, Irak ta yaşayan Müslüman kardeşlerimizi unutmayalım. Bölgemizde meydana gelen üzücü olayların son bulması için dua edelim. Yer yüzünün her tarafında ha- yatını idame ettiren Müslümanların birliği, beraberliği, huzur ve güvenliği için Yüce Mevla dan yardım isteyelim.  Yeryüzünde hayatlarını idame ettirirken pek çok zorluklarla karşılaşan İslam ümmetinin içinde bulunduğu durumlardan kurtulmaları için duamıza ortak edelim. Kur'an-ı Kerimin gölgesinde birlik ve dirliğimiz devam etsin inşallah. Bu gecenin hurmetrine Allah dualarımızı kabul eder inşallah. 
         Bu duygularla kadir gecemizi mübarek olsun der, gecenin bölgemize, ülkemize, İslam âlemine huzur ve barış getirmesini Yüce Allahtan niyaz ederim.    
    Tahsin ÖTGÜÇ
    İl Müftü Yardımcısı

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Ağs

ORMANLARIMIZ MİLLİ SERVETTİR

26Tem

DÜNYA BİR GEMİ

12Tem

BAYRAMLAR BİRLİĞİN KAYNAĞIDIR

05Tem

KURBAN İBADETİ VE ÖNEMİ

28Haz

İNSAN VE DİN