ÖLMEDEN ÖNCE EN ÇOK PİŞMAN OLDUĞUMUZ 5 ŞEY - Bilgehan BULUT

ÖLMEDEN ÖNCE EN ÇOK PİŞMAN OLDUĞUMUZ 5 ŞEY


ÖLMEDEN ÖNCE EN ÇOK PİŞMAN OLDUĞUMUZ 5 ŞEY
Ölüm,düşündüğümüzde hepimizin için iürperten, yokmuş gibi yaşadığımız ama eşimize, dostumuza bir yakınımıza geldiğinde kendini hatırlatan sonra yeniden unutulan bence son derece faydalı entelektüel bir kavram. Yaşam döngüsünün bir parçası. Yenilere yer açmak için birilerinin ölmesi lazım bu kadar basit aslında o kadarda üzerinde kafa yormaya gerek yok. Nasıl eskiyen kıyafetimizi çöpe atıp  yerine yenisini alıyoruz onun aynısı. Bizde eskiyeceğiz, yaşlanacağız ve ölüp yerimizi yeni doğanlara bırakacağız. Peki hiç düşündünüz mü? Vakit geldiğinde, ölüm yaklaştığında bu fani dünyadaki sürenizin  son anlarına geldiğinizde geriye dönüp baktığınızda en çok nelerden pişman olacağız? Hepimiz bir koşuşturmanın içindeyiz, hep daha fazlasını istiyoruz. Zengin olmak istiyoruz, evimiz olsun, arabamız olsun, yatımız katımız olsun, bolluk bereket içinde yaşayalım istiyoruz. Çalışıyoruz,  çalışıyoruz daha çok çalışıyoruz. Her şey paramı, mutlu olmak için zengin olmak şart mı? Para ile mutluluk doğru orantılı mı?
Bronnie Ware, Avustralyalı bir kadın yazar. Hayatı boyunca bir çok değişik işte çalıştıktan sonra ölüm döşeğindeki hastalara bakıcılık yapmak için bir hastanede işe başlıyor, bu sayede bir çok insanın son anlarına şahitlik ediyor ve onlarla yakınlık kurup hayatlarına dair yaptığı sohbetlerden aldığı notlarla bu kitabı yazıyor. “Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğuz 5 Şey”
Kitaba göre ölüm döşeğindeki insanların en çok pişman olduğu 5 şey şöyle;
1-Keşke kendi hayatımı yaşama cesareti gösterebilseydim.
2-Keşke o kadar çok çalışmasaydım.
3-Keşke duygularımı açıklama cesareti gösterebilseydim.
4-Keşke arkadaşlarımla daha fazla vakit geçirseydim.
5-Keşke daha mutlu olmama izin verseydim.
Bakın bunların hiçbiri parayla zengin olmakla ilgili değil. Hiçbiri keşke daha zengin olsaydım daha lüks bir hayat yaşasaydım demiyor. Ölüm döşeğindeki insanlar hep ellerinde olup da yapabilecekken yapmadıkları şeyler için pişman olmuşlar. Para hayatımızda elbette önemli ama sadece bir araç olarak kalmalı, amaç olarak kalmamalı. Pek çoğumuz şimdiki maddi durumumuzla aklımızı kullanıp hayatın içine girerek, derinleşerek, yeni şeyler yaparak şimdikinden çok daha mutlu olabiliriz. Üzerine düşünürsek hepimizin yapabileceği  bizi daha mutlu edecek bir sürü bir şeyler vardır. Güneşin doğuşunu en son ne zaman izlediniz? Ay ışığında sahilde en son ne zaman yürüdünüz mesela. Uykudan uyanın  hayatın değerini bilin.  Hayatı tatmak kolay ama yaşayıp gidip de hayatın tadına bakmadan ölüp giden insanlarla dolu çevremiz.  Siz onlardan olmayın.  Sürüye uymayın mutlu olun.
email:[email protected]

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Oca
15Oca
08Oca

SELFİ’YE DAİR

04Oca

YENİ YIL

25Ara

YASAĞIN DAYANILMAZ CAZİBESİ