THK, 92. Yaşını kutladı

Aktaş: 'Gurur duyuyoruz'

PAYLAŞ

Nurdan Eroğlu

Türk Hava Kurumu (THK) Bartın Şubesi, THK’nin kuruluşunun 92. Yılını törenle kutladı. Cumhuriyet Meydan’ındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunan THK Bartın Şubesi Başkanı Sabri Aktaş, “Türk Hava Kurumu Üniversitesi 4 fakülte 3 enstitü ve 2 meslek yüksekokulu ile ülkemiz havacılığına önemli bir ivme kazandırdı” dedi.

Türk Hava Kurumu (THK) Bartın Şubesi, THK’nin kuruluşunun 92. Yılını dün törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende THK Bartın Şubesi Başkanı Sabri Aktaş, meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Aktaş, THK’nin kuruluşundan bu güne kadar büyük başarılara imza attığını ifade ederek  “Cumhuriyetin ilk çeyrek yüzyılında Atatürk’ün önderliğinde ve halkımızın olağanüstü desteğiyle çıktığımız zorlu yolda Türk Hava Kurumu olarak bir çok başarıya imza attık. 92 yıllık bu güzide Cumhuriyet Kurumunun Bartın Şube Başkanı olmaktan büyük onur duyuyorum. Bugün Türk havacılığı; askeri boyutuyla, sivil havacılığıyla, uluslararası ortamda ve bölgemizde güçlü ve saygın bir konuma sahipse, Türk Hava Kurumunun katkılarını anımsatmak, hakkımız ve gururumuzdur. Bu vesileyle Türk Hava Kurumu ve Türk Havacılığı uğruna canlarını veren şehitlerimizi rahmetle, emeği geçenleri saygıyla anıyorum” dedi.

“SORUNU KABULLENMEDİK”

Kurum olarak ülkede havacılık alanında nitelikli işgücü olmadığı sorununu kabullenmediklerini kaydeden Sabri Aktaş sözlerine şöyle devam etti.

“Kurum olarak ülkemizde havacılık alanında nitelikli işgücü yoktur, diyerek bu sorunu kabullenmedik. Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay üniversitesini 2011 yılında hayata geçirdik ve son olarak geçen hafta içinde İzmir Ulaştırma Fakültemizi de hizmete açtık böylelikle Türk Hava Kurumu Üniversitesi 4 fakülte 3 enstitü ve 2 meslek yüksekokulu ile ülkemiz havacılığına önemli bir ivme kazandırdı. 5 yıl gibi kısa bir sürede Kurumumuz 300 binin üzerinde gencimize havacılık eğitimi verdi. Milli Bütçeden doğrudan pay almayan Kurumumuz, Halkımızdan gelen yardımlar ve havacılık alanında elde ettiği gelirler ile havacılık eğitimi vermek için bütün imkânlarını zorlamaktadır. THK, Havadan Yangın Söndürme imkân ve kabiliyetini ülkemize kazandıran ve halen bu hizmeti yürüten ilk ve tek ulusal Kurumdur. Havadan yangın söndürme kabiliyetimiz her geçen gün daha da güçleniyor! Ülkemiz ormanlarını yangınlardan korumak için canları pahasına görev yapan ateş savaşçılarımız, orman ve su işleri bakanlığımızın emrinde görevlerine devam ediyor.

“İSTİKBALİ GÖKLERDE ARAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Ancak bu önemli faaliyetlerimiz sadece yangın söndürme hizmetimizle sınırlı kalmadı ülkemize ve halkımıza hizmet vermek için ambulans helikopter faaliyetimizi Sağlık Bakanlığımız sayesinde başlatmış bulunduğumuzu siz değerli basın mensuplarıyla paylaşmak istiyorum. Helikopterlerimiz ile ülkemiz insanlarına Sağlık Bakanlığımız yönetiminde şifa dağıtmaya devam etmekteyiz ve bunu yapmaktan da büyük gurur duyuyoruz. Biz Türk Hava Kurumu olarak, Atatürk’ün dediği gibi İstikbali göklerde aramaya devam ediyoruz. Bu nedenle son bir yıllık dönem içinde diğer bir önemli projeye imza attık ve helikopterlerimizin bakımlarına ilave olarak da Airbus gibi yolcu uçaklarının bakım faaliyetlerinin başlatılması için büyük yol kat ettik. Bir ülkede uçak üretimi kadar önemli olan diğer bir konu da üretilen uçakların bakımının yapılabilmesidir. Türk Hava Kurumu olarak bu hizmeti sektörümüze vermekten büyük gurur duyacağız. Kıymetli misafirler; hiç şüpheniz olmasın ki biz ne gelir elde edersek tekrar halkımızın hizmetinde kullanıyoruz. Halktan aldığımızı halkımızla paylaşıyoruz. Özellikle her yıl binlerce gencimize ücretsiz olarak verdiğimiz havacılık eğitimleri ile THK Üniversitemizde burslu olarak okuyan öğrencilerimiz sayesinde Türk Hava Kurumu; halkımıza, devletimize, milletimize, kısacası kendisini izleyen herkese büyük gurur ve onur yaşatmaktadır. Bu güzel günü şereflendiren konuklarımıza tekrardan hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum ve diyorum ki bu yılda Türk Hava Kurumu’nu izlemeye devam ediniz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN