Mahkemeden santralle ilgili hayati karar

Hattat Enerji ve Maden AŞ. (HEMA) tarafından Amasra'ya yapılmak istenen termik santralin önünü açacak plan değişiklikleri Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında, değişikliklerin planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığını belirtildi. Bartın ve Amasra halkının termik santrale karşı yıllardır verdiği mücadelenin zaferi olan bu karar büyük sevinç yaratırken Bartın Platformu Eş Sözcüsü Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 'Bartın-Amasra'da 'termiksiz yaşam mücadelemiz' termik santral düşüncesinden vazgeçilinceye kadar devam edecek' dedi.

PAYLAŞ

Genç yaşlı, kadın erkek, büyük küçük Bartın ve Amasra halkının yıllardır sürdürdüğü “Termiksiz Yaşam Mücadelesi” meyvelerini verdi. Danıştay 6. Dairesinin 4 ay önce 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesini durdurmasının ardından Zonguldak İdare Mahkemesi de geçtiğimiz gün açıkladığı kararla Bartın Platformu’nun açtığı davalar üzerine Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti.

Akın: “Yargı geçit vermedi”

Bartın Platformu Eş Sözcüsü ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kararın ardından yaptığı açıklamada; termik santral düşüncesinden vazgeçilinceye kadar termiksiz yaşam mücadelesine devam edeceklerini belirterek “‘Kenti Sağlıklı Çevre İle Buluşturan Belediyecilik’ anlayışımızla; Bartın Amasra’ya termik santral kurulmaması için verdiğimiz mücadelede güzel sonuçlar almaya devam ediyoruz. 4 ay önce Danıştay 6. Dairesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesini durdurmuştu. Şimdi de Zonguldak İdare Mahkemesi, Bartın Platformu’nun açtığı davalar üzerine Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti. Zonguldak İdare Mahkemesi Danıştay 6. Dairesi'nin 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliklerin yürütmesinin durdurulmasına dair kararı ve talebimiz üzerine dosyada 16.09.2020 tarihinde duruşma yapmıştı. Zonguldak İdare Mahkemesi bu duruşmadan sonra davamızın kabulüne 17.09.2020 tarihinde karar vermiş ve bu kararını 30.10.2020 tarihli gerekçeli kararı ile açıklamıştır. Böylece Amasra ilçesinde termik santral yapılmasının, turizm, kent, tarih kültürüne aykırı olduğu, plan değişikliklerinin kamu yararına aykırı olduğu, kişiye özel değişiklik yapılmasına yargının geçit vermediği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Termik santrale karşı yıllardır sürdürdüğümüz mücadeleye destek veren herkese, hukuksal mücadelemizde destek olan tüm avukatlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Çakır: “Bölgemize sahip çıktık”

Bartın Platformu Eş Sözcüsü ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da termik santralin önünü açan planların mahkeme tarafından iptal edilmesinden sonra azimli mücadelelerinden ötürü Bartın-Amasra halkına teşekkür etti.

Amasra Belediyesi’nden yapılan açıklamada da; “Amasra’da termik santrale karşı iki zafer daha kazandık. Amasra’mıza sahip çıkma adına yıllardır Termik Santral konusunda fiili ve hukuki mücadele yürütüyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Recai Çakır’ın da ön saflarında yer aldığı süreç Çevre Şehircilik Bakanlığınca verilen ÇED olumlu kararı ile hukuki mücadeleye dönüşmüştü. 2019 davacı ile açılan iptal davasının kazanılması sonrası bakanlığın kararına istinaden yapılan plan değişiklikleri için davalar açmıştık. Zonguldak İdare Mahkemesi, platformumuzun açtığı davalar üzerine Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti. Bu güne kadar tüm halk bilgilendirme toplantılarına katılan ve Termik Santral istemediğini haykıran hemşerilerimiz, bakanlık önüne giden binler, Amasra’da kepenk kapatan esnaf, toplanan binlerce imza, sayamadığımız onlarca etkinlik ile bölgemize sahip çıktık. Ulusal ve uluslararası çevre ve yaşam mücadelelerine örnek olduk. Birlikte mücadele ettiğimiz, aramızdan ayrılan dostlarımız oldu. Bartın Platformu çatısı altında yürüttüğümüz süreç hukuki başarılarıyla da örnek oldu. Başta avukatlarımız olmak üzere emeği geçen tüm yaşam savunucularına teşekkürler.” ifadelerine yer verildi.

Kamu yararına uygun olmadığı tespit edildi!

Bartın Platformu’ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Bartın-Amasra halkının Bartın Platformu çatısı altında sürdürdüğü ‘Termiksiz Yaşam Mücadelesi’ meyvelerini vermeye devam ediyor. Bilindiği gibi dört ay önce Danıştay 6. Dairesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesini durdurmuştu. Şimdi de Zonguldak İdare Mahkemesi platformumuzun açtığı davalar üzerine Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün 48362481 – 305.03.15- E . 690 sayılı ve (740437812 ) Bartın ili , Amasra ilçesi Hema Termik Santralı İmar Planı konulu Hema Elektrik Üretim AŞ.nin 28.11.2016 tarihli ve 206/79 . H. HEMT sayılı yazısı ile Bartın İli Amasra ilçesi, Çapak koyu mevkiinde bulunan Hema Termik Santrali (1320 MWe) amaçlı hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin 19.04.2018 tarihinde onaylanmasına dair kararın 26 Nisan 2018 tarihinde askıya çıkarılması üzerine 17 Mayıs 2018 tarihinde Bartın Platformu olarak itirazda bulunmuştuk, itirazlarımıza olumlu cevap verilmemesi üzerine plan değişikliklerinin iptali için Zonguldak İdare Mahkemesine açtığımız davada Zonguldak İdare Mahkemesinin 2016/730 Esas 2020/397 Karar sayılı 17 Eylül 2020 tarihli kararı ile Termik santral için 1/1000 ve 1/5000 planlarda yapılan değişikliği planlama esasları, şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı ve kamu yararına uygun olmadığını tespit ederek iptal etmiştir.

08.08.2018 tarihinde açtığımız davada 20 Mayıs 2019 tarihinde Amasra ilçesi Çapak deresi mevkiinde yapılan keşif sonrası dosyaya sunulan bilirkişi raporunda ‘Plan değişiklikleri ile ‘Orman Alanları’nın ‘Termik Santral Alanı’ ve ‘Enerji Üretim Alanı’na dönüştürülmesinin plan açıklama raporları ve plan hükümlerinde enerji ile ilgili yer alan planlama yaklaşım, strateji, hedef ve kararlarının göz ardı edildiği, planlama karar, strateji, hedef ve plan hükümlerine aykırı olduğu, planlama esasları, şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı ve kamu yararına uygun olmadığı’ tespit edilmişti.

“Termik santral canavarını, tam dokuz kez öldürdük”

Zonguldak İdare Mahkemesi Danıştay 6. Dairesinin 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliklerin yürütmesinin durdurulmasına dair kararı ve talebimiz üzerine dosyada 16.09.2020 tarihinde duruşma yapmıştı. Biz de avukatlarımız Av. Engin Uzun, Av, Berkay Dal ve Av. Yakup Okumuşoğlu ile platform yürütme kurulu üyelerimizle duruşmaya katılmış ve görüşlerimizi ifade etmiştik. Zonguldak İdare Mahkemesi bu duruşmadan sonra davamızın kabulüne 17 Eylül 2020 tarihinde karar vermiş ve bu kararını 30 Ekim 2020 tarihli gerekçeli kararı ile açıklamıştır. Böylece Amasra ilçesinde Termik Santral yapılmasının, Amasra’nın turizm, kent, tarih kültürüne aykırı olduğu, plan değişikliklerinin kamu yararına aykırı olduğu, kişiye özel değişiklik yapılmasına Yargının geçit vermediği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Burada bir kez daha belirtmek istiyoruz ki; Biz Bartın-Amasra halkı olarak bu dokuz canlı termik santral canavarını, tam dokuz kez öldürdük. Kararlıyız. Onuncusunda da öldürüp, Çanına ot tıkayacağız. Bu böyle bilinmeye devam edile.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN