Karakaş 'İktidarın gündeminde emekliye zam yok'

Haftalık değerlendirmesinde Ramazan Bayramı öncesi emekliler verilecek bayram ikramiyelerini gündeme getiren CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, 'Genel Başkanımızın emeklilere bayram ikramiyesi vereceği sözüne önce karşı çıktılar, sonra vermek zorunda kaldılar. Şimdi de artış yapmıyorlar. Emekliye gönülsüz olarak bayram ikramiyesini veren iktidar, yüzde 61'e ulaşan enflasyona rağmen emekliye zam konusunu gündeme almadı' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, haftalık değerlendirmelerde bulundu. Emeklilerin bayram ikramiyeleri, sağlık harcamaları, konut fiyatları gibi konulara değinen Başkan Karakaş, Ramazan Bayramı öncesinde emekliye verilen  bayram ikramiyelerine AK Parti iktidarınca zam yapılmamasını “Genel Başkanımızın emeklilere bayram ikramiyesi vereceği sözüne önce karşı çıktılar, sonra vermek zorunda kaldılar. Şimdi de artış yapmıyorlar. Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vereceğiz sözümüzün üzerine önce, Recep Tayyip Erdoğan “Parayı nereden bulacaksın” dedi. Kaynak gösterdik. Sonra kendisi bizim programımızı kopyalayıp 1.000 TL ikramiyeye dönüştürdü. Emekliye gönülsüz olarak bayram ikramiyesini veren iktidar, yüzde 61’e ulaşan enflasyona rağmen emekliye zam konusunu gündeme almadı” sözleriyle eleştirdi.

“Emekli ikramiyesini bile çok görüyorlar”

Emeklilerin  aldıkları maaşı analarının ak sütü gibi helal olduğunu ifade eden Selim Karakaş, eleştirilerine şöyle devam etti:

“Emeklilerimiz yıllarca çalışarak, alın teri dökerek kazanmış, devlete vergilerini düzenli olarak ödemiş, ne yazık ki insan gibi yaşama koşullarına erişememiş, aldıkları maaş analarının ak sütü gibi helal olan bu ülkenin yurttaşlarıdır. Emekli ikramiyesini bile onlara çok gören ve devlete yük olarak düşünenler önce kendilerine, milyarlarca dolarlık vergi borçlarını affettikleri yandaş işadamlarına ve 5-6 yerden aylığa bağladıkları yine de doyuramadıkları akraba, eş ve dostlarına baksınlar.

“Mafyanın aylığa bağladığı milletvekilleri kim?”

İçişleri Bakanı Soylu’nun “Adını savcılara açıklayacağım” dediği, mafyanın aylığa bağladığı milletvekilleri kim? AK Parti iktidarları görevde bulundukları 20 yıllık sürede Türkiye’yi tüm dünyanın gözünde uyuşturucu trafiğinin, kara para aklamanın, suç örgütleri ve mafyalaşmanın merkezi konumuna getirdi. Bugüne kadar belgeleriyle ortaya çıkarılan hiçbir yolsuzluğun, yakalanan tonlarca uyuşturucunun arkasındaki siyasi bağlantıların, mafyanın aylığa bağladığı milletvekilinin bile üzerine gitmeyen, savcıları harekete geçirmeyen bu iktidarın rüşvet, yolsuzluk konusunda söyleyeceği tek sözü olmadığı gibi, suskunluğu ve eylemsizliği de bunun işaretidir. Dünyadaki en yüksek tonajlarda kokainin Türkiye üzerinden geçmesi yanında Mersin Limanında, İzmir’de ve diğer limanlarda yakalanan tonlarca kokainin arkasındakilerin, gerçek faillerin ve siyasi bağlantılarının ortaya çıkarılmaması, üzerinin örtülmek istenmesi artık sıradan hale geldi.

“Halkın sağlık harcamaları da iktidara yük oldu”

Sağlık Bakanlığının pandemi sona ermeden, vakalar ve vefatlar devam ederken sağlık uygulama tebliğinde değişikliğe giderek hastanelere yatanlar için pandemi bakım ve yoğun bakım ücret ödemelerini yürürlükten kaldırması, sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmayan bir karardır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) pandeminin bittiğini ilan etmedi. Anlaşılan iktidarın acelesi var ve bir an evvel halkın sağlığı için yapılan salgın harcamalarından kurtulmak istiyor İktidar, milyonlarca Suriyeliye verilen bedava sağlık hizmeti için yüklü harcamalarla kaynakları tüketirken, faturayı kendi vatandaşına çıkartmaktadır. Daha önce Suriyelilere harcanan milyar dolarları savunarak ‘yine harcarız’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde Suriyelileri ‘onurlu ve güvenli bir şekilde geri göndermekten’ söz etmeye başladı. İktidar ittifakının küçük ortağı, düzensiz göçün istila olduğunu, misafirliğin de bir sınırı olması gerektiğini söylemeye başladı. Bizim yıllardır söylediğimiz noktaya geldiler ve yanlışlarını itiraf ettiler.

“Asgari ücretli 115 yıl çalışıp ancak ev sahibi olabiliyor”

Asgari ücretli 115 yıl çalışıp, yemeden içmeden biriktirirse ancak ev sahibi olabiliyor. İktidar, konut fiyat ve maliyet endeksindeki artış yüzde 90’ı aşarken T.C. vatandaşlığı için gayrimenkul alımı tutarını, 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltti. Bir yabancının 400 bin dolara aldığı evi asgari ücretli bir Türk vatandaşının alabilmesi için, yemeden-içmeden yaklaşık 1400 ay ücretini biriktirmesi ve bunun için de 115 yıl çalışması gerekir.”  

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN