Kültür

Kültür Haberleri

Bartın’da müzelere büyük ilgi

Başkanı Cemal Akın, Bartın’ı müzeler şehri yapma noktasındaki projelerini tek tek hayata geçiriyor. Başkan Akın’ın talimatıyla Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi’nin tadilatının yanı sıra Kent Müzesi ve Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi hayata geçirildi. 2 yeni müze Bartın’a kazandırılırken, yeni müze çalışmalarının da devam ettiği ifade edildi.

İlkim Aydın’ndan yepyeni 2 single

Bartınlı Sanatçı İlkim Aydın, yepyeni iki single ile geliyor. “Sevdana Gönül Verdim” single ile müzikseverlerin beğenisini kazanan ve yakaladığı başarıyla adından söz ettiren genç sanatçı, 2 tane single müjdesi verirken singleda yer alan parçalardan birinin “Fosforlu Cevriye” olduğunu söyledi. Singleda yer alacak diğer şarkı ise sır gibi saklanıyor.

“Türkçemiz ve Yunus Emre” konferansı gerçekleştirildi

Bartın Üniversitesi tarafından UNESCO’nun 2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınan “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” dolayısıyla bir konferans gerçekleştirildi.

Finalde Bartın’ı Duru Atmış temsil edecek

Serhat Hacıpaşalıoğlu önderliğinde, End Productions tarafından gerçekleştirilen ‘’Dünyanın En Başarılı Gençlik Organizasyonu’’ ödülüne sahip, bu sene on-line olarak düzenlenen ‘’İpana 23. Türkiye On-Line Liselerarası Müzik Yarışması’’nda Bartın’dan finale kalan isim belli oldu. ‘’Bireysel Kız Solist’’ dalında Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi’nden Duru Atmış, Bartın’dan finale kalan isim oldu. 1700 başvuru arasından finale kalan Bartınlı öğrenci, büyük bir başarıya imza atarak 158 finalist arasına adını yazdırdı.

Bartın, Tel Kırmanın tescilini aldı

Bartın’ın kültürel değerlerinden ve Bartınlı kadınların el emeği göz nuru olan Tel Kırma İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından alınan Coğrafi İşaret Tescil Belgesiyle "Bartın İşi Tel Kırma" şeklinde tescillendi. Son yıllarda diğer illerde de kadınlara öğretilen tel kırma artık tüm Türkiye’de “Bartın İşi Tel Kırma” olarak anılacak ve o şekilde markalaşacak.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın’a geliyor

81 ile Çanakkale Ruhu taşıyan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın’a geliyor. Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi 20-21 Ağustos tarihlerinde Bartın’da olacak.

Çağlayan’da çalışmalar hız kazandı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Çağlayan Piknik alanında devam eden rekreasyon çalışmalarını inceledi.

Kültür ve turizm için Ankara’da dev buluşma

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları çerçevesinde Ankara’daki dev buluşmada önemli açıklamalarda bulunarak “Dünyayı tehdit eden ‘Koranavirüsü’ nedeniyle iç turizmin daha bir önem kazandığını görmekteyiz " dedi. Dev buluşmaya Bartın’dan Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın da katıldı.

Büyük buluşma start alıyor

Kültür Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri derneği tarafından düzenlenen Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları Ankara’dan start alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler Ankara’da buluşacak ve Başkent’in eşsiz tarih ve kültürel değerlerini yerinde görme imkanına sahip olacak.

Bir tarihi değer daha gün yüzüne çıkıyor

Bartın Belediyesi tarafından hazırlanan Kültür Yolu Haritasının içerisinde yer alan Aya Nikolas Kilisesi’nin restorasyon çalışması için incelemelerde bulunuldu.

Bartın TSO EMİTT Fuarında

Bartın dünyanın alanındaki en büyük organizasyonlarından biri olan EMITT 2020 Turizm Fuarı'nda boy gösterirken Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve Yöneticileri de fuara katılım sağlayarak çeşitli temaslarda bulundular.

Bartın, En İyi Destinasyon Tanıtımı ödülünü kaptı

İstanbul’da bu yıl 24. Kez düzenlenen ve dünyanın en büyük 4 Turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına (EMITT) katılan Bartın’ın kurduğu stant, Turizm Merkezleri Dalında En İyi Destinasyon Tanıtımı ödülüne layık görüldü. Stantta Küre Dağları Milli Parkı da tanıtılırken Bartın Valisi Sinan Güner, bu ödülün planlamada, tasarım ve tanıtımda emeği geçen bütün paydaşlar adına alındığını söyledi.

EMİTT’ten ağda tatlısına büyük ilgi

Dünyanın en büyük 4. turizm fuarından bir tanesi olarak tanımlanan ve uluslararası turizm profesyonellerini seyahat tutkunlarıyla buluşturan Emitt Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Bartın Standı büyük ilgi görüyor.

Bakan Yardımcısından Bartın standına ziyaret

Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen EMİTT Fuarı’nda yer alan Bartın Belediyesi Tanıtım Standını ziyaret etti. Başkan Akın’ın ağırladığı Bakan Yardımcısı Yılmaz, Başsavcı olarak görev yaptığı Bartın’a ve Bartın’da yaşayanlara selam gönderdi.

Bartın'ın kültür yolu

Bartın üniversitesi öğrencileri şiir okuyarak yarıştı

Dereceye girenlere ödül

Yeni bir endemik bitki türü bulundu

Abant Kazgagası Küre Dağlarında

Toplam 17 haber.