Güner:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla ülke genelinde esnaf başta olmak üzere pazarlar, toplu taşıma araçları, yollar, alışveriş alanları, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarına yönelik yapılan koronavirüs denetimlerinin Bartın ayağı gerçekleştirdi. Bartın'daki denetimleri yakından takip eden Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın'da şuanda ev karantinası dahil toplam 100'ün üzerinde vaka sayısının olduğunu doğruladı. 'Hastanede yatan sayısı 100'den fazla değilse de evdekilerle beraber toplam sayı 100'den fazla' diyen Güner, Bartın Devlet Hastanesinin de tamamen pandemi hastanesine dönüştürülmesiyle ilgili henüz bir talep olmadığını söyledi.

PAYLAŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla ülke genelinde pazarlar, işyerleri, marketler, toplu taşıma araçları, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarına  yönelik yapılan koronavirüs denetimlerinin Bartın ayağı gerçekleştirdi. Bartın’daki denetimleri Bartın Valisi Sinan Güner de yakından takip etti. Denetimler esnasında Güner’e İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı ve Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık da eşlik etti.

Esnafa maske ve sosyal mesafe uyarısı

Denetimlerin Kemerköprü ayağında Sinan Güner, esnafı koronavirüse karşı dikkatli olmaları ve gerekli tüm tedbirleri almaları konusunda uyardı. Esnafa özellikle sosyal mesafeye ve maske takmaya dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Güner, esnaftan müşterileri de bu konuda uyarmalarını istedi. Şuanda nişan, düğün, nikah gibi toplu etkinliklerin virüsün yayılması için uygun ortamı oluşturduğunu dile getiren Güner, belirti olmasa bile bazı insanların pozitif vaka olabileceğine dikkat çekti.

“Vaka sayısı 100’ün üzerinde”

Denetimler esnasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sinan Güner,  Bartın’da ev karantinası da dahil toplam 100’ün üzerinde vaka olduğunu doğruladı. Herhangi bir tartışmaya sebep olmaması için sayıyı kendilerine izin verildiği zaman açıklayacaklarını kaydeden Güner şöyle konuştu:

Bu konuda Sağlık Bakanı biliyorsunuz her akşam açıklama yapıyor. Sağlık Bakanının açıklama yaptığı noktada spekülasyonlar oluyor. Deniyor ki şu Vali bu kadar açıkladı Bakan bu kadar açıkladı. Doğrudur yanlıştır, bu sebeple tartışmanın dışında yani bu tartışmaya sebep olmamak açısından sayıyı ancak bize izin verildiği zaman açıklayacağız. Ama 100’ün üzerinde vaka sayısı, bu hastane yatışı değilse de vaka sayısı var. Bu vakaların çoğu semptom göstermiyor. Ateş, öksürük, ağrı, eklem ağrısı, solunum sıkıntısı göstermeyenler artık belli bir ilaç tedavisi var. Bu ilaçlarla evinde doktor kontrolünde devam ediyor. Ama solunum sıkıntısı yaşayan, solunum cihazına ihtiyaç gösteren varsa, solunum sıkıntısı çeken varsa ya da yüksek ateş, 41 derece ateşi olan var. Bunlar hastanede yatıyor. Yani hastanede yatan sayısı 100’den fazla değilse de evdekilerle beraber toplam sayı 100’den fazla.

“Bu işin çaresi yüzde 90 maske”

Özellikle şunu söylemem gerekiyor. Sosyal hayatı, ekonomik hayatı durdurarak devam etme ihtimalimiz yok. Yani birinci dönemde 1 Haziran’dan önceki dönemde sosyal ve ekonomik hayatı durdurduğumuzda çekilen sıkıntıları gördük. Bundan sonraki aşamada aslında devletin en üst düzeyinde, Sayın Cumhurbaşkanımızdan bugüne kadar insanlar hep söylenen şu; maske, sosyal mesafe ve temizlik. Maske yüzde 90 bu işin çaresi. En azından maskeye, mesafeye ve hijyene dikkat edildiğinde hem sosyal hayatımızı yaşamaya hem de ekonomik hayatımızı sürdürürüz. Örneğin bir az önce çay ocaklarındaydık yani orada mesafeli oturulsa, maskeli olunsa o sosyalleşmeyi engelleyecek bir şey yok. Sağlanmaz ise bu işin zararını hep beraber göreceğiz.”

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN