Gebiç'ten Dünya Engelliler Günü mesajı

Yeniden Refah Partisi Bartın İl Başkanı Ziver Gebiç 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili mesaj yayımladı.

PAYLAŞ

Yeniden Refah Partisi Bartın İl Başkanı Ziver Gebiç 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili mesaj yayımladı. Gebiç mesajında şunları söyledi:

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün tüm dünyadaki ve Türkiye'deki engelli vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını tüm kalbimizle rabbimizden niyaz ediyoruz Türkiye nüfusunun yaklaşık 10 milyonu engelli olduğundan Engelliler Günü bir güne sığdırılamayacak kadar önemlidir. Biz Yeniden Refah Partisi olarak engellilerimiz ile senede bir gün değil her gün beraberiz ve onların dertleri ile dertleniyoruz. Engellilerimizin karşılaştığı sorunları pansuman tedavilerle değil kalıcı çözümlerle çözmek gerekir. Engelli olmak tercih değil bir sonuçtur. Doğuştan olabileceği gibi sonradan kaza hastalık ve benzeri durumlarla da oluşabilir. Bu nedenle hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Şu an istihdama yönelik olarak engelli vatandaşlarımıza yeterince yer verilmiyor. Bunun en büyük göstergesi EKPSS ye 100 binden fazla işsiz engellinin girmesidir.

“Kapasitesine göre iş sahibi yapılmalı”

Pandemi sürecinde personele en çok ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanlarımıza destek olmak için sağlık meslek mezunu atama bekleyen engelli vatandaşlarımızın bir an önce atamalarının yapılması isabetli olacaktır. İstihdam da kamu ve özel sektörde yüzde 3 olan engelli şartı, ülkemizde yüzde 12,5 engelli vatandaşımızın olması sebebiyle kamu ve özel sektörde engelli çalıştırma oranı adil bir şekilde güncellenerek 18 yaşını geçen ve çalışma kabiliyetine sahip olan tüm engelli vatandaşlarımızın kamu ve devlet gözetimi altında özel sektörde çalışma kapasitesine göre iş sahibi yapılmalıdır. Çalışanlarının yüzde 90 ı engelli personelden oluştuğu, ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek fabrikalar kurmalıyız. Bu fabrikaların öncelikle engellilerin kullandığı araç ve gereçleri üretmesi ve ihraç etmesi sağlanıp böylelikle hem engelli vatandaşımıza iş kapısı açılacak hem de engelliler ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

“Tek rapor uygulamasına acilen geçirmeli”

Yasalar ile sabitlenip sürekli zorunluluk süresi uzatılan, işyerleri, okullar, alışveriş merkezleri, kamu kurumları, ibadethaneler ve konutlar engellilere uygun hale getirilmelidir. Sağlık kurulu raporlarında meydana gelen aksaklıkların farkındayız ve giderilmesi için rapor yönetmeliği güncellenip, tüm ihtiyaçlara cevap verecek duruma getirilip, her başvuru için ayrı ayrı rapor değil tüm ihtiyaçları karşılayan tek rapor uygulamasına acilen geçirmelidir. Bu vesileyle tüm engelli vatandaşlarımızı saygı sevgi ve hürmetle selamlıyorum.”

 

Muhammet CİVAN

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN