Etiketler

Recai Çakır’dan GMİS’e ziyaret

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Zonguldak-Bartın Bölgesinin ve TTK’nın sorunları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Madenciden “Mücadelemizi büyütüyoruz” açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen kanun taslağıyla ilgili Amasra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) İşletmesi önünde açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, “Adına “İstihdam Paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

TTK’da üretim yeniden başlıyor

Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında 30 Mart’ta üretime ara veren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 1 Haziran’da yeniden üretime başlıyor. Haber merkezi

TTK’da üretim durduruldu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tüm dünyada ve ülkemizde yayılmaya devam eden Koronavirüse karşı alınacak tedbirler kapsamında, TTK’da üretim durdurulduğunu açıkladı. İş güvenliği amacıyla tüm müesseselerde belirli sayıda işçi çalıştırılırken, diğer işçiler ikinci bir emre kadar idari izne çıkarılırken Amasra TTK Müessesinde 60 kişinin çalıştırılmasına karar verildi.

Sendikalardan TTK promosyonlarıyla ilgili açıklama

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), EnerjiBir-Sen, Türk Enerji-Sen ve Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) TTK banka promosyonlarıyla ilgili ortak yazılı basın açıklaması yaptı. Promosyon ihalesinde en yüksek teklifi 5 yıllığına 4 bin 50 TL olarak Vakıfbank’ın verdiğini ifade eden sendikalar, bu teklifi kesinlikle kabul etmediklerini söyledi. TTK’da 5 yıllık ortalama 7 milyar TL’lik işlem yapıldığını belirten sendikalar, teklifinde ısrarlı olması halinde ise maaş kartları hariç, tüm kredi kartlarımızı iptal edeceklerini ve bireysel işlemlerini kapatacaklarını kaydetti.

TTK işçileri dönüşümlü çalışacak

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil bir araya gelerek Amasra dahil TTK’ya ait tüm iş yerlerinde alınacak koronavirüs önlemlerini görüştü. Alınan önlemlere göre bugünden itibaren TTK’da çalışan tüm yer altı işçileri 15 günlük süreyle dönüşümlü olarak çalışacak.

GMİS Genel başkanı yeşil; ilave kazanımlar sağladık

TTK harici servisler ile yerüstü çalışanlarına risk tazminatı ödenmesi, MTA çalışanlarının iş tazminatlarının yükseltilmesini içeren protokol ile ilgili bilgi veren GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, hayırlı olması dileğinde bulundu.

3 Mart Kozlu Yenice şehitleri anıldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madenci şehidi ölümlerinin 28. yıl dönümünde 4 Mart 2020 tarihinde Yenice İlçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

A Sahası devredilmedi, TTK’nın çalışma sahası Dahada genişledi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TTK Amasra A Sahasının özel sektöre devredileceğine ilişkin iddaların gerçekleri yansıtmadığını belirterek, Yapılan ruhsatlandırma ile Amasra B Sahası özel sektör, A Sahası da daha da genişletilerek TTK tarafından işletilmeye devam edilecek dedi.

Amasra da Madenciler Suriye Şehitlerimiz İçin Kur-an okuttu

Suriye İdlib’de Esat Rejim güçlerinin hain saldırısı sonucu şehit düşen 39 Mehmetçiğimiz için Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi Taşkömürü İşletmesi’nde çalışan maden işçileri Kur-an okuttu. 

Sendikadan HEMA’ya ruhsat devri işlemine sert tepki

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu Amasra A sahasındaki kömür ocaklarının ruhsat bölünmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi ’ne ait Amasra-A Sahası’nın bir bölümünün Maden Kanunu’na aykırı şekilde, Amasra-B Sahası’nda faaliyet gösteren Hattat Enerji ve Maden A.Ş.’ye (HEMA) ruhsat devri ile verilmesi uygulamasına tepki gösterdi.

GMİS: "HEMA Amasra TTK A Sahasının daraltılmasını istiyor"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra’da faaliyet gösteren Hattat Enerji ve Madencilik A.Ş’nin (HEMA) talebi üzerine Kurumun, Amasra Müessesesi ’ne ait Amasra-A sahasını daraltacak ve mevcut üretim rezervlerinin bir bölümünü de kapsayacak şekilde Amasra-B sahasını genişletmek üzere MAPEG’e başvuruda bulunduğunu açıkladı. HEMA’nın başvurusuna tepki gösteren GMİS, “Amasra-A Sahasının daraltılması Maden Kanunu’na aykırıdır. Kurumun MAPEG’e başvurusu ile ilgili hukuki süreci başlattık” dedi.

Amasra eski hükümlü işçi kura sonuçları

Amasra TTK’ya alınacak eski hükümlü işçiler için kura çekilişi yapıldı.

HEMA'da maaş alamayan işçiler eylem başlattı

Hattat Enerji ve Maden A.Ş’de (HEMA) çalışan 98 işçi, toplu sözleşmeden doğan farklar dahil 2 maaş alamadıklarını gerekçesiyle eylem başlattı. İş Kanunun 34. Maddesine istinaden işten kaçınma haklarını kullanarak eylem başlatan işçilere Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Başkanı Ertan Kaya’da destek oldu. Sendikaya bağlı eylemdeki işçileri ziyaret eden Kaya, şirketin süre uzatımlarına rağmen sözleşme şartlarını yerine getirmediğini ifade ederek TTK’dan Amasra B sahası rödövans sözleşmesini iptal etmesini istedi.

Platform: “B sahası HEMA’dan alınsın”

4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Amasra TTK İşletmesini ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesini ziyaret eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Bartın Platformu hem maden şehitlerini andı hem de şuanda HEMA tarafından işletilen Amasra B sahasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanları, Platform ve GMİS, 2005 yılından bu yana kömür çıkarılmadığını ifade ettikleri B sahasının HEMA’dan alınmasını ve TTK eliyle buradaki kömürün çıkarılmasını istedi.

GMİS’den madenciye grev bilgilendirmesi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü ve TTK Amasra Müessesesindeki madencileri ziyaret ederek Toplu İş Sözleşmesi ve grev süreciyle ilgili bilgilendirdi.

Madenci grev kararını aldı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı. “Bizi greve mecbur bırakanların ülkemize ve milletimize zarar vereceğini bir kez daha ifade ediyoruz” diyen GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Hükümetle anlaşamazlarsa 25 Ağustos’ta tüm iş yerlerinde grev pankartlarını asacaklarını söyledi.

Madenci grev tarihini belirledi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Zonguldak ve Bartın’daki madencileri yakından ilgilendiren TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bir kez da hükümet uyarıda bulunmak için toplandıklarını ifade eden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Hükümetin teklifinin elle tutulur hiçbir yanı yoktur. TTK ve MTA’da 60 günlük grev sürecimiz başladı. Anlaşma sağlanamaz ise TTK’da ve MTA’da greve başlayacağız. Bayram tatili ve idari tatil olasılığını da dikkate aldığımızda en uygun tarih olarak 6 Ağustos 2019 tarihi görünüyor” dedi.

GMİS: “Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) son yapılan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında aldığı karar sonrasında Amasra’da dahil olmak üzere Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumuna (MTA) bağlı tüm işyerlerinde okuduğu bildirgeyle hükümeti uyardı. GMİS, “Hükümetin ücret teklifini tartışmaya değer bulmuyoruz” dedi.

Bankoğlu: "Madencilerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız"

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi hakkında bir yazılı soru önergesi verdi.

GMİS: “Hükümetin zam teklifi kabul edilemez”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Zonguldak ve Bartın’daki maden işçilerini ilgilendiren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 28’inci Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) 18’inci Dönem Toplu İş Sözleşmeleri süreçlerinin devam ettiğini, bu sözleşmeleri ilgilendiren ve hükümet tarafından 9 Temmuz 2019 tarihinde açıklanan zam teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

TTK ve MTA’da grev süreci başladı

Zonguldak ve Bartın’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçilerle 28. Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) çalışan işçileri ilgilendiren 18. Dönem Toplu İş Sözleşmelerinde, arabulucu sürecinin sona ermesinin ardından 60 günlük grev süreci başladı.

TTK TİS’te arabulucu süreci devam ediyor

Zonguldak ve Bartın’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçileri yakından ilgilendiren ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında sürdürülen 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu süreci devam ediyor.

500 İŞÇİ İÇİN 3 İLDE KURA ÇEKİMİ YAPILDI

Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na alınacak 500 işçi için Bartın, Zonguldak ve Karabük’te kura çekimi gerçekleştirildi. 350’sinin Zonguldak, 100 adedinin Bartın, 50 tanesinin de Karabük’ten alınacağı işçiler belirlenirken, başvuran adaylarda heyecan içerisinde isimlerinin okunmasını bekledi. 5 bin 386 kişinin başvurduğu TTK için noter huzurunda yapılan çekilişte 100 asil ve 100 yedek üye belirlendi.

TTK kura çekimleri yarın

Türkiye Taş Kömürü Kurumuna (TTK) alınacak 500 işçi için kura çekimi yarın yapılacak. Bartın’dan TTK’ya alınacak 200 işçi için 5 bin 386 kişi başvururken binlerce insanın heyecanla beklediği kura çekimi Amasra Müessese Müdürlüğü konferans-sinema salonunda gerçekleştirilecek. Kura çekimi 09.00’da başlayacak.

TTK’YA 500 İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 1000 işçi için kura çekiminin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 500 işçi alımına ilişkin başvuru tarihleri, kura tarihleri ve illere göre alınacak işçi sayıları da belli olduğunu açıkladı. Bartın’dan 100 işçi alınacağını ifade eden Tunç, kura çekiminin 23 Mayıs 2019 tarihinde Amasra Müessese Müdürlüğü sinema salonunda yapılacağını söyledi. 500 işçi alımı içinse başvurular 6 Mayıs Pazartesi Günü başlıyor.

Amasra’da muhtarların sorunu temizlik

Amasra’daki mahalle muhtarları, banka müdürleri, TTK Amasra Müessese Müdürlüğü ve kooperatif başkanları, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bartın’da TTK kura çekimi heyecanı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak olan 100 yer altı pano üretim işçisi için kura çekimi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca’nın katılımıyla noter huzurunda Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Bartın’da 200 asil, 200 de yedek için kura çekimi yapılırken kuranın ilk talihlisi ise Mert Gülünç oldu.