Sigara Haberleri

Sigara Haberleri

Güvenli Eğitim ve Öğretim için tedbirler alındı

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine genelge gönderildi. Genelgeye göre, yeni eğitim öğretim döneminde çocuk ve gençlerin eğitim ve öğretimini güvenli bir ortamda sürdürebilmesi amacıyla başta uyuşturucu maddeler olmak üzere okul önleri ve yakın çevresinde öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara/açık sigara, tütün gibi maddeler ile kesici, delici, yaralayıcı gibi diğer unsurların satılması, taşınması ve bulundurulmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınması, öğrencilerin huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarının sağlanması, Öncelik dereceliler başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması amacıyla okullara kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği kontrol edilecek ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemine entegrasyonu tamamlanacağı, bu kapsamda genelge 'trafik tedbirleri' ve 'genel emniyet ve asayişe ilişkin tedbirler' olmak üzere 2 başlıkta toplandı.

Müdürlükten Dünya Tütünsüz Günü standı

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü sebebi ile Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Tütün Birimi ve Bartın Merkez Toplum Sağlığı Merkezi sigara bıraktırma polikliniği olarak günün anlamına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına Merkez Arap Camii önünde ödül almış “Sigara Bağımlılığı” resim sergisi kuruldu.

ÖZKAN’DAN SİGARA VE ALKOL ZAMMINA TEPKİ

Sigara ve alkol grubunda alınan yüzde 47,4 oranındaki ÖTV zammından sonra tüm sigara gruplarında 4 TL artış olurken alkol gruplarına da değişik oranlarda zamlar yansıtıldı. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan ise sigara ve alkol gruplarına yansıtılan zammın kaçak sigara satışlarına, kaçak alkol yapımına yönelimi artıracağı uyarısında bulundu.

Yeşilay’dan “Koronavirüs sigara içeni sever” mesajı

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklama yapan Yeşilay Bartın Şube Başkanı Ali Rıza Karakoyun “Yeşilay, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde “Koronavirüs sigara içeni sever” mesajıyla herkesi sigarayı bırakmaya davet ediyor. Sigara, solunum yolunu tahrip ederek koronavirüse yakalanma riskini artırırken tedavi şansını da düşürüyor. Yeşilay, sigarayı bırakmanın koronavirüs döneminde daha da önem kazandığını vurguluyor” dedi.

Bartın’da sokakta sigara içmek yasaklandı!

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs tedbirleri kapsamında Bartın’da şehir merkezi, Kozcağız ve Hasankadı Beldesindeki cadde ve sokaklarda sigara içilmesini yasakladı. Meclis, şehir merkezinde sigara yasağının olduğu cadde ve sokakları tek tek sayarken Bartın’daki koronavirüs hastalara ve temaslı vatandaşlara bunda sonra hasta bilekliği takılmasına da karar verdi.

Valilikten önemli kararlar açıklandı

Sigara içilmesi yasaklanan alanlar açıklandı. Pozitif vakalar için yeni gelişme

Sigara içme yasağı geldi

Bakanlıktan yeni genelge

Sigarayı bırakmak isteyenler Alo 171 sizi bekliyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol, cilt, dudak, gırtlak kanseri başta olmak üzere sigaranın sebep olduğu hastalıkları tek tek sıralayarak sigarayı bırakmak isteyenlerin Sigara Bırakma Danışma Hattı ALO 171’den veya Bartın Toplum Sağlığı Merkezinden destek alabileceğini söyledi.

Zabıta, 2019’da 264 iş yerini denetledi

Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından 2019’da yapılan denetimlerde şehir merkezindeki 264 iş yeri denetlendi. Denetimlerde görülen aksaklıklarla ilgili 56 esnafa tebliğde bulunulurken dilencilik, işgal, seyyar satış, kapalı alanda sigara tüketimi ve çevreye rahatsızlık vermek gibi çeşitli suçlardan 74 vatandaşa 11 bin 322 lira cezai işlem uygulandı.

Bartın’da kaçak sigara operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğünce Bartın’da kaçak tütün ve tütün mamulleri operasyonunda 8 bin 400 adet sahte bandrollü makaron ele geçirildi.

Bartın’da kaçak sigara operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğünce, şehir merkezinde yapılan kaçak tütün ve tütün mamulleri operasyonunda 10 bin 800 adet sahte bandrollü makaron ele geçirildi.

Özkan: "Sigarada siyah paket uygulaması başladı"

Sigara ve tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasının 5 Aralık tarihi itibariyle başladığını söyleyen Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, büfe, bakkal ve bayi esnafını en kısa sürede sigara satışlarında öncelikle mevcut paketlerin satışını yapması konusunda uyardı. Özkan, “Artık eski paketlerde üretim yapılmayacak” dedi.

Sağlıkçılardan Orduyeri’nde karbonmonoksit ölçümü

Sağlık İl Müdürlüğü, kasım ayının Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olması dolayısıyla şehir merkezindeki Orduyeri Mahallesinde vatandaşları akciğer kanseri konusunda bilgilendirdi. Müdürlük personeli, vatandaşlara aynı zamanda sigarayla vücuda giren 4 bin kimyasaldan biri olan karbonmonoksit ölçümü de yaptı.

Kasiyer dolandırıcısı yakalandı

Bartın’da özellikle ŞOK, BİM ve A-101 gibi marketlerden sigara türü ürünler alıp önce 100 TL veren ve para üstünü alırken kasiyerlere 50 TL yerine 5 TL verdiklerini söyleyip ikinci kez 50TL alan ve bu yöntemi neredeyse tüm marketlerde uygulayan şüpheli yakalandı.

Öğrenciye sigara içtiren işletmeye 20 bin TL ceza!

Bartın’da 18 yaşından küçük öğrenciler dahil içerisinde müşterilerinin sigara içmesine izin veren ve Nargile Sunum Belgesi olmadığı halde nargile satışı yapan bir kafeye yaklaşık 20 bin TL ceza kesildi. Ruhsatta yer almamasına rağmen yine içinde sinema tarzı oda bulunan kafe mühürlenerek işletmeden men edilirken öğrencilere sigara satışı yapan bir markete de 2 bin TL para cezası uygulandı.

Polis kaçak tütüne geçit vermedi

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Bartın’da bir işyerinde yapılan kontrollerde 231 paket içinde 4620 adet içi tütünle doldurulmuş içime hazır makaron diye tabir edilen sigara ve 19 kilo 400 gram kıyılmış tütün ele geçirildi.

Yeşilay'dan Dünya Tütünsüz Günü çağrısı

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Bartın Şube Başkanlığı’ca hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yeşilay Bartın Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun, bağımlılıkla mücadelede 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanan Yeşilay ile birlikte 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çağrısında bulunarak sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç ise 15-25 yaş arasındaki gençlerin sigaraya başlamada riskli bir dönemde olduğunu ifade etti.

3 dal sigaraya 14 bin TL ceza

İl Emniyet Müdürlüğünce okul çevrelerinde yaşı küçük okul öğrencilerine sigara satışı yapan işyerlerine yönelik yapılan kontrollerde bir kız öğrenciye 3 TL karşılığında 3 dal sigara satışı yaptığı tespit edilen 1 iş yeri sahibine 14 bin TL ceza uygulandı.

Bartın’da kaçak sigara operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Bartın’da yapılan kaçak sigara operasyonunda 271 paket içinde 5420 adet içi tütünle doldurulmuş içime hazır makaron diye tabir edilen sigara ve 18 kilo 300 gram kıyılmış tütün ele geçirildi.

1 yılda bin 9 kişi sigarayı bırakmak için başvurdu

Dumansız Hava Sahası Sistemi kapsamında 2018 yılında Bartın’da 11 bin 928 denetim yapılırken ilçelerde dahil olmak üzere toplam 7 bin 102 işletme denetlendi. Denetlemelerde sigara ve tütün mamulleri içme yasağını ihlal ettiği tespit edilen 38 işletmeye cezai işlem uygulandı. Yine aynı yıl Bartın’da bin 9 kişi sigarayı bırakmak için sigarayı bırakma polikliniğine başvurdu.

Kumluca’da kaçak tütün operasyonu

Kumluca Beldesi’nde jandarma ekiplerince TAPDK belgesiz tütün ve tütün ürünleri satışının yapıldığı tespit edilen bir işletmede 10 paket ve 3 karton içi tütün ile doldurulmuş sigara, 7 karton makaron, 5 paket kapalı tütün ve 12 bin 58 gram açık tütün ele geçirildi.

Erkekler daha çok sigara içiyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’nin tütün ve tütün mamulü kullanımında dünya genelinde 10. sırada yer aldığını söyledi. Türkiye’de 15 milyon kişinin tütün ve tütün mamulü kullandığını ifade eden Koç, tütün ve sigara tüketiminin kadınlarda yüzde 10,7, erkeklerde ise yüzde 37,3 oranında olduğunu kaydetti.

Dünyanın 3. Ölüm nedeni KOAH’a dikkat!

Dünya KOAH Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörünün sigara dumanı olduğunu söyledi. Koç, KOAH’ın günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline geldiğini kaydetti.

Bakkallarda Kara Kutu korkusu

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Sağlık Komisyonundan geçen ve TBMM Genel Kurulunun gündemine gelmesi beklenen Kara Kutu uygulamasıyla ilgili açıklamada bulundu. Uygulamanın hayata geçmesiyle sigaraların Kara Kutu içerisinde satılacağını ifade eden Özkan, bu durun bakkalları çok ciddi ekonomik sıkıntılara sokacağını söyledi. Kutunun üzerine sigaranın menşeinin ve ambleminin olmamasından dolayı uygulamanın sigara kaçakçılığını da artıracağına dikkat çeken Özkan bu durumun en çok geliri sigaradan elde eden teröre de ekonomik kazanç sağlayabileceğine dikkat çekti.

Taksiciler bu yaptırımlara dikkat! Para cezaları kapıda

Bartın Valiliği, vatandaşların ticari taksilerde güvenilir hizmet alabilmesi için yeni bir karara imza attı. Valilik tarafından alınan Ticari Taksilerde Güvenilir Hizmet Alımına İlişkin Karar kapsamında ticari taksiler için araç içerisinde sigara içilmesinden pazarlık usulü yolcu taşınmasına, ödeme konusunda sorun çıkarılmasından kısa ya da uzun mesafe nedeniyle yolcu almaktan kaçınılmasına kadar bir çok yaptırım bulunuyor. Üstelik bu yapıtımlara uymayanlara para cezaları da kapıda!

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için stant açtılar

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında şehir merkezinde Hükümet Caddesine ve Amasra İlçesine stant açıldı. Stantlarda vatandaşlar sigaranın zararları ve nasıl bırakabilecekleri konusunda bilgilendirildi.

Bartın’da “ Müşterek Türkiye Duman” uygulaması

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Bartın’da il genelinde "Müşterek Türkiye Duman" uygulaması kapsamında hem asayiş hem de kaçak sigara ve içki satışının önlenmesine yönelik uygulama yapıldı. 146 işyerinin denetlendiği uygulamada işletmeye 78 bin 576 TL idari para cezası kesildi.

324 KİŞİ SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN BAŞVURDU

Danışanların yüzde 85’i bıraktı

Soğuk havalarda gribe dikkat!

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, kış aylarında vatandaşların sıklıkla yakalandığı grip salgınıyla ilgili açıklamada bulundu. Basit önlemlerle gripten korunulabileceğini ifade eden Koç,  “Dengeli beslenin, yeterli miktarda su için, sigara içmeyin, stresten uzak durmaya çalışın, düzenli uyuyun, düzenli spor yapın” dedi.

Kışın korkulu rüyası girip!

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, kış aylarında vatandaşların sıklıkla yakalandığı grip salgınıyla ilgili açıklamada bulundu. Basit önlemlerle gripten korunulabileceğini ifade eden Koç,  “Dengeli beslenin, yeterli miktarda su için, sigara içmeyin, stresten uzak durmaya çalışın, düzenli uyuyun, düzenli spor yapın” dedi.