Etiketler

Cezalar yeniden belirlendi

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan kararlar doğrultusunda; yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlar için cezalar yeniden belirlendi. Buna göre; idari para cezasının Maliye Bakanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranına göre alt limiti 860 TL, üst limiti 3 bin 469 TL oldu.

Misafirliğe gittiler, jandarmaya yakalandılar

Bartın'da ev ziyaretine ceza

SGK’DAN KAYIT DIŞI İSTİHDAM UYARISI

Soysal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) çalışmaları sonucu kayıt dışı istihdamın yüzde 54’lerden yüzde 30’lara indiğini ifade eden SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, işverenleri ve vatandaşları bir kez daha kayıt dışı istihdama karşı uyardı. Sosyal güvenliğin faydaları, kayıt dışı istihdamın işveren ve işçiler üzerindeki etkinlerini tek tek anlatan Öztekneci, bir kişiyi 1 ay sigortasız çalıştıran işverene 11 bin 771 TL, 6 ay sigortasız çalıştırması karşılığında 41 bin 202 TL ve kişinin 1 yıl sigortasız çalıştırıldığının tespit edilmesi durumunda ise 76 bin 51 TL para cezası uygulandığını söyledi. Öztekneci, vatandaşların “ALO 170” Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi başta olmak üzere kayıt dışı istihdamı ihbar edebileceğini de kaydetti.

Valilikten otobüs ve minibüsler için yeni kararlar!

Şehirler arası yolcu taşıması yapan bazı firmaların HES kodu uygulamasına uymadıklarının tespit edildiğini açıklayan Bartın Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. Valiliğin aldığı karara göre; HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara idari para cezası uygulanacak. Kodu olmayan yolcuları kabul eden araçlar ise 10 gün süreyle seferlerden men edilecek.

Korona tedbirlerini ihlal edenlere toplam 1 milyon 878 bin 730 TL ceza

Bartın’da bugüne kadar güvenlik güçlerince koronavirüse karşı alınan tedbirleri ihlal eden toplam bin 505 kişiye toplam 1 milyon 878 bin 730 TL idari para cezası uygulandı. Yine tedbirlere uymayan 34 kişi hakkında da adli işlem yapıldı.

31 ilden gelenler Bartın'a alınmayacak

Valilikten duyuru, af yok, Hapis ve para cezası!

Kumar oynamaya toplam 3 bin 675 TL ceza

İl Emniyet Müdürlüğünce, şehir merkezindeki kıraathanelerde yapılan denetimlerde Köyortası Mahallesinde bulunan bir kıraathanede kumar oynadığı tespit edilen 3 kişiye bin 225 TL’den toplam 3 bin 675 TL para cezası kesildi.

Asansör bakımını yaptırmayanlara para cezası kapıda!

Bina sorumlularını binadaki asansörlerin periyodik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyaran Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, güvenli hale getirilmeden asansörün kullanıldığının tespit edilmesi durumunda bina sorumlularına veya kat maliklerine idari para cezası uygulanacağını söyledi.

2019'da çevreyi kirletenlere ceza yağmuru!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 2019’da Bartın’da ani, planlı ve şikayet olmak üzere 3 şekilde tam 252 çevre denetimi gerçekleştirdi. Yüzde 69’u ani olarak yapılan denetimlerde ise çevreyi kirletenlere toplam 57 bin 791,57 TL para cezası kesildi.

Egzoz ölçümü yaptırmayanlara ceza kapıda

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine bin 546 TL para cezası uygulanacağını açıkladı. Trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümü yaptırması gerektiğini belirten Özcan, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 TL idari para cezası uygulanacağını da kaydetti.

Eksik belgeli hayvan nakline 7 bin 200 TL ceza

Abdipaşa Beldesinde hayvan taşıyan bir aracı durduran Ulus İlçe Jandarma ekipleri, aracın arka kasasında bulunan hayvanların nakil taşıma belgesi, veteriner sağlık raporu ve 7 hayvanın da küpe numaralarının bulunmadığını tespit etti. Araçtaki hayvanların çalıntı olmadığı anlaşılırken hayvanları taşıyan araç sahibine eksik belgelerden dolayı toplam 7 bin 200 TL idari para cezası kesildi.

Bartın’da kaçak göçmen operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğünce Bartın şehir merkezinde drone destekli yapılan uygulamada Çayırlar mevkiinde durdurulan bir işçi servisinde çalışma izni olmayan 4 Afgan işçi yakalandı. Kaçak Afgan işçilerin olduğu minibüsün şoförüne 5 bin 660TL para cezası uygulanırken Emniyet Müdürlüğünün denetimlerinde 2019 yılının ilk 6 ayında toplam 75 kaçak göçmen Bartın’da yakalanarak sınır dışı edildi. Polis, kaçak göçmenlere gerekli adli işlemleri yapan polis, bunun yanı sıra toplam 73 bin 375 TL de idari para cezası uyguladı.

Zabıta affetmedi

Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hatalı araç parkı ve trafiğe kapalı alan ihlalini önlemek üzere gerçekleştirdikleri denetimleri yoğunlaştırdı. 75 zabıt varakasının tespit edildiği denetimlerde 51 kişiye 16 bin 320 TL para cezası uygulanırken seyyar satış yapmak, işgal ve dilencilik vb. gibi konularda Kabahatler Kanununa göre 16 kişiye toplam 2 bin 448 TL ceza uygulandı.

Bayramda 452 araca toplam 157 bin 330 TL trafik cezası

9 günlük Ramazan Bayramı tatili süresince İl Emniyet Müdürlüğünün Bartın’daki şehir içi ve bölge trafik sorumluluk alanlarında yaptığı trafik denetim ve kontrollerinde tam tam 4 bin 454 adet araç kontrol edildi. Kontrollerde ise trafik kurallarını ihlal ettiği tespit edilen 452 araca toplam 157 bin 330 TL idari para cezası kesildi. Bayram tatilinde Bartın’da 10 yaralamalı trafik kazası yaşanırken bu kazalarda 19 kişi yaralandı.

Bayram: “Galla Pazarında ceza uygulaması yapılmadı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, müdürlük personeli tarafından Galla Pazarında yapılan denetim ve denetim sonrasında yerli fide sattıkları için pazardaki satıcılara para cezası uygulandığına dair kamuoyunda çıkan söylemlerle ilgili açıklamada bulundu.

Emniyet kumara göz açtırmıyor

Bartın’da kahvehane, kıraathane, dernek ve kooperatif adı altında faaliyet gösteren yerlere yönelik İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan kumar operasyonunda kumar oynadığı tespit edilen kişilere 2 bin 880 TL para cezası uygulanırken kumar oynatan yerler ise faaliyetten men edilerek mühürlendi. Polis operasyonda ayrıca 2 bin TL’lik kumar parasına da el koydu.

Cezalı duruma düşen ölçü aletleri kullanıcıları dikkat!

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcılarının 28 Şubat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Müdürlüğe periyodik muayene başvurusu yapmaları halinde herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceğini duyurdu.

Trafikte bu yıl öncelik yayanın!

2019’u “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan eden İçişleri Bakanlığının ülke genelinde aynı anda başlattığı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Bartın’da da gerçekleştirildi. Trafikte yaya önceliğiyle ilgili hem vatandaşları hem de sürücüleri bilinçlendirmek amacıyla yapılan uygulama kapsamında il genelinde toplamda 136 yaya geçidinde 378 personel görev aldı. Uygulamaya katılan Bartın Valisi Sinan Güner, bu uygulamayla birlikte buna benzer uygulamaların yıl boyunca devam edeceğini söyledi. Karayolları Trafik Kanununda yapılan düzenlemeyle trafikte yayalara öncelik tanımayan sürücüleri 488 TL para cezası bekliyor.

Polisten okul önlerinde ve servislerde denetim

Çocuk ve gençlerin huzuru ve güvenliği için İl Emniyet Müdürlüğünce okul çevreleri, yaya geçitleri ve okul servislerine yapılan denetimlerde 950 kişi sorgulandı, 72 okul önü ve çevresi ve 68 okul servisi denetlendi. Denetimlerde 3 araca toplam 686 TL para cezası uygulanırken alkollü araç kullanan bir kişinin ehliyeti daimi olarak iptal edildi. Araması olan 5 kişi de yakalandı.

Bir gecede bin 978 kişi ve bin 50 araca kontrol

İl Emniyet Müdürlüğünce halkın huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla yılbaşı gecesi Amasra, Kurucaşile ve Ulus ilçe merkezleri de dahil olmak üzere yapılan kontrollerde bin 978 kişi sorgulandı, bin 50 araçta kontrol edildi. 93 ekip ve 200 personelin katıldığı kontrollerde 5 araca 4 bin 641 TL, kumar oynadıkları tespit edilen 5 kişiye de bin 295 TL para cezası kesildi. Aranan 4 şüpheli de yakalandı.

3 kişi yakalandı

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından vatandaşların huzurunun bozulmaması için yapılan denetimlerde 689 kişi sorgulandı, okul servisleri, diğer araçlar, umuma açık yerler, internet kafeler ve kafeler, park ve bahçeler de denetlendi. Denetimlerde aranan 3 kişi yakalanırken 1 araç trafikten men edildi, 5 araca toplam 921 TL para cezası kesildi ve kapalı alanda tütün mamulü tüketmekten toplam 372 TL idari para cezası uygulandı.

Aldatıcı zamlara para cezası!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Barış Özkan, Ticaret Bakanlığının maliyetleri döviz kuruna bağlı olmayan ürün satan kişilerin ürünlerine zam yapması durumunda bunu 'aldatıcı ticari uygulama' sayacağını söyledi. Bununla ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğüne girdiğini ifade eden Özkan aldatıcı ticari uygulama yapanlara 5 bin TL para cezası, bu uygulama ülke genelinde gerçekleştirilmişse 50 bin TL para cezası verileceğini kaydetti.

Kurban kesenler dikkat! Cezalar kapıda

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın’da Kurban Bayramı boyunca kurban satış ve kesim yerlerinin denetleneceğini söyledi. Kurban satış ve kesiminin belediyelerin belirlediği yerlerde yapılacağını ve kurban atıklarının belediyeler tarafından toplanacağını ifade eden Özcan, belirlenen yerler dışında kurban kesenlere 232 TL, kurban atıklarını çevreye atanlara da 450 TL para cezası kesileceğini kaydetti.

Günübirlik evlere ceza yağdı

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Bartın’da yapılan “Günübirlik Kiralanan Evler Uygulamasında” şehir merkezi ve ilçe merkezlerindeki 73 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. 13 ekip ve 30 personelin katıldığı uygulamada 5 Günübirlik Eve sisteme kayıtsız olarak faaliyet gösterdikleri için toplam 59 bin 425 TL para cezası kesilirken terör örgütüne üye olmak, hırsızlık, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama suçu gibi çeşitli suçlardan aranan iki kardeş yakalandı.

Bartın’da kumar, fuhuş ve şahıs operasyonu

Bartın Emniyet Müdürlüğü tarafından kumar, fuhuş ve aranan şahıslara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda aranan 5 şahıs yakalanarak cezaevine gönderilirken kumar oynandığı tespit edilen 4 iş yerine de işlem yapıldı. Kumar oynadığı anlaşılan 25 kişiye de 5 bin 256 TL para cezası kesildi. Fuhuş operasyonunda 6 ev mühürlendi.

AFDK Sincan’a cezayı kesti

Spor Toto BAL Ligi 6. Grup’ta temsilcimiz Bartınspor’la mücadele eden Sincan Belediyespor’a takım halinde sportmenliğe aykırı hareketten dolayı 750 TL para cezası verildi.

Tütün satan işletmeye 21 bin TL ceza!

İl Jandarma Komutanlığı tarafından 18 yaşından küçüklere tiner, bali, çakmak gazı satışı yapılabilecek yerlerin denetimi kapsamında 4 işyerine yapılan denetimlerde sarmalık, nargile, kapalı tütün ve karton makaron ele geçirildi. işletmelerden birine ise tam 21 bin 879 TL para cezası kesildi.

AFDK, Kırıkkale’ye faturayı kesti

Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK), Bartınspor’un 18 Mart 2018 tarihinde deplasmanda karşılaştığı Türk Metal Kırıkkalespor maçında çıkan saha olayları ve çirkin, kötü tezahüratta bulunulması nedeniyle Kırıkkalespor’a 2 maç seyircisiz oynama ve 5 bin TL para cezası kesti. Bunun dışında Kırşehir Belediyespor’a ve Karadeniz Ereğli Belediyespor futbolcusu Engin Baytar’a da ceza geldi.

Bartın’da “ Müşterek Türkiye Duman” uygulaması

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Bartın’da il genelinde "Müşterek Türkiye Duman" uygulaması kapsamında hem asayiş hem de kaçak sigara ve içki satışının önlenmesine yönelik uygulama yapıldı. 146 işyerinin denetlendiği uygulamada işletmeye 78 bin 576 TL idari para cezası kesildi.

Rakiplere ceza yağdı

Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK) Bartınspor’un ligdeki rakipleri Çubukspor’a 4 bin TL ile 1 maç seyircisiz oynama cezası verirken, Kırıkkalespor’a ise 2 bin 500 TL para cezası kesti.