Etiketler

Bartın Üniversitesi, "Uzaktan Eğitim Kapısı"na geçti

Bartın Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin ‘Dijital Türkiye’ çalışmaları kapsamında kamu çalışmalarında kalitenin artırılması ile kaynaklarının etkin kullanılması amacıyla yerli ve milli olarak tasarladığı “Uzaktan Eğitim Kapısı”na geçen ilk yükseköğretim kurumu oldu.

Bartın Üniversitesi, “Uzaktan Eğitim Kapısı”na geçen ilk üniversite oldu

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin ‘Dijital Türkiye’ çalışmaları kapsamında kamu çalışmalarında kalitenin artırılması ile kaynaklarının etkin kullanılması amacıyla yerli ve milli olarak tasarladığı “Uzaktan Eğitim Kapısı”na geçen ilk yükseköğretim kurumu oldu.

Müdürlükten balık ölümleriyle ilgili açıklama

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Irmağında yaşanan balık ölümleriyle ilgili açıklama yaptı. Müdürlük, yaşanan ölümlerin sudaki oksijen seviyesinin azalmasından kaynaklandığını söyledi. Müdürlük, “Mevsimsel koşullar itibarıyla yağış miktarının azalması, ırmakta su seviyesinin düşmesi nedeniyle oksijen yetersizliğinden kaynaklı balık ölümlerinin gerçekleştiği değerlendirilmiştir” dedi.

Bartın’da 56 koronavirüs vakası var

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Bartın’daki gazetecilerle bir araya gelen Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın’daki koronavirüs vakalarında son durumu açıkladı. Şu andaki vakaların neredeyse tamamının deniz için gelen ya da nişan, nikah ve kız isteme gibi sosyal hareketliliklerden kaynaklandığını ifade eden Güner, “11 Mart’tan bu yana test yapılan kişi sayısı 6 bin 769. Şu an 20’si hastanede toplam 56 vakamız var” dedi.

Uzun’dan Başsavcı Kaynak’a tebrik ziyareti

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Faruk Kaynak’a tebrik ziyaretinde bulundu.

9 kişi YEVDES kapsamında eğitim alacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarından ilk 5'te yer alan ve 2 projesi desteklenmeye değer görülen Bartın Üniversitesi’nde 9 kişi proje kapsamında eğitim programına katılacak.

YEVDES’ten 2 projeye destek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde yürütülen Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarından ilk 5’te yer alan Bartın Üniversitesi’nin 2 projesi Ar-Ge desteği alma başarısı gösterdi.

İl turizmine 4 milyon 750 bin TL kaynak aktarılacak

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) 2020 Yılı Bartın İli Turizme Yönelik KÖA MDP değerlendirme sonuçlarının açıklandığını belirterek; “Program kapsamında Bartın ili turizm altyapısına yönelik yaklaşık 4 milyon 750 bin TL kaynak aktarılacak” dedi.

Bankoğlu’ndan Kozcağız ziyareti

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, partililerle birlikte Kozcağız Beldesini ziyaret etti. Belde esnafı ve vatandaşlarla bir araya gelen Bankoğlu, "İsraf edilen kaynaklar, bu zorlu süreçte üreten, çalışmak isteyen yurttaşlar için harcanmalıdır. Yetersiz desteklerle övünülmemeli, gereği yapılmalıdır” dedi. Aysu Bankoğlu ayrıca Kozcağız Beledesine de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bartın Belediyesi İnsan Kaynakları

İş Güvenliği ve Giyim Malzemeleri alımı

Bartın Üniversitesi’nde ‘Sanal Kütüphane’ hizmette

Bartın Üniversitesi, Koronavirüs (KOVID-19) salgını nedeniyle eğitime ara verilen ve evde kalma tedbirlerinin uygulandığı bu günlerde, 7 milyon 833 bin 946 elektronik yayını öğrencilerinin ve öğretim elamanlarının kullanıma açtı. Ayrıca kullanıcılara Bartın Üniversitesi Kütüphanelerindeki 80 bin basılı kaynak arasında yer alan ders kitaplarının yüzde 20’sine de mail aracılığıyla ulaşma imkanı getirildi.

Enerji Kimlik Belgesi almayan ev sahipleri dikkat! 1 Ocak son

Enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma ya da soğutma sistemlerinin verimi gibi bilgileri içere Enerji Kimlik Belgesi'ni almayan Bartın’daki ev ya da bina sahipleri dikkat! 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacak.

Uzun: “ Açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun 5. katından atlayarak 32 yaşında ölen Öğretim Görevlisi Dr. Güneş Günay Sezer’in ailesi tarafından hakkında yapılan açıklamalara cevap verdi. Sezer’in gerek özlük haklarının ve gerekse akademik çalışma imkânlarının geliştirilmesi noktasındaki idari işlemlerin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde titizlikle yürütüldüğünü ifade eden Uzun, “İyi niyet ilkesi çerçevesinde bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen şahsımı hedef gösteren yorum ve açıklamalar kesinlikle doğru değildir ve gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

2020 Çalışma ve Yatırım Programı kabul edildi

İl Genel Meclisi, kasım gündemi çerçevesinde İl Özel İdaresinin 2020 çalışma ve yatırımlarının yol haritasını çizen 2020 Yılı Çalışma ve Yatırım Programını kabul etti. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeler, 2 gün süren görüşmelerin sonunda programı oy birliğiyle kabul ederken 55 milyonluk 2020 bütçesinden en büyük pay İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ile Yol Ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne ayrıldı.

Belediyenin 2020 bütçesi tam 122 milyon TL

Kasım ayı gündeminin ikinci oturumunu Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında gerçekleştiren Bartın Belediye Meclisi, 2020 gelir ve gider bütçesini tam 122 milyon TL olarak belirlendi. CHP grubu Belediyenin “Bartın’ı kalkındırmaya yönelik olmadığı” gerekçesiyle 2020 bütçesini kabul etmezken 2020 bütçesinde en büyük pay 43 milyon 843 bin TL İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne ayrıldı.

Bartın’da 1 yılda 6,9 milyon metreküp su kullanıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı belediye su istatistiklerine göre 2018 yılında Bartın’daki belediyeler tarafında su kaynaklarından toplam 6,9 milyon metreküp su çekildi. Ülke genelinde ise belediyelerce çekilen su miktarı 6,2 milyar metreküp oldu.

Irmakta tehlikeli bakteri alarmı

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, 2018 Çevre Durum Raporunu açıkladı. Rapora göre; Bartın geçen yıl 2. derecede hava kirliliği yaşanan 14 il arasında yer alırken raporun su kaynakları kısmında Bartın Irmağıyla ilgili ifadeler dikkat çekti. 2018 yılında Bartın Irmağında yapılan tahliller sonucunda ırmakta sudan insanlara bulaşarak insanları hasta eden ve tehlikeli bir bakteri türü olan Coli bakterisi oranının oldukça yüksek olduğu tespit edildi.

Bankoğlu: "Madencilerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız"

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi hakkında bir yazılı soru önergesi verdi.

MÜSİAD’tan Bartın’da turizm hamlesi

Bartın’daki yeni turizm kaynaklarını değerlendirip geliştirmek için Bartın’a gelen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan hem il ekonomisini yerinde gördü hem de ildeki turizm kaynakları ve Filyos Vadi Projesiyle ilgili bilgiler aldı. Bartın ziyaretinde MÜSİAD üyeleriyle de bir araya gelen Kaan, hem ülke hem de Batı Karadeniz Bölgesi ekonomisini kalkındırmak için çalıştıklarını söyledi.

Koç: “Hastalıklardan korunmanın en etkin yolu aşı”

Dünya Aşı Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, bir süredir yurt dışı kaynaklı olaylarla ilişkili olarak ülkemizde kızamık vakalarının görüldüğünü ifade ederek tüm hastalıklarda olduğu gibi çocukları kızamıktan korumanın en etkin yolunun aşı olduğunu söyledi.

TTK İŞÇİ ALIMLARI BAŞVURULARI 12 ŞUBAT’TA BAŞLIYOR

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın, Zonguldak ve Karabük bölgesinden Türkiye Taşkömürü Kurumu’na alınacak toplamda 1500 üretim işçisinin ilk etabı olan 1000 işçi alımı sürecinin başladığını belirterek, “Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yaşayan Bölge halkımıza ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’na hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’e ve TTK Yönetimine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Enerji Kimlik Belgesi almayan ev sahipleri dikkat! 1 Ocak son

Enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma ya da soğutma sistemlerinin verimi gibi bilgileri içere Enerji Kimlik Belgesi'ni almayan Bartın’daki ev ya da bina sahipleri dikkat! 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacak.

İcra takiplerinde elektronik dönem başlıyor

Abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan alacaklara ilişkin takip usulü, ticari davalarda zorunlu arabuluculuk, konkordato uygulamasına ilişkin hükümlerin revize edilmesi, hususlarını kapsayan kanun teklifinin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulunda tamamlandı. Kabul edilen kanun teklifiyle artık elektrik, su, telefon ve doğal gaz gibi abonelik sözleşmesinden kaynaklanan alacaklara ilişkin icra takiplerinin elektronik ortamda yapılması dönemi başlayacak. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, kanun teklinin hayırlı olmasını diledi.

Kalaycı’dan Madenciler Günü mesajı

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü münasebetiyle mesaj yayınladı. Kalaycı, mesajında; dünyanın en zor ve anlamlı mesleklerinden birisi olan madenciliğin yer altı ve yer üstü kaynaklarını insanlığın yanı sıra Türkiye'nin istifadesine sunan maden emekçilerinin anlamlı günlerini en kalbi duygularla kutladığını belirtti.

HİDRO’2020 Bartın Üniversitesi’nde düzenlenecek

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Mustafa Aral’ın çağrılı konuşmacı olarak katıldığı “Hidro'2018-Ulusal Hidrojeoloji ve Su Kaynakları Sempozyumu” 2020 yılında Bartın Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERE BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABER

Hattat Holding Enerji ve Maden A.Ş tarafından işten çıkarılan 204 maden işçisi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılan görüşmeden beklenen sonuç çıkmadı. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’la telefonla görüşen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Benli, Hattat’tan işten çıkarılan işçilerin 52 gün alacaklarının ve bayram ikramiyelerinin 1,5 ay içerisinde işçilere ödenmesinin sözünü aldı. Ancak Mehmet Hattat’tan işçilerin işe geri alınacağına ve kıdem ve ihbar tazminatlarının ne zaman ödeneceğine dair bir söz gelmedi.

Kuru beton asfaltta hedef belirlendi

İl Genel Meclisi, ağustos ayı gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun gündemin ilk toplantısında İl Özel İdaresinin Bartın’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özel İdarenin öz kaynaklarıyla kurulan ve Bartın’da bir ilk olan Beton Santrali ile Kilit Parke Tesisinin üretime geçtiğini ifade eden Dursun, Bartın’da 85 kilometreye varan standardı yüksek yoların büyük bir bölümünün kuru beton uygulamasıyla asfalt yapılacağını söyledi. Dursun ayrıca eğitim yatırımları kapsamında 2018 yılı içerisinde Kurucaşile, Kozcağız ve Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü olmak üzere 3 anaokulunun yapılacağını da kaydetti.

Kırşanlı: “Hizmet yarışında ipi göğüsleyeceğiz”

MHP İl Başkanlığı, 24 Haziran seçimlerine bir hafta kala değerlendirme toplantısı yaptı. MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik toplantıda Kozcağız’a ilçelik konusunda verdikleri sözle ilgili “Genel Başkanımızın 100 il 1000 ilçe projesinden kaynaklanan bizimde kendisiyle yapmış olduğumu görüşmelerden aldığımız sözlerden kaynaklanan bir sözümüzdür. Bizler afaki asla konuşmamışızdır” derken Seçimde kullanılacak oy pusulalarını örnekleriyle anlatan MHP 1. Sıra Bartın Milletvekili Adayı Orhan Kırşanlı ise “Bu seçimde bizim için tek bir oyun bile önemi var” ifadelerinde bulundu. MHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Savaş Buyurmadan insanlarda oluşan algılara değinerek Cumhur İttifakının 2023’e kadar geçerli olduğunu vurguladı.

Tunç’tan işçiye tam destek

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA)’nın taşeron firması tarafından birkaç aydır maaşlarını alamadıkları için Tarlaağzı’nda eylem yapan işçiler, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un gerek Enerji ve Tabi Kaynak Bakanlığı gerekse Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’la yaptığı ısrarlı görüşmeler sonucu maaşlarını aldı. İşçiler yine Tunç’un bu girişimleriyle yeniden işe başlarken Tunç’la Mehmet Hattat arasındaki son telefon görüşmesi tartışma konusu oldu. HEMA yetkilileri görüşmenin içeriği ve işçilerin maaşlarıyla ilgili basın açıklaması düzenlerken açıklamadaki çelişkili ifadeler dikkatlerden kaçmadı.

Tunç’tan MÜSİAD iftarında işadamlarına müjde!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ramazan dolayısıyla iftar verdi. İşadamları, siyasetçiler ve il protokolünün katıldığı iftarda MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy yaptığı konuşmada ülkemizin şuanda yaşadığı sancıların büyümeden kaynaklandığını söyledi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’ta iftarda yaptığı konuşmada 380’lik trafo merkezi inşaatının bir iki ay içerisinde tamamlanacağını müjdeledi. Bartın Valisi Nusret Dirim de il nüfusunun son zamanlarda arttığına dikkat çekti.