Kar Haberleri

Kar Haberleri

Bartın’da ormanlara giriş 31 Ekim’e kadar yasak!

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonlarında alınan karar gereğince Bartın’da 31 Ekim’e, Karabük’te 1 Ekim’e ve Zonguldak’ta da 30 Ağustos’a kadar ormanlara giriş ve çıkışın yasaklandığını açıkladı.

Özel İdare gelirlerinde hedef 130 milyon TL

Ağustos ayı gündemi toplantılarında özellikle İl Özel İdaresiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Özel İdarenin yıl sonu gelirinin 130 milyon TL’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi. 40 milyon TL’nin üzerinde bir ek gelir ve gider bütçesi hazırlanacağını ifade eden Başkan Dursun, kışın karla mücadele çalışmaları kapsamında Özel İdareye destek olmak amacıyla belirlenecek köy muhtarlıklarına traktör ile kullanılacak olan kar bıçakları alacaklarını kaydetti.

Amasra'ya ilk kruvaziyer gemisi geldi

Amasra İlçesine ilk kruvaziyer gemisi geldi. 350 yolcu ve 300 kişilik mürettebatıyla Rusya’dan demir alan “Astoria Grande” isimli gemi sabah saatlerinde Amasra’ya geldi. İlk kuriveziyer geminin yolcularını ve mürettebatını Bartın ve Amasra protokolü karşıladı. Yabancı turistler, Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü gibi Amasra’nın tarihi, doğal ve turistik yerlerini gezdi.

Karaköy'de tapu sevinci

Bartın Belediyesince Karaköy Mahallesi sakinleri için Bartın Belediyesi 140. Yıl Parkı’nda tapu dağıtım töreni gerçekleştirildi. Hak sahiplerine tapularının hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 41 hak sahibine 28 adet tapunun dağıtıldığını söyledi. Akın ayrıca Aladağ bölgesine 500 tapuyla ilgili çalışma yaptıklarını da kaydetti.

Tunç: “Kozcağız’ı doğalgaza kavuşturuyoruz”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Kozcağız Beldesinde başlayan doğalgaz çalışmalarını İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman ve teşkilat mensupları ile birlikte takip ederek, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Akdeniz’den taksimetre ayar ücretleriyle ilgili açıklama

Taksimetre ayarlama ücretlerinin taksici esnafını zorladığını ifade eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Bu ekonomide 5 dakikalık işlemden bin 500 TL almak adil değil. Taksimetre ayarlama yetkisi ilgili kuruluşlara verilmelidir” dedi.

Bartın ihracatta büyük düşüş

Bartın'da ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 94,2 azalarak 2,2 milyon dolar, ithalat yüzde 12,1 artarak 0,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Komşu illerden Zonguldak'ta ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 2,2 artarak 86,6 milyon dolar, ithalat da yüzde 22 artarak 191,3 milyon dolar olurken Karabük'te ise ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 35,1 milyon dolar, ithalat yüzde 25,6 azalarak 83,1 milyon dolar oldu.

Doğalgaz dönüşümü yapılacak

HAKKARİ İL ÖZEL İDARESİ Doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak.

Bartın’da araç sayısı 55 bine yaklaştı

Bartın’da Haziran ayında 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Motorlu kara taşıtları sayısı Haziran ayı itibarıyla 30 bin 849’u otomobil olmak üzere 54 853 oldu. Zonguldak’ta da Haziran ayı itibarıyla 99 bin 707’si otomobil olmak üzere 164 556 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken Karabük’te bu rakam 41 bin 989’u otomobil olmak üzere 68 bin 908 oldu.

Meclisin ağustos gündemi belli oldu

İl Genel Meclisinin Ağustos gündemi belli oldu. Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanacak olan Meclis Üyeleri, ağustos gündemi çerçevesinde herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde 4 maddeyi görüşüp karara bağlayacak.

BARTIN’A YENİ ENERJİ NAKİL HATLARI YAPILACAK

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazetede yayımlanarak Hasankadı-Eskiemirler-Aşağıdere enerji nakil hattı İle Organize Sanayi Bölgesi-Kurtköy-Derbent enerji nakil hattı inşası için acil kamulaştıma kararı çıktığını açıkladı.

81 ile boğulmalara karşı tedbir genelgesi!

İçişleri Bakanlığınca Bartın Valiliğiyle birlikte 81 il Valiliğine “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler” genelgesi gönderildi. Son dönemde meydana gelen boğulma vakalarına karşı valilikleri uyaran Bakanlık, valiliklerden can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet vb. yüzülebilir yerlerin her yıl mart ayının sonuna kadar “yüzme alanı” olarak belirlenmesini istedi.

Karayolu işleri yapılacak

Karayolu işleri yapılacak

Akın’dan gazetecilere anlamlı plaket

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Bartın’daki yerel ve ulusal kuruluşlarda çalışan basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya gelen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kamuoyunu bilgilendirmek adına fedakarca çalışan basın mensuplarına plaket takdim etti.

Vali Arslan, Basın Bayramında gazetecilerle buluştu

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Bartın’daki basın mensuplarıyla bir araya gelen Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Kamuoyunun bilgi alma ihtiyacını karşılayabilmek için mesai mefhumu gözetmeden, her türlü zor şartlar altında, özverili bir şekilde görevlerini ifa eden başta Bartın’daki yerel basın mensuplarımız olmak üzere, tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum. Gazeteci arkadaşlarımızın hepsine çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Tunç, Basın Bayramını kutladı

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Günü ve basından sansürün kaldırılmasının 114. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Tunç mesajında, basının, demokratik hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek, basının özgürce yayın yapabilmesi, halkın doğru haber alma ihtiyacını karşılaması hepimizin önceliğidir. Doğru, ilkeli yayın yapan tüm basın emekçilerimizin 24 Temmuz basın bayramını kutluyorum” dedi.

Akaryakıt alınacak

BAYBURT İL ÖZEL İDARESİ Akaryakıt satın alacak.

Muhasebe ücretlerine yüzde 50 zam!

Bartın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) üyeleri, Oda Başkanı Tuncay Maden başkanlığında toplandı. Toplantıda mali müşavirlik hizmet bedellerine yüzde elli zam yapılmasına karar verildi.

Tunç’un karantina süreci bitti

Covid-19’a yakalanan ve evinde karantinada olan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un karantinası bitti. Sosyal medyadan karantina sürecinin sona erdiğini açıklayan Milletvekili Tunç, eşi Fatma Tunç’un ise karantina sürecinin devam ettiğini ifade etti. Haberi yapımı yeni tamamlanan Amasra Hükümet Konağı önünden selfie çekerek duyan Tunç, bu fotoğraflara da “Amasra Hükümet Konağı da çok güzel olmuş bu arada” notunu düştü.

Akaryakıt alınacak

İNEBOLU ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ Akaryakıt satın alacak.

Orman alanlarına giriş yasaklandı

AFAD Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre artan sıcaklık değerleri sonrasında olabilecek orman yangınlarına karşı uyardı. Başkanlığın Bartın dahil 81 ildeki valiliklere gönderdiği “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu genelgeyle, sıcaklık artışıyla birlikte orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artırabileceği belirtilerek, dikkatli olunması istendi. Genelgeye göre, 31 Ağustos’a kadar orman alanlarına giriş yasak!

Kozcağız Köprüsünün yıkımına başlandı

1963 yılından beri hizmet veren ve son sel afetinde zarar gördüğü için ulaşıma kapanan Kozcağız Köprüsünün yıkımına başlandı. Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman 59 yıldır hizmet veren köprünün yerine yeni köprünün yapım çalışmalarına başlandığını ifade ederek ulaşımın servis yoluyla yapılacağını söyledi.

Sera ve fındık tel çit kurulumuna hibe!

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında 250 metrekare sera kurulumu ve fındık dikili alanlarda tel çit kurulumu için bireysel hibe başvuruları başladı. Hibelerden yararlanmak isteyen çiftçiler 29 Temmuz’a kadar Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ulus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurabilecekler. Sera kurmak isteyen çiftçilere yüzde 75, tel çit kurulumu yapmak isteyen fındık üreticilerine ise yüzde 70 hibe desteği sağlanacak.

Karayolu işleri yapılacak

MARDİN VALİLİĞİ YATIRIM İZLEME VE KOORDİNASYON BAŞKANLIĞI Karayolu işleri yaptıracak.

Haziranda 228 konut satıldı

Zonguldak’ta da Haziran ayında 473’ü ikinci el olmak üzere 676 konutun satışı yapılırken bu rakam Karabük’te 384’ü ikinci el olmak üzere 463 oldu. Bartın’da Haziran ayında 184’ü ikinci el olmak üzere 228 konut satıldı.

Yürüyüş parkuru yapılacak

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Yürüyüş parkuru yapacak.

Akdeniz “Ücretsiz yolcu desteği arttırılmalı”

Artan akaryakıt fiyatlarına dikkat çeken Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, 65 yaş ve üstü vatandaşlar, öğrenci, engelli, polis, basın mensubu gibi toplumun farklı kesimlerini kapsayan ücretsiz yolcularda Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerine verilen desteklerin arttırılmasını istedi. Başkan Akdeniz, Özel Halk Otobüslerinin bununla ilgili taleplerini içeren dilekçeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a ilettiklerini söyledi.

Kenan Dursun Covid’e yakalandı

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Covid-19’a yakalandığını açıkladı. Karantina sürecini evinde geçirdiğini ifade eden Başkan Dursun, durumunun ilk günlere göre daha iyi olduğunu ifade etti.

Mustafa Yaman kabri başında anıldı

Ankara’da Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yapılan saldırıda, şehit edilen Şehitler Cami İmam Hatibi Mustafa Yaman, Bartın’daki kabri başında anıldı.