Dursun Koç Haberleri

Dursun Koç Haberleri

Koç’a hem teşekkür hem veda yemeği

Sağlık İl Müdürlüğü personeli, Niğde’ye atanan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç’a düzenlediği yemekle veda etti. Veda yemeğine Bartın Valisi Sinan Güner ve eşi Beyhan Güner de katıldı.

Sağlık İl Müdürü Koç, Niğde’ye atandı

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Niğde İl Sağlık Müdürlüğüne atandı.

Yeşilay'dan Dünya Tütünsüz Günü çağrısı

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Bartın Şube Başkanlığı’ca hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yeşilay Bartın Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun, bağımlılıkla mücadelede 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanan Yeşilay ile birlikte 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çağrısında bulunarak sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç ise 15-25 yaş arasındaki gençlerin sigaraya başlamada riskli bir dönemde olduğunu ifade etti.

Yenidoğan taramasında büyük başarı

Ulusal Fenilketonüri Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’de 2002 yılında taraması yapılan yenidoğan oranının yüzde 59,2 iken, tarama oranlarının artık yüzde 97’lerin üstünde olduğunu söyledi.

Koç: “Kemik sağlığı için süt tüketin”

Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, bireylerin bebeklikten yaşlılık evresini de kapsayarak kemik sağlığını koruma ve kemik kırılganlığını en aza indirebilmek için süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Koç: “Hastalıklardan korunmanın en etkin yolu aşı”

Dünya Aşı Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, bir süredir yurt dışı kaynaklı olaylarla ilişkili olarak ülkemizde kızamık vakalarının görüldüğünü ifade ederek tüm hastalıklarda olduğu gibi çocukları kızamıktan korumanın en etkin yolunun aşı olduğunu söyledi.

10 ayda 2 bin 557 çocuk tarandı

Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın’da 18-36 ay arasındaki tüm çocuklar aile hekimleri tarafından otizm risk faktörleri bakımından değerlendirildiğini söyledi.

Bartın’da Yaşlılar Haftası etkinlikleri

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç ve sağlık personeli Yaşlılar Haftası dolayısıyla Bartın’da evde sağlık hizmeti alan yaşlıları evinde ziyaret etti. Hafta dolayısıyla yine Bartın Şehit Cem Kanbur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde 2019 Yılı Bartın Evde Sağlık Hizmetleri Swot Analizi ve Ödül Programı gerçekleştirildi.

Koç’tan Pulmoner Rehabilitasyon açıklaması

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntem olduğunu ifade eden Koç Pulmoner Rehabilitasyon programının en az 8 hafta ve toplam 24 seans uygulanması gerektiğini söyledi.

50 yaş üstündeki kadınlar ve erkekler dikkat!

Halk ağzında Kalın Bağırsak Kanseri olarak bilinen Kolorektal Kanserle ilgili açıklama bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, ülkemizde 50 yaş üstündeki her kadın ve erkeğin Kalın Bağırsak Kanseri olma riski taşıdığını bu nedenle 50 ile 70 yaş arasındaki kadınların ve erkeklerin en az 2 yılda bir ücretsiz tarama yapabileceğini söyledi.

Kumluca 112’de ilk nöbet

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, yapımı tamamlanan Bartın 10 Nolu Kumluca Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonun faaliyete başladığını söyledi.

Erkekler daha çok sigara içiyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’nin tütün ve tütün mamulü kullanımında dünya genelinde 10. sırada yer aldığını söyledi. Türkiye’de 15 milyon kişinin tütün ve tütün mamulü kullandığını ifade eden Koç, tütün ve sigara tüketiminin kadınlarda yüzde 10,7, erkeklerde ise yüzde 37,3 oranında olduğunu kaydetti.

İşte Türkiye’de görülen en sık kanser türleri!

Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’de erkeklerde en sık akciğer ve prostat kanserinin, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğünü söyledi. Meme kanserinin her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam ettiğini ifade eden Koç, hem erkeklerde hem de kadınlarda da en sık bağırsak kanserinin görüldüğünü kaydetti.

Bartın’da 2018’de 37 verem hastası tedavi edildi

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın’da 2018 yılında toplam 37 verem hastasının tedavi edildiğini ve 7 hastanın da Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) takibinde olduğunu söyledi. Koç ayrıca Türkiye’de verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz yapıldığını kaydetti.

En az bir defa aile hekiminizi ziyaret edin!

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıklı Bir Yaşam İçin “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” İletişim Kampanyasıyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, sağlığın korunması, erken teşhis ve tanı için yılda en az bir defa aile hekiminin ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bin 651 AIDS

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Ülkemizde, 1985’ten 15 Mart 2018 tarihine kadar doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan bin 651 AIDS vakasının olduğunu söyledi.

10 ayda 110 kadın şiddet gördü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın’da şiddet mağduru kadın sayısının yıllar içerisinde artık gösterdiğini söyledi. Koç, 2018 yılı ilk on ayında 110 kadının şiddete maruz kaldığının tespit edildiğini kaydetti.

4 erkekten 1’i akciğer kanseri

Kasım ayının Akciğer Kanseri farkındalık ayı olması dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’de kanser olan her 4 erkekten 1’nin Akciğer Kanseri olduğunu söyledi.

Dünyanın 3. Ölüm nedeni KOAH’a dikkat!

Dünya KOAH Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörünün sigara dumanı olduğunu söyledi. Koç, KOAH’ın günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline geldiğini kaydetti.

Bartın’da Diyabet Okulu açılacak

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın Devlet Hastanesinde bir Diyabet Okulu açmayı planladıklarını söyledi. Koç, bununla ilgili çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Organ bağışlayın, geleceğe yatırım yapın!

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, “Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da ve Ülkemiz’ de yüzde 85 ve yüzde 96’dır” dedi.

Koç’tan Lösemili Çocuklar Haftası açıklaması

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu. Her çocuğun çok özel olduğunu ifade eden Koç, toplumun her bireyinin, lösemili çocuklar ve ailelerinin karşılaştıkları sorunların çözümüne katkıda bulunmak için kendine “Ben ne yapabilirim?” sorusunu sorması gerektiğini söyledi.

Koç’tan Kızılay’a Kızılay Haftası ziyareti

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç Kızılay Haftası dolayısıyla Türk Kızılay’ı Bartın Şubesini ziyaret etti. Türk Kızılay’ı Bartın Şubesi Başkanı Rıza Çakın, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüleri ile bir araya gelen Koç, Kızılay Haftasının Kızılay’ın karşılıksız sunduğu hizmetlerin kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Koç’tan Hasta Hakları Günü ziyaretleri

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Hasta Hakları Günü dolayısıyla Bartın’daki kamu ve özel sağlık kuruluşlarını ziyaret etti. Hasta ve hasta yakınlarının hasta hakları ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde Koç, hasta hakları ile sağlık çalışanlarının haklarının birbirini desteklediğini söyledi.

Sağlık İl Müdürlüğünde Sıfır Atık eğitimi

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında 180 kişiye toplam 7 oturumda eğitim verildi. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, proje çerçevesinde Müdürlükte geri dönüşümü mümkün olan atıkların ayrı ayrı toplanacağını ve suretiyle lisanslı bertaraf ve geri kazanım tesislerine gönderileceğini söyledi.

Meme kanserinde mücadelede erkan tanı önemli!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Meme Sağlığı Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Meme kanseri ile mücadelede en önemli noktanın erken tanı olduğunu vurgulayan Koç, kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gerektiğini söyledi.

Koç’tan Dünya Artrit Günü açıklaması

Dünya Artrit Günüyle ilgili açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, kilo vermenin bel ağrısı riskini azalttığını söyledi. Koç “Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz” diyerek vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi.

Gençler kendilerini yalnız mı hissediyor?

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlendiğini ifade etti. Koç, Bu tema çerçevesinde yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı, uzun vadeli çalışmalarımızda ise gençlerin dayanıklılığını arttırmayı ve önlenebilir ruhsal hastalıkları önlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Koç’tan Sağlık Raporu Operasyonuyla ilgili açıklama

Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, Kastamonu merkezli 10 ilde yapılan ve aralarında Bartın’ın da bulunduğu Sağlık Raporu Operasyonuyla ilgili açıklamada bulundu. Dursun, 100 kişinin göz altına alındığı operasyonda Bartın Devlet Hastanesinden 4 sağlık çalışanının gözaltına alındığına dair iddialar gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kalp damar hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni!

Dünya Kalp Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Türkiye’de 2013 yılında ölen her 5 kişiden 2’sinin ölüm nedenin kalp-damar hastalığına bağlı nedenler olduğunu söyledi. Koç, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için sağlıklı yaşam önerilerinde de bulundu.