Etiketler

Memur-Sen “Macron, İslam’dan korkuyor”

81 ilde yapılan eş zamanlı açıklamayla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam'a yönelik açıklamalarına tepki gösteren Memur-Sen Bartın İl Temsilciliği, “Biz insanız, elbette inancımızı ve değerlerimizi koruyacağız. Bizim gözümüzde Macron ve benzerleri emperyalistlerin amelesi, kapitalistlerin, finans baronlarının hademesidir. Güzel ahlak için gönderilmiş Hz. Resulü hakaretlerine konu eden zihniyet, dünya üzerinden silinmeye mahkûmdur” dedi.

Karaman, kalbine yenik düştü

Bartın Barosu Avukatlarından Hakan Karaman, dün gece geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Barodan genel kurulların ertelenmesine tepki

Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Bartın İl Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından baro genel kurullarının 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesine tepki gösterdi. Hıfzıssıhha kurullarının baroların genel kurullarını erteleme gibi bir yetkisinin olmadığını öne süren Parlatır baroların organlarının belirlendiği genel kurulların ertelenmesinin avukatların iradelerine ipotek koyulması” anlamına geldiğini savundu.

Valilikten etkinliklerle ilgili yeni karar!

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 2 Ekim 2020 tarihinden itibaren 1 Aralık 2020 tarihine kadar Bartın genelinde dernekler, vakıflar gibi sivil toplum kuruluşları, odalar, borsalar, barolar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile federasyon, konfederasyon üst kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan genel kurul, geniş katılımlı toplantı ve benzeri etkinliklerin ertelenmesine karar verdi.

Adli yıl açıldı

Yeni adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle açıldı. Avukatlar yeni adli yılın açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunarken Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, Hâkimler ve Savcılar Kurulun (HSK) yapısına ve ülkemizdeki hukuk fakültelerinin yeterliliklerine dikkat çekti.

Bankoğlu’ndan Avukatlık Kanunu değerlendirmesi

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri tamamlanan Avukatlık Kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bankoğlu: "AKP iktidarı olarak yarın, öbür gün 'çoklu baro sistemi' yanlışmış kandırıldık derseniz, 'dislike' basacak, beğenmedim diyecek ortamınız da olmayacak" dedi.

Bankoğlu “Çoklu baro teklifine karşıyız”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Adalet Komisyonu'nda 5 gün sonunda görüşmeleri tamamlanan Avukatlık Kanunu Teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bankoğlu: "Baroların işlevselliğini azaltma hamlesi olan ve çoklu baro öngören bu teklife başından beri karşıyız. Ülkedeki tüm barolarla fikir birliği içerisinde, biz de savunma susturulamaz” dedi.

Bankoğlu’ndan ziyaret turu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, görevlerine yeni başlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç ile İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder'i ziyaret etti. Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile de görüşen Bankoğlu, Bartın Eski Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’e de veda ziyaretinde bulundu.

Parlatır: “Meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz”

Baroların bölünmesinin parçalanmasının bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacağını ifade eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Barolar çoklu baro kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır” dedi.

Bankoğlu: “Savunma susturulamaz!”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda barolara yapılan engelleme ve müdahale hakkında konuşarak "Baroları bölüp parçalama çabaları sonuç vermeyecektir. Bizler, önünü kimseye iliklemeyen gerçek hukukçuların daima yanındayız. Savunma susturulamaz!" dedi.

Baro “Yürüyüşün engellenmesi hukuka aykırıdır”

Avukatlar Kanununda yapılmak istenen değişikliğe karşı tepki göstermek için baro başkanları tarafından Ankara’ya yapılan yürüyüşle ilgili açıklama bulunan Bartın Barosu, polisin baro başkanlarına Ankara’da müdahale ettiğini söyledi. 200 metrelik sembolik yürüyüşleri hukuka aykırı olarak engellendiğini ifade eden Bartın Barosu “Ankara’ya girişi engellenen yalnızca baro başkanlarımız değildir, tüm avukatlardır, demokrasidir, hukuktur, vatandaşların temel hak ve özgürlükleridir” dedi.

Parlatır “Avukatlık Kanundaki değişikliğe karşıyız”

Avukatlık Kanunda yapılmak istenen değişiklikle ilgili açıklamada bulunan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Vatandaşı savunma hakkından mahrum etmemek, bireyin savunma ve adalete erişim hakkının kısıtlanmasına veya ortadan kaldırılmasına mani olmak adına yapılmak istenen değişikliklere karşı çıkıyoruz” dedi.

Barodan Avukatlık Kanundaki değişikliklere tepki

Bartın Barosu, Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik yapılan değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

Tunç, Erbaş’a linç girişimine bulunanları kınadı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Cuma hutbesinde Kur’an-ı Kerim’den okuduğu ayetler ile ilgili olarak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunan Ankara ve İzmir Barolarını kınadı. Tunç, Erbaş’a yönelik linç girişiminin onun şahsında İslam dinine yönelik olduğunu söyledi.

Parlatır “HSK’nın yapısı değişmeli”

5 Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, ülkemizde adalete güven duygusu azaldığını ifade ederek “Yargı Reformu için ilk adım için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının değiştirilmesi gerekmektedir. HSK'nın yapısının değişmediği, Adalet Bakanı ile yardımcısının olduğu kurulda, her reform adı altındaki düzenleme sadece bir yasa değişikliğinden ibaret kalır” dedi.

Baro “Çocuk istismarı infaz kapsamına alınmamalı”

Bartın Barosu üzerinde çalışılan infaz yasasıyla ilgili Türkiye’deki 80 baroyla birlikte ortak basın açıklaması yaparak çalışmaları endişeyle izlediklerini söyledi. Baro, “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun istismarı suçları infaz indirimi kapsamına alınmamalıdır” dedi.

Baro’dan “Avukatınızla yüz yüz görüşmeyi erteleyin” önerisi

Bartın Barosu, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlardan bu 2 haftalık süreçte avukatlarının bilgisi dahilinde görüşmelerini istedi. Baro vatandaşların avukatlarından telefon başta olmak üzere her türlü iletişim yoluyla dosyaları hakkında bilgi alabileceklerini söyledi.

Tukuş, “Kadının insan hakları kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz”

Bartın barosu kadın hukuku komisyonu başkanı Av. Elmire Tukuş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu. Tukuş yaptığı yazılı açıklamada  “Cumhuriyet devrimleri ve kadının insan hakları kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Baro’dan etik kurallara “Şeri hukuk” tepkisi

14 Aralık’ta Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar" hakkında açıklama yapan Bartın Barosu, etik kuralların içinde şeri hukukun referans alındığını söyledi. Baro, “Şer’i hukuka dayalı referanslarla Etik Kurallar belirlenmesi, Anayasamızdaki laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğu kadar, Cumhuriyet’in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır” dedi.

Baro: “Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun”

Bartın Barosu, Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM’la ortak bir açıklama yaparak kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınadı.

Tunç’tan Bartın Adliyesine yeni adli yıl ziyareti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’i, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Engin Şafak’ı ve Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ile Baro avukatlarını ziyaret etti.

Parlatır: “Baroları ayrıştırmak fayda sağlamaz”

Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da açılan yeni adli yıl dolayısıyla düzenlenen törende Türkiye Barolar Birliği’nin Ankara Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan yeni adli yıl açılış törenine katılmasıyla ilgili konuşan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Partlatır, törene katılan ya da katılmayan baroları ayrıştırmanın kimseye fayda sağlamayacağını söyledi. Parlatır, “Bartın Barosu kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman siyasi partilerin arka bahçesi olmamış yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma olarak hukukun üstünlüğü tarafında bulunmuştur” derken Cumhuriyet Meydanındaki törene aynı zamanda kendisi avukat olan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da katıldı.

Hayrettin Genç, son yolculuğuna uğurlandı

Bartınlı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Bartın Genç İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Genç’in babası İlyas Market’in sahibi Hayrettin (Barbaros) Genç, hayatını kaybetti. 84 yaşında hayatını kaybede Genç için Aşağı (Şadırvan) Cami’nde cenaze töreni düzenlenirken Genç öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin gözyaşlarıyla aile kabristanına defnedildi.

Meslektaşları Oktay’ı son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden Bartın Barosu Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Rıdvan Oktay, düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Tukuş: “Boylu cinayeti bir kadın cinayetidir”

Diyarbakır Barosu Avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun eşi tarafından öldürülmesi dolayısıyla açıklamada bulunan Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, Boylu cinayetinin bir kadın cinayeti olduğunu ifade ederek “Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir” dedi.

Baro: “Karar, karar bir leke”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerini iptal etmesiyle ilgili ülke genelinde 49 ilin barosuyla birlikte ortak basın açıklamasında bulunan Bartın Barosu, YSK’nın bu kararını hukuki ve vicdani olarak kabul etmenin mümkün olmadığını ifade ederek kararın demokrasi ve hukuk tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacağını söyledi.

Avukatlar günlerini kutladı

5 Nisan Avukatlar Günü Bartın’da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirerek “Yargı faaliyetlerinin en büyük sorunu ise davaların makul sürede bitirilememesidir” dedi.

Avukatlardan “Hak ihlallerini bildirin” çağrısı

Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan Bartın Barosu, vatandaşlardan Bartın’da gördükleri hak ihlallerini İl İnsan Hakları Kuruluna bildirmelerini istedi. Baro, Bartın’da uzun süredir İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığını yürüten ve Amasra’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender’e Allah’tan rahmet dilerken ailesine ve yakınlarına baş sağlığı da diledi.

Parlatır, güven tazeledi

Bartın Barosu 15. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Bartın Kültür Merkezi’nde yapılan genel kurulda Başkan Ferhat Parlatır güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanlığına seçildi.

Bölgemizi Kastamonu temsil ediyor

Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 2018 yılı Kurgusal Duruşma Yarışması finali 15-16 Eylül 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Yarışmada Batı Karadeniz’i Kastamonu Barosu temsil ediyor.