Etiketler

Orhan Ağdacı, Seda Can’la evlendi

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Avukat Orhan Ağdacı, hayatını Merhum Mehmet ile Döndü’nün kızları Seda Can ile birleştirdi. Çifttin nikah şahitliğini ise İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Avukat Hüseyin Manav ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı yaptı.

Karaman, kalbine yenik düştü

Bartın Barosu Avukatlarından Hakan Karaman, dün gece geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Barodan genel kurulların ertelenmesine tepki

Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Bartın İl Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından baro genel kurullarının 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesine tepki gösterdi. Hıfzıssıhha kurullarının baroların genel kurullarını erteleme gibi bir yetkisinin olmadığını öne süren Parlatır baroların organlarının belirlendiği genel kurulların ertelenmesinin avukatların iradelerine ipotek koyulması” anlamına geldiğini savundu.

Adli yıl açıldı

Yeni adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle açıldı. Avukatlar yeni adli yılın açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunarken Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, Hâkimler ve Savcılar Kurulun (HSK) yapısına ve ülkemizdeki hukuk fakültelerinin yeterliliklerine dikkat çekti.

Bankoğlu’ndan Avukatlık Kanunu değerlendirmesi

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri tamamlanan Avukatlık Kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bankoğlu: "AKP iktidarı olarak yarın, öbür gün 'çoklu baro sistemi' yanlışmış kandırıldık derseniz, 'dislike' basacak, beğenmedim diyecek ortamınız da olmayacak" dedi.

Bankoğlu “Çoklu baro teklifine karşıyız”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Adalet Komisyonu'nda 5 gün sonunda görüşmeleri tamamlanan Avukatlık Kanunu Teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bankoğlu: "Baroların işlevselliğini azaltma hamlesi olan ve çoklu baro öngören bu teklife başından beri karşıyız. Ülkedeki tüm barolarla fikir birliği içerisinde, biz de savunma susturulamaz” dedi.

Baro “Yürüyüşün engellenmesi hukuka aykırıdır”

Avukatlar Kanununda yapılmak istenen değişikliğe karşı tepki göstermek için baro başkanları tarafından Ankara’ya yapılan yürüyüşle ilgili açıklama bulunan Bartın Barosu, polisin baro başkanlarına Ankara’da müdahale ettiğini söyledi. 200 metrelik sembolik yürüyüşleri hukuka aykırı olarak engellendiğini ifade eden Bartın Barosu “Ankara’ya girişi engellenen yalnızca baro başkanlarımız değildir, tüm avukatlardır, demokrasidir, hukuktur, vatandaşların temel hak ve özgürlükleridir” dedi.

Parlatır “Avukatlık Kanundaki değişikliğe karşıyız”

Avukatlık Kanunda yapılmak istenen değişiklikle ilgili açıklamada bulunan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Vatandaşı savunma hakkından mahrum etmemek, bireyin savunma ve adalete erişim hakkının kısıtlanmasına veya ortadan kaldırılmasına mani olmak adına yapılmak istenen değişikliklere karşı çıkıyoruz” dedi.

Barodan Avukatlık Kanundaki değişikliklere tepki

Bartın Barosu, Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik yapılan değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

Parlatır “HSK’nın yapısı değişmeli”

5 Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, ülkemizde adalete güven duygusu azaldığını ifade ederek “Yargı Reformu için ilk adım için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının değiştirilmesi gerekmektedir. HSK'nın yapısının değişmediği, Adalet Bakanı ile yardımcısının olduğu kurulda, her reform adı altındaki düzenleme sadece bir yasa değişikliğinden ibaret kalır” dedi.

Bankoğlu, avukatların sorunlarına dikkat çekti

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Gününü kutladı. Bankoğlu, avukatların ve genel anlamda yargının yaşadığı sorunlara dikkat çekti; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemine vurgu yaptı.

Tunç, Avukatlar Gününü kutladı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Av. Yılmaz Tunç 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Bankoğlu’ndan adli sürelerle ilgili kanun teklifleri

CHP Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Corona virüs salgını sebebiyle adli sürelerin uzatılmasını içeren kanun teklifleri sundu. Bankoğlu, “Amaç, uygulamada yeknesaklığı sağlayarak hak kayıplarını önlemek ve hem avukatların, hem de adliye personelleri ile yurttaşların sağlığını korumak" dedi.

Baro’dan “Avukatınızla yüz yüz görüşmeyi erteleyin” önerisi

Bartın Barosu, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlardan bu 2 haftalık süreçte avukatlarının bilgisi dahilinde görüşmelerini istedi. Baro vatandaşların avukatlarından telefon başta olmak üzere her türlü iletişim yoluyla dosyaları hakkında bilgi alabileceklerini söyledi.

CHP "Selim Karakaş'la devam" dedi

CHP İl Başkanlığı 37. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Kamuoyunun merakla beklediği kongrede mevcut İl Başkanı Selim Karakaş ile Avukat Nail Öztürk İl Başkanlığı için yarıştı. Kongre sonunda yapılan seçimlerde ise Karakaş’ın başkanlığındaki liste 94 oy alarak açık ara farkla kazanan taraf oldu. Öztürk başkanlığındaki liste ise 32 oyda kaldı. CHP İl Başkanı seçilen Selim Karakaş’ı ilk tebrik eden isim Avukat Nail Öztürk oldu.

Karakaş, CHP İl Başkanlığına aday

23 Şubat’ta yapılacak kongre öncesinde CHP İl Bakanlığı yarışı kızıştı. Avukat Nail Öztürk’ün adaylığını açıklamasının ardından mevcut CHP İl Başkanı Selim Karakaş ta resmen adaylığını açıkladı. Partililerin büyük ilgi gösterdiği açıklamada İl Başkanı Karakaş, CHP’nin yerelde ve genelde iktidar olmasını istiyorlarsa seferberlik ilan etmeleri gerektiğini söyledi. 23 Şubat’taki kongre öncesinde birlik ve beraberlik mesajlarını veren Karakaş “23 Şubattan sonra yine yüz yüze bakacağız, el ele, kol kola AKP iktidarına ve tek adam rejimine karşı mücadele edeceğiz” dedi. Karakaş ayrıca önümüzdeki süreçte 4 katlı bahçeli bir binayı yeni parti binası olarak CHP’ye kazandıracaklarını kaydetti.

Nail Öztürk, CHP İl Başkanlığına adaylığını açıkladı

CHP Bartın Teşkilatı, şubat ayınca yapılan il kongresine hazırlanırken kongre öncesinde de il başkanlığı yarışı başladı. Avukat Nail Öztürk, CHP İl Başkanlığına adaylığını resmen açıkladı. Öztürk başkanlık yarışında adaylığını açıklayan ilk isim olurken mevcut İl Başkanı Selim Karakaş’ın da önümüzdeki günlerde resmen adaylığını açıklaması bekleniyor.

Tunç, avukatlık bürosu açılışına katıldı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, Bartın Karakaş Caddesinde faaliyete başlayan Avukat Banu Akçil’e ait avukatlık bürosunun açılışına katılarak, Avukat Banu Akçil’e hayırlı olsun ve başarı dileklerini iletti.

Halil Mutlu yarın Bartın’da

3 kez Olimpiyat Şampiyonu, 5 kez Dünya Şampiyonu, 10 kez Avrupa Şampiyonu olan yaşayan efsane Milli Halterci Halil Mutlu, Bartın’ın ilk kadın spor kulübü başkanı olan Bartın Akademik Spor Kulübü Başkanı Avukat Sanem Çöme Taşdemir’in girişimleriyle Bartın’a geliyor. Mutlu, yarın Kültür Merkezinde Bartınlılarla ve sporcularla buluşacak. Yılın söyleşisi 13.00’da başlayacak.

Tunç’tan Bartın Adliyesine yeni adli yıl ziyareti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’i, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Engin Şafak’ı ve Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ile Baro avukatlarını ziyaret etti.

Parlatır: “Baroları ayrıştırmak fayda sağlamaz”

Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da açılan yeni adli yıl dolayısıyla düzenlenen törende Türkiye Barolar Birliği’nin Ankara Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan yeni adli yıl açılış törenine katılmasıyla ilgili konuşan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Partlatır, törene katılan ya da katılmayan baroları ayrıştırmanın kimseye fayda sağlamayacağını söyledi. Parlatır, “Bartın Barosu kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman siyasi partilerin arka bahçesi olmamış yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma olarak hukukun üstünlüğü tarafında bulunmuştur” derken Cumhuriyet Meydanındaki törene aynı zamanda kendisi avukat olan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da katıldı.

Meslektaşları Oktay’ı son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden Bartın Barosu Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Rıdvan Oktay, düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Tukuş: “Boylu cinayeti bir kadın cinayetidir”

Diyarbakır Barosu Avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun eşi tarafından öldürülmesi dolayısıyla açıklamada bulunan Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, Boylu cinayetinin bir kadın cinayeti olduğunu ifade ederek “Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir” dedi.

Avukatlar günlerini kutladı

5 Nisan Avukatlar Günü Bartın’da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirerek “Yargı faaliyetlerinin en büyük sorunu ise davaların makul sürede bitirilememesidir” dedi.

Tunç'tan Avukatlar Günü mesaj

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Avukatlardan “Hak ihlallerini bildirin” çağrısı

Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan Bartın Barosu, vatandaşlardan Bartın’da gördükleri hak ihlallerini İl İnsan Hakları Kuruluna bildirmelerini istedi. Baro, Bartın’da uzun süredir İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığını yürüten ve Amasra’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender’e Allah’tan rahmet dilerken ailesine ve yakınlarına baş sağlığı da diledi.

Suç örgütü operasyonunda 6 tutuklama

Bartın’da, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda aralarında avukat, polis, zabıt katibi ve esnafların da olduğu gözaltına alınan 13 kişiden 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tunç, avukatlık bürosu açılışına katıldı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz ve bazı teşkilat mensupları ile birlikte Av. R. İrem Semiz’e ait avukatlık bürosunun açılışına katılarak hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

2018-2019 ADLİ YILI AÇILDI

2018-2019 adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da açıldı. Adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende ülke gündemini değerlendiren Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirdi. Parlatır, Bartın’a atanan hakim ve savcıların görev sürelerinin çok kısa olduğunu ve bundan dolayı dosyada sürekli hakim değişikliği yaşandığını bununda yargı sürecini uzatarak vatandaşları ve avukatları mağdur ettiğini söyledi.

Bankoğlu: “İnandırıcılığını yitirmiş bir siyasi söylem var”

24 Haziran erken seçimlerinde CHP’den Milletvekili Aday Adayı olan Avukat Aysu Bankoğlu, Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette 2015 yılında bu yana Türkiye’de büyük bölünmüşlükler olduğunu ifade eden Bankoğlu, AK Parti’nin açıkladığı parti programıyla 16 yıldır yaptığı yanlışlıkların madde madde ortaya çıktığını söyledi. Bankoğlu: “İnandırıcılığını hepten yitirmiş olan bir siyasi söylem var” dedi.