Cumhuriyetimizin 97. Yılı coşkuyla kutlandı

Bartın'da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Kutlamaları coşkuyla devam etti. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Bartın Valiliği önünde de tören düzenlendi. Törende her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye'ye ulaşacağımıza yürekten inandığını ifade eden Bartın Valisi Sinan Güner, 'Bugün Türkiye Cumhuriyeti köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak, demokratik ve çağdaş yapısıyla pek çok ülke için örnek ve model durumuna gelmiştir' dedi. Tören sonrasında ise Cumhuriyet Bayramına özel araç konvoyuyla şehir turu atıldı.

PAYLAŞ

Bartın’da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Kutlamaları coşkuyla devam etti. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Bartın Valiliği önünde de tören düzenlendi. Bartın Valisi Sinan Güner, Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu başta olmak üzere il protokolünün tamamının katıldığı tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunarak bayrağımızın göndere çekilmesiyle başladı. Törende Vali Güner, teker teker tebrikleri kabul ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesaj da okundu.

Güner: “Bugünü kutlamaktan gurur duyuyorum”

Törende her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye’ye ulaşacağımıza yürekten inandığını ifade eden Sinan Güner, Cumhuriyetin önemini şu sözlerle aktardı:

“Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu olan aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper ederek kurduğu gözümüzün nuru Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümü.Kahraman ecdadımızın 97 yıl önce her türlü zorluğa katlanarak sabır, güç ve azim ile yaptıkları gibi bugün de birliğimizi, iriliğimizi, dirliğimizi yedi düvele göstermek, Cumhuriyeti ve bu vatanı bizlere emanet eden o kahramanlara şükranlarımızı ifade etmek için toplandık. Milletimizin bu onur gününde, pandemi şartlarında olsa da bu günü sizlerle birlikte kutlamaktan duyduğum gurur ve memnuniyetimi ifade ediyor, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

“Devletimiz büyük bir medeniyetin mirascısı”

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, Cumhuriyet ile birlikte hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır.  Ülkemiz eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, bugün Türkiye Cumhuriyeti; köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak, demokratik ve çağdaş yapısıyla pek çok ülke için örnek ve model durumuna gelmiştir. Milletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, birlik ve beraberlik içerisinde, hoşgörüsünü, sağduyusunu kaybetmeden ilerleme yolunda, sağlam adımlarla yürümeye devam edecektir.

“Ne mutlu bizlere ki bu vatanın birer evladıyız”

Bugün geldiğimiz noktada, her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye’ye ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Milletimizin her ferdi, özellikle çocuklarımız, gençlerimiz; Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğumuz değerlere bağlılığını devam ettirecektir. Ne mutlu bizlere ki bu milletin bir ferdi ve bu cennet vatanın birer evladıyız.

“Azerbaycan Karabağ’da haklı bir mücadele vermektedir”

Hepimizin bildiği gibi bu günlerde kardeş ülke Azerbaycan; Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmış, topraklarının yaklaşık yüzde 20’lik bir bölümünün otuz yıldır Ermeni işgali altında bulunduğu Karabağ’da haklı bir mücadele vermektedir. Bu mücadelede dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan tarafından sivil yerleşim yerlerini de hedef alan saldırıları şiddetle kınıyorum. Biz İki devlet tek milletiz. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

“Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!”

Vatan toprağının her karışını kutsal bilen bir milletin evladı olarak bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!”

Cumhuriyet konvoyu şehri turladı

Sinan Güner’in konuşmasının ardından  törende Cumhuriyetin 97. Yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından hediyeleri verildi. Valilikteki tören sonrasında ise Cumhuriyet Bayramına özel araç konvoyuyla şehir turu atıldı.

 

 

Nurdan EROĞLU

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN