Bartın Üniversitesinin 2022 ödeneği 221,6 Milyon TL

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre Bartın Üniversitesinin 2022 yılı ödeneğinin 221 milyon 631 bin TL olduğunu açıkladı.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Haber Merkezi

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre Bartın Üniversitesinin 2022 yılı ödeneğinin 221 milyon 631 bin TL olduğunu açıkladı. Bütçe tahminine göre 2022 yılı için 221 milyon 631 bin TL, 2023 yılı için 251 milyon 724 bin TL, 2024 yılı için 277 milyon 894 bin TL ödenek öngörüldüğünü belirten Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesi’ne önümüzdeki 3 yıl için Bütçeden toplam 751 milyon 249 bin TL ödenek ayrıldığını söyledi.

“20 Bin öğrenci hedefimize yaklaştık”

Bartın Üniversitesine ayrılan ödeneklerle yeni kampüs alanındaki fakülte binalarının ve yeni kampüs alanı düzenlemelerinin tamamlanacağını ve üniversitenin 20 bin öğrenci hedefinin üzerine çıkacağını belirten Milletvekili Tunç, Bartın ilimizin gelişiminde bir lokomotif olan Üniversitemizin büyümesinde emeği olan başta Rektörümüz olmak üzere, akademisyen ve idarecilerimize ve ilimiz yöneticilerine teşekkür ediyorum dedi.

“AK Parti´den önce bu ödeneklerin hayalini bile kuramazdık”

Bu ödenek rakamlarının AK Parti iktidarından önce hayal dahi edilemediğini ifade eden Yılmaz Tunç, “19 yıllık iktidarımız süresince Türkiye´yi 4 kat büyüttük. Bu büyümeden Bartın fazlasıyla nasibini almaya devam ediyor. Bartın´da tamamladığımız 10 milyar lira tutarındaki ve halen devam eden 10 milyar lira tutarındaki kamu yatırımı her şeyi açıklamaya yetiyor” dedi.

“Bartın’ı üniversite ile büyütüyoruz”

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesini 2008 yılında 3 fakülte ile kurduklarını belirterek, şu anda Mühendislik Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Orman, Edebiyat, Eğitim, Fen, İslami İlimler, Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri olmak üzere 9 Fakülteye sahip olunduğunu, Bartın Meslek Yüksekokulu, Ulus Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslekyüksekokulu olmak üzere 3 Meslekyüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 1 Yüksekokul ve Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerden oluşan 3 enstitü ve 14 Araştırma Merkezi ile Bartın Üniversitesinin hızla geliştiğini ve 18.050 öğrenci, 652 Akademik personel, 420 İdari personel, 180 programa ulaşıldığını söyledi.

“1200 dönümlük kampüs alanında yatırımlar devam ediyor”

Ulus İlçesine Meslek Yüksekokulu açtıklarını da dile getiren Tunç Kurucaşile İlçesine de Bartın Meslek Yüksekokulunun Programlarını açtıklarını, Amasra ilçesine fakülte açılması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini, Kutlubeyyazıcılar'da üniversitenin 1200 dönümlük yeni kampus alanındaki Rektörlük binası, laboratuar binaları ile sosyal tesislerin yapımının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

“Yurt kapasitesini artırdık”

Yılmaz Tunç, yurt çalışmalarıyla ilgili olarak ise Tuzcular’da 750 kişilik, Çeştepe Kuyumcu mevkiinde 2500 kişilik kız öğrenci yurdu, Şiremirçavuş’ta 3000 kişilik erkek öğrenci yurtlarının açılması ile öğrencilerin barınma sorunu kalmadığını, Kutlubey kampüs alanında 1000 kişilik yurt inşaatının da tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Milletvekili Tunç, "Bartın Üniversitesi’nin kurulması ve ardından ayrılan ödeneklerle gelişmesini hızla sürdürmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlarımıza, Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun’a ve üniversitemizin yöneticileri ile akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyor, öğrenim gören tüm öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN