Amasra Gümrüklü Yolcu İskelesi izin aşamasında

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, basın mensuplarıyla bir araya gelerek Çeşm-i Cihan Amasra'da gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Doğalgazla ilgili olarak yaşanan gelişmeleri de paylaşan Çakır, bölgenin turizmini önemli derecede etkileyecek Gümrüklü Yolcu İskelesi ile ilgili de 'Gümrüklü Yolcu İskelemiz Amasra'nın turizm vizyonunu geliştirecek. Uluslararası anlamında yolcu gemilerin buraya gelmesini sağlayacak olan projemizin hazırlıkları aralıksız devam ediyor. Fiziksel üst yapı çalışmalarımızı yüzde 90 tamamladık. Şimdi izinler boyutundayız. Açıkçası bu proje sadece ilçemizi değil bölgemizin kaderini de etkileyecektir. Önümüzdeki yıl ilk gemilerimiz yanaşacaktır Amasra Limanımıza. Bu bölgenin turizm vizyonu önemli derecede etkileyecek.' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın’da görev yapan basın mensuplarıyla belli aralıklarla bir araya gelerek ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, pandemi sürecinin ardından ilk basın toplantısını dün gerçekleştirdi.  Başkan Çakır, düzenlediği basın toplantısında yaşanan Covid-19 süreci ve tedbirleri kapsamında Amasra’da yapılan çalışmaları anlatırken turizm sezonu ve belediye çalışmaları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Çakır, açıklamalarında şunları söyledi:

“Covidin giremediği kent”

Dünya ve ülkemiz için önemli bir süreçten geçiyoruz. Hep birlikte Covid sürecini atlatıyoruz. Covid süreci ile ilgili Amasra’da yaptıklarımızı paylaşmak istiyoruz. Amasra’mızda sizlerinde desteği ile Türkiye kamuoyuna yansıdığı gibi sıfır vaka yaşandı. Covidin giremediği kent olarak kamuoyuna yansıyan bir süreci birlikte yaşadık. Bizde belediye olarak bu süreci özenle yönettik. Denetim ve dezenfeksiyon çalışmaları yaptık ve bu çalışmalarımızı devam ediyoruz. Çalışmalarımızı kontrollü şekilde devam ediyor.

“Türkiye’de bir numaraya gelecek bir dayanışma örneği sergiledik”

Bildiğiniz gibi en temel ihtiyaçlardan biri suydu bu süreçte. Hijyen bölümün anlamında. Bizde Amasra Belediyesi’ni Olağanüstü Toplantıya çağırdık. Özellikle kritik 3 ay içerisinde tüm meskenlerde su indirimi sağladık. Meclisimizin oy birliği ile gerçekleştirdik. Yine bu süreçte belediye imkanlarıyla evde kal çağrısı yaptığımızın hiçbir hemşerimizi aç yatırmadık. Bu Amasra adına gurur vericiydi. Malum ekonomi öncelik. Ekonomik nedenlerle evde kalamayacak hemşerilerimizi de bu süreçte rahatlatmış olduk. Nüfusa oranlarsak belki Türkiye’de bir numaraya gelecek bir dayanışma örneği sergiledik. Tabi bütün belediyeler gibi Amasra Belediyesi de  mali anlamda ciddi zorlanma yaşadı. Bartın ve Amasra ilçesi covid sürecini iyi geçirmesinde başta valilik makamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

“30 bin liralık destek sağladık”

Bu sene yatırımlara yönelmek gibi bir planımız vardı. Bu anlamada da covid planlarımızın bir kısmını ertelememizi gerektirdi. Buna rağmen daha önceki yıllarda  kullanılan ancak uzun zamandır kullanılmayan su kaynaklarımızı şebekemize bağlayarak aylık 30 bin liranın üzerinde destek sağlayan bir projeyi hayata geçirdik.

“Bölgemizin kaderini belirleyecek”

Gümrüklü Yolcu İskelemiz Amasra’nın turizm vizyonunu geliştirecek. Uluslar arası anlamında yolcu gemilerin buraya gelmesini sağlayacak olan projemizin hazırlıkları aralıksız devam ediyor. Fiziksel üst yapı çalışmalarımızı yüzde 90 tamamladık. Şimdi izinler boyutundayız. Açıkçası bu proje sadece ilçemizi değil bölgemizin kaderini de etkileyecektir. Önümüzdeki yıl ilk gemilerimiz yanaşacaktır Amasra limanımıza. Bu bölgenin turizm vizyonu önemli derecede etkileyecek.

“Yine göreve çağırıyoruz”

Bir otopark meselemiz var sizin de bildiğiniz üzere Amasra özellikle sezonda ciddi bir kitle turizmine sahne oluyor. Yoğun bir talep var özellikle uzun yada kısa bayram tatillerinde  tünelden kapatmak durumunda kaldırıyoruz kente girişi. Bu otopark meselesiyle ilgili  sizlerle de daha önce paylaştığım güzel bir projemiz vardı. Sayın bakanımıza kadar gittiğimiz bu proje son noktada da istediğimiz şekliyle olmasada  14 dönümlük bir alan  talep etmiştik, 4 dönümüne TTK yönetim kurulunca onay çıktı. Kararda şunu söylüyor aslında  talebiniz halinde şu bedel karşılığında kiralanacaktır. Bizde talep ettik daha sonra da TTK’den gelen cevap şöyle; bir hizmet binası yapacağız yeri belirli olana kadar  veremiyoruz. Yani belki onlarca dönüm arazi üzerinde yapılacak bir hizmet  binası gerekçelendirilerek Amasra’nın bu sezonda otopark sorununa kalıcı çözüm üretmesi engellenmiş oldu açık söyleyelim öyle bakıyoruz.  Bu da tabiki Belediyenin  sorumluluklarından biz gerekçe üretmeyeceğiz yine projelerimizi geliştireceğiz ve takibini yapacağız önümüzdeki yıl bu sorunu aşacağız.  Ancak şunuda söylemek isterim bu sorun aynı zamanda  bu kentte turizmden ana sektör olan hizmet sektöründen ekmek yiyen herkesi de olumsuz etkiliyor.  Çünkü kente gelen,  dolanıp park yeri bulamayıp, kenti terkeden insanların  Amasra’ya dair kurduğu cümlenin yanı sıra ekonomik kaygıda var ciddi anlamda kent için, ilçe için  bu yola beraber çıktığımız  tüm kitle örgütlerini  siyasi partileride  bu sorunun çözümünde yine göreve çağırıyoruz, çağırmaya da devam edeceğiz Amasra hepimizin.

“Çok ciddi artılar olacak”

Yine önemli bir uygulamamız var hayata geçirdiğimiz. Mavi masada bunu da sizler aracılığıylada paylaşmak isterim.  Asli hedefine sosyal medya üzerinden, telefonla, yüz yüze,  mail yoluyla  talepleri şikayetleri olan hemşerilerimizin tamamını bir havuzda toplayalım  ve takvimde olarak geri dönüş yapalım.  Bunu da sizler aracılığıyla bir kez daha ifade etmiş olayım. Kent girişinde tabelalarımızda var.  Amasra’ya sahip çıkan herkesle birlikte  eksikliklerimizi görmek ve tamamlama şansına sahip olacağız mavi masa uygulamamızla. 

Kentimizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesi üniversitenin bir bölümünün meslek yüksek okulu olabilir. Yada üniversite yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde bu hususta devam ediyor.  Bir biçimiyle nasıl Bartın üniversite bizim de paylaştığımız gibi vizyon yüzü Amasra’ysa Amasra’nın da bir biçimiyle Üniversiteyle buluşması lazım. Salt beklentimiz burada ekonomik değil. Kentin entelektüel birikimine de, kapasitesine de çok ciddi artılar olacağını düşünüyoruz Üniversitenin. Bu konuda da olumlu haberler alıyoruz. Şimdilik bu kadar paylaşmış olayım.

 

Yine bir doğalgaz talebi var tüm hemşerilerimizin. Yine toplantıya gelmeden önce de bölgemizde bu işleri yürüten şirket yetkilisiyle görüştüm çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda da aslında siyasetten bağımsız tüm kitle örgütlerinin ve partilerin  desteğini istiyoruz. Biliyorsunuz iktidarlarıyla muhalefetiyle seçim dönemlerinde bu konuda verilen sözler vardı. Biz Belediye olarak bu işin takipçisiyiz, birlikte yürütmek istiyoruz.

“Hizmete açılacak”

Hem Amasra’da hem  Bartın’ın diğer ilçelerinde ülke genelinde önemli meselelerimizden bir tanesi de sokak hayvanlarıyla ilgili. Sokak hayvanlarıyla ilgili mahalli idareler birliğinin yani Bartın’daki tüm yerel yönetimlerin, Özel İdare dahil Amasra tünel çıkışı bostanlara altı mevkiinde yaptığı yatırımları sizlerde görmüşsünüzdür. Buranın fiziksel yapısı tamamlandı şu anda personeliyle ilgili ayarlamalar da yapıldı. Enerji, su ihtiyacı ve donanımı sağlandıktan sonra hizmete açılacak. Bizde buranın hem Amasra’nın hem kentin genelinin  bu sorunu sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz başından beri takip ettiğimiz bir proje. Tabi bu konuda bir şey söylemek lazım özellikle köylerde tarımsal üretim döneminde kendi gerçekliğimizi paylaşalım. Domuzlardan korunmak üzere  diyelim tarımsal üretimi korumak üzere çokça hayvanı besleyen insanlarımız var. Ancak bu sürecin sonunda  genelde bu hayvanlar salınıyor ve kent merkezlerine ilçe merkezlerine belde merkezlerine doğru bir akış oluyor. Bu bahsettiğimiz alanda da görevli bir yerel idare var o da biliyorsunuz İl Özel İdaresi. Mutlaka İl Özel İdaresi’nin de etkin katılımıyla bu sorunun çözülmesi lazım. Çünkü sel bizlere doğru oradan geliyor açıkça söyleyelim. Kaynağından çözüm bulmazsak bu sorunu hem hayvanlar açısından, sokak hayvanları, sokakta yaşayan canlılarımız üzerinden diyelim hem yerel yönetimler üzerinden sürdürmek zor olacak.

“İşsizlik oranları ülkemizde de oldukça yüksek”

 Yine belediyemizin gerçekliğine ilişkin merkezi hükümetten bir talebimize dair de bir açıklama yapmak isterim. Ben göreve geldiğim dönemde bir ay içinde biten yerel yönetimlere İŞKUR üzerinden sağlanan bir istihdam var. Aslında çok da değerliydi niye  biliyorsunuz şu anda işsizlik oranları ülkemizde de oldukça yüksek. İŞKUR’un bu projeleri aracılığıyla hem istihdam sağlanıyor hem de yerel yönetimlerin personel ihtiyacı üzerindeki zorluğu bir miktar aşılmış oluyordu. Şu anda yerel yönetimlere verilen  böyle bir olanak yok. Bu Amasra Belediye’sini de ciddi anlamda yoruyor. 40’a yakın personel eksiğiyle çalışıyoruz bu yönüyle. Biz tekrar hem bu işsizlik sorununa bir çözüm olması hem de bizim gibi turistik bölgelerdeki istihdam ihtiyacını karşılaması adına İŞKUR’dan böyle bir talep de sizin aracılığınızla  bulmuş olalım ben sürekli takip ediyorum ancak birazda ülkemizin ekonomik gerileri gerekçe olsa gerek merkezi anlamda  bu uygulamak şu anda yerel yönetimler için devam etmiyor.  Bu da bizim sıkıntılı alanlarımızdan bir tanesi. 

“Amasra’ya yakışır bir şekilde sürdürülecek”

Yine tespit ettiğimiz bir başka mesela vardı Amasra kış günü biliyorsunuz 6 bin nüfuslu bir kent. Yazın bu nüfus on katına çıkıyor yeri geldiğinde. Dolayısıyla istihdamı tam yıl yaz günü ihtiyaçlarına göre yaptığımızda  bunu sürdürmek pek mümkün değil. O yüzden olabildiğince dönemsel istihdam yapıyoruz. Yani turizm sezonunun ihtiyaçlarına dönük yapıyoruz ki halkın kaynağıyla oynadığımızın farkındayız bu kaynakları heba etmeyelim. Borç stokunu da arttırmayalım.  Bu konuda mutlaka İŞKUR’un desteğine ihtiyacımız var. Aynı zamanda daha önceki yönetimler zaman zaman bunu söylediğimde belki yanlış da anlaşılıyor. Yani geçmiş dönem dediğimizde  bunu Amasra’nın ilçe olduğu tarihten itibaren alalım. Biliyorsunuz 1940’lardan itibaren özellikle ev pansiyonculuğu anlamında pilot bölge Türkiye’de şu anda Ege’de Akdeniz’de bildiğimiz birçok turistik bölgenin daha adı yokken, balıkçı kasabasıyken, Amasra turizmde marka değerini oluşturmaya başlamış bir kent. Böyle yerlerde biraz önce de ifade ettiğim gibi yazın ihtiyaçlarına göre istihdam sağlamak durumunda kaldığımızda bütçeyi dengelemek mümkün değil. Yani geçmiş dönem derken benden önce görev yapan arkadaşımız yada ondan öncekilere aksen bir şey söylemiyorum. Bu sorun birazda yapısal. Mutlaka nüfusu ciddi anlamda artan yerlerle ilgili bir kanuni düzenleme şart. Amasra’nın da sizlerin de bildiği daha öncede paylaştığımız borç stoku da bir önceki dönemden kaynaklanmıyor sadece. Daha önceki dönemlerden de gelen hem de bu yapısal sorunlardan kaynaklanıyor, onu da ifade etmek isterim. Yine kentte düzenleme yapmayı düşündüğümüz bir başlık da işgaliyeler başlığıydı, Amasra’mızda nu turistik hareketlilikten  pay almak isteyen hemşerilerimiz var. Bu da Belediye üzerinde ciddi bir basınç yaratıyordu, işsizlikle birleştiğinde biz her gelene evet yada hayır cevabı vermektense bu konuda profesyonel bir çalışma yürütelim dedik ve gereğini de  yaptık aslında. Kentte işgaliye alanları, şartları, mesela zaman zaman eleştiriye konu olan bir şey de şudur belediyeye borcu olmamalıdır dedik, işgaliye talep eden hemşerimizin, Amasra ikameti olmalı dedik, öncelikle önceliği onlara vermeliyiz, burası Amasra Belediyesi öncelikle bu hemşerilerimizin bu olanaktan yararlanmasına imkan sağlamalıyız. Metrajlarını belirledik fiyatlarını belirledik hatta modüllerini de belirledik. Amasra’ya yakışır çok şık modüllerle bu faaliyeti devam ettirecektik sadece işgaliyeler başlığıyla ilgili değil bütün alanlarla aslında bu sene Covid nedeniyle esnafımızı rahatlatacak bir tutum içindeyiz onu söylemeliyim. Bu modülleri de bu nedenle bu sene hayata geçiremedik. Önümüzdeki yıl bu başlıkla çok daha Amasra’ya yakışır bir şekilde sürdürülecek.

“Belediye olarak tarafımız net”

Yine kentimizin fırsatlarından bahsediyoruz. Çeşm-i Cihan olma özelliğinden, geçmişinden, tehditlerinin en başında da termik santral meselesi geliyor. Bu konuda da Belediye olarak tarafımız net. Yine biliyoruz ki bu kentin insanlarının hepsi bu konuda duyarlılığını ifade ediyor. Biz de Amasra’yı geleceğe aldığımızdan daha güzel taşıyabilmek adına bu tehdide karşı da net tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Burada şöyle bir sıkıntı var; bölgemiz sadece Amasra değil, daha geniş alanda bu kömür üretim ve buranın yarattığı istihdamla beslenmiş yıllarca. Buradaki daralma da bir göç hareketine sebep oluyor. Bizim de talebimiz şu; kamu eliyle ya da özel işletmeler eliyle olsun bir şekilde bu yer altı zenginliği ortaya çıkmalı,ihtiyaç olan yerlerde kullanılmalı. Zaten ülkemiz kömür ithal ediyor. Eğer bunu özel sektör aracılığıyla yapamıyorsak kamunun burada inisiyatif alması mutlaka sadece Amasra’yı değil bölgemizi de rahatlatacaktır. Biz özel, kamu ayrımında net olarak ifade ediyoruz. Önceliğimiz kömürün yeryüzüne çıkması ve  bu bölgede yaşayan insanlara istihdam desteği sağlanmasıdır. Hatta devlet bu alandan çekilirken buradaki ihaleyi alan firmanın mağdur ettiği ciddi bir potansiyel de var. Bunların da göz önünde bulundurularak buradaki yeraltı zenginliğinin gün yüzüne çıkması ama bir termik santrale dönüşmemesi için çabamızı da açıklamalarımızı da desteğimizi de mücadelemizi de sürdüreceğiz. 

Kardeş belediyelerle tecrübe paylaşımı yapıyoruz”

Bizim kentin vizyonuna dair değerlenmelerimizi yaparken işbirliği yaptığımız önemli başlıklardan bir tanesi de kardeş belediye ilişkilerimizdir. Kardeş belediyelerimizle hem ayni destek hem de tecrübe paylaşımı hem kurumsal kapasite gelişimi adına birçok başlıkta çalışıyoruz. Bu konuda birçok belediye ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hatta bunun örneklerini de önümüzdeki sezona girerken somut olarak gözümüzle göreceğiz. Kendi peyzaj çalışmaları ya da kapalı alan projelerimizle de paylaşacağız.

“Vekillerin görevleri Bartın’a katkı sağlayacak”

Her ne kadar merkez hükümetle olan sıkıntılarımızın bir kısmını paylaşmış olsam da Bartın’da vekillerimizden bir tanesi Adalet Komisyonu Başkanı oldu. Bu da Bartın’a daha da destek sağlayacak bir gelişmedir, kendisini de tebrik ediyoruz. Diğer vekilimiz Aysu Bankoğlu da Parti Meclisi’ne girdi. Burada aldığı görev Bartın’a da aynı zamanda katkı sağlayacaktır. Her ikisini de tekrar tebrik ediyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN